Η Νίκη Βόλου νίκησε 1-0 τον Λεβαδειακό και πήρε την πρόκριση στους προημιτελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, για έβδομη φορά στην ιστορία της, όπου θα αντιμετωπίσει τον Άρη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου είχε δύο δοκάρια, ενώ αυτή του Σωκράτη Οφρυδόπουλου ισάριθμα ακυρωθέντα γκολ (το δεύτερο για οφσάιντ σε πολύ οριακή φάση) και τελικά το χρυσό γκολ που σημείωσε ο πέτυχε ο Δημήτρης Λίταινας στο 17′ , έδωσε στην Νίκη την πρόκριση με συνολικό σκορ 2-1.

Έτσι ολοκληρώθηκε η φάση των 16 της διοργάνωσης και έχουμε πλήρη εικόνα της συνέχειας.

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

• Αστέρας – Πανσερραϊκός 0-2 (38′ Τομάς, 56′ Σοφιανός)
  • Παναιτωλικός – Athens Kallithea 3-2 (62′ Μαυρίας, 88′ Τορεχόν, 90+1′ Καρέλης / 21′ Μουστακόπουλος, 50′ Ματίγια)

Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου

• ΟΦΗ – Κηφισιά 3-1 (7′, 25′ Τοράλ, 76′ Φελίπε / 10′ Αντερέγκεν)
  • ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-1 (80′ Όγκμποε / 90+4′ Γιουμπιτάνα)

Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου

• Λεβαδειακός – Νίκη 1-1 (40′ Ρομό/16′ Πολίτης)
  • ΠΑΟΚ – Βόλος 1-0 (45+2′ Σβαμπ)

Τετάρτη 10 Ιανουαρίου

• ΑΕΚ – Άρης 0-0
  • Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1 (65′ Ιωαννίδης – 45′ Αλεξανδρόπουλος)

Ρεβάνς

• Πανσερραϊκός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (55′ Άλεξιτς – 16′ Μάντζης)
  • Βόλος – ΠΑΟΚ 0-2 (17′ Κωνσταντέλιας, 73′ Σβαμπ)

Τρίτη 16 Ιανουαρίου

• Ατρόμητος – ΑΕΛ 4-0 (39′ Τριμμάτης, 50′ Αντζιέλσκι, 84′ Τσακμάκης, Βέργος 90+3′)

Τετάρτη 17 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2 (36′ Λουκίνας, 90+1′ Τόρες / 7′ Ντουάρτε, 12′ Ανιόρ)
  • Κηφισιά – ΟΦΗ 1-1 (60′ Κωνσταντακόπουλος / 90+3′ Φελίπε)
  • Άρης – ΑΕΚ 1-1, 4-2 πεν.(58′ Μορόν – 45+1′ Γκατσίνοβιτς)
  • Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0, 6-7 πεν.

Πέμπτη 18 Ιανουαρίου

• Νίκη – Λεβαδειακός 1-0 (17′ Λίταινας)

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

• Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-4 (9′ Νάσμπεργκ, 23′ Σάστρε, 69′ Αντόνιο, 78′ Ζίβκοβιτς)

Τα ζευγάρια των ημιτελικών

1. Πανσερραϊκός / ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός / Ατρόμητος
  2. ΟΦΗ / Παναιτωλικός – Άρης / Λεβαδειακός ή Νίκη

Ο τελικός

Νικητής 1 – Νικητής 2

Ο αγώνας

Κλειστό παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά, με τον Λεβαδειακό να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχει και τις πρώτες φάσεις με τις εκτελέσεις φάουλ των Βήχου (3′) και Μεχία (14′).

Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα, η Νίκη Βόλου ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 17′ ο Γαβριηλίδης σέντραρε από δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Τζιώρα και έφτασε στον Λίταινα, ο οποίος σκόραρε με γυριστό για να γράψει το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα. Μάλιστα, στο 20′ είδαν τον Νίκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Τσιριγώτη στον Γκαραβέλη.

Πέρασε ένα εικοσάλεπτο χωρίς τη μεγάλη στιγμή, με τον Γκαραβέλη να διώχνει σε κόρνερ στο 42′ μετά τον κεραυνό που έπιασε εκτός περιοχής ο Γιαννιώτας. Ο Λίταινας απάντησε στο επόμενο λεπτό, επίσης με σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Νίκης, εάν και ο Λεβαδειακός ήταν πιο απειλητικός.

Η ομάδα της Βοιωτίας προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Παρόλα αυτά, περισσότερες καλές στιγμές δημιούργησαν οι Βολιώτες.

Αφού λοιπόν η Νίκη απείλησε στο 48′ σε δύο χρόνους, αρχικά με τον Γκροφ να αποκρούει το σουτ του Λίταινα και εν συνεχεία ο Τζιώρας να αστοχεί με προβολή, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου είχε δύο δοκάρια σε τρία λεπτά. Στο 57′ με την προβολή του Τζιώρα και στο 60′ με το σουτ του Κυριακίδη.

Βέβαια, ενδιάμεσα (60′) ο Τσιριγώτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τον Λεβαδειακό, με το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ. Σε μια πολύ οριακή φάση και ενώ, υπενθυμίζεται, ότι δεν υπήρχε VAR.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεσή του. Είχε φάσεις, όπως την κεφαλιά του Νίκα στο 83′ και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπελμόντ στο 88′, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να ισοφαρίσει. Έτσι, η ομάδα του Βόλου πήρε την πρόκριση για τους «8».

Οι συνθέσεις

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης – Κάσσος, Στίκας (81′ Βουκελάτος), Ανδρέου, Αναστασίου – Κυριακίδης, Πολίτης (68′ Κρητικός), Γαβριηλίδης, Λέο Ριμπέιρο – Τζιώρας (59′ Μπαχανάκ), Λίταινας (68′ Παναγιωτίδης)

Λεβαδειακός (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Γκροφ – Ντεντάκης, Λιάγκας, Τσελεπίδης (69′ Τσάπρας), Βήχος – Νίκας, Μεχία (69′ Συμελίδης) – Γιαννιώτας (82′ Μπελμόντ), Κουάδρα, Λόπεθ – Τσιριγώτης

Διαιτητής: Πουλικίδης Κωνσταντίνος (Δράμας)

Βοηθοί: Σπυρόπουλος Παντελής (Αν. Αττικής), Νιδριώτης Μιχαήλ (Αθηνών)

4ος Διαιτητής: Τσιάρας Παναγιώτης-Ραφαήλ (Καβάλας)