Η Φενέρμπαχτσε με ήρωα το Νικ Καλάθη στην παράταση, επικράτησε 80-79 της Μονακό, στο 5ο μεταξύ τους ματς για τα playoffs της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στο Final-4 του Βερολίνου, όπου θα βρει απέναντι της τον Παναθηναϊκό.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του στην παράταση του 5ου παιχνιδιού στην έδρα της Μονακό, σκοράροντας δύο συνεχόμενα τρίποντα και βγάζοντας ένα μεγάλο κλέψιμο στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας ουσιαστικά το τελικό 79-80 και στέλνοντας την ομάδα του στο Βερολίνο.

Πρόκειται για ιστορική η νίκη της Φενέρμπαχτσε, η οποία έγινε η πρώτη ομάδα που πανηγυρίζει την πρόκριση από τα playoffs, ενώ ήταν φιλοξενούμενη στο 5ο ματς, σπάζοντας το σερί 19-0 που είχαν ως τώρα οι γηπεδούχοι!

Εκτός από τον Καλάθη, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 6 ριμπαόυντ και 4 ασίστ, ξεχώρισαν επίσης Γουίλμπεκιν (14π, 4 ριμπ, 4 κλεψίματα) και Μπιμπέροβιτς (13π, 5 ριμπ), ενώ πολύτιμος ήταν και ο Παπαγιάννης, με σημαντικές άμυνες και ριμπάουντ να πλαισιώνουν τους 6 πόντους του.

Από την άλλη, για τη Μονακό δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Τζέιμς (20π), Μοτεγιούνας (16π, 7 ριμπ) και Οκόμπο (15π, 5 ασίστ).

Ο αγώνας

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, οι οποίες δυσκολεύονταν να βρουν τη σύνδεσή τους με το καλάθι στα πρώτα λεπτά. Η Φενέρ ξεκίνησε με ένα μικρό προβάδισμα (2-6), ωστόσο στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου 20λέπτου το προβάδισμα ήταν στα χέρια των Μονεγάσκων. Μοτιεγιούνας και Οκόμπο έδιναν λύσεις στη Μονακό την ώρα που η Φενέρμπαχτσε απαντούσε με τον Σεστίνα. Σκορ ημιχρόνου ήταν το 40-35.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο 26′ με τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις (47-48). Με ένα σερί 8-0 η Μονακό απάντησε και βρέθηκε στο +7 (55-48). Το τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έστειλε ξανά το παιχνίδι στο καλάθι (55-53) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στο φινάλε. Ένα νέο τρίποντο του Μπιμπέροβιτς έφερε τη Φενέρ σε θέση οδηγού στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (55-56).

Μεγάλες μάχες διαδραματίστηκαν στην τελευταία περίοδο, με τους παίκτες των δύο ομάδων να παλεύουν με πάθος για την πρόκριση στο Final Four. Ενώ η Φενέρ είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, Τζέιμς και Οκόμπο ανέλαβαν δράση σε κομβικό σημείο και έβαλαν τη Μονακό μπροστά (68-67 στο 39′). Με το σκορ στο 70-70, ο Οκόμπο αστόχησε στο τελευταίο σουτ της Μονακό και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και στην τέταρτη περίοδο. Ο Νικ Καλάθης ανέλαβε δράση όταν η μπάλα έκαιγε και με δύο τρίποντα χάρισε τη νίκη στη Φενέρ.

Οι διαιτητές: Ρότσα, Περούγκα, Πέρεθ

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80 (παρ.)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 15 (0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόιντ 5 (2 ριμκπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 5 (3 ριμπάουντ), Μπράουν 3, Ντιαλό 10, Κορνελί, Τζαϊτέ, Μοτιεγιούνας 16 (7 ριμπάουντ), Ουαταρά, Στραζέλ, Χολ 5, Τζέιμς 20 (3/5 τρίποντα)

Φενέρμπαχτσε (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 6 (4 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 14 (4/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Σανλί, Παπαγιάννης 6, Χέιζ-Ντέιβις 7, Μπιμπέροβιτς 13 (5 ριμπάουντ), Πιέρ 2, Γκούντουριτς 10 (3 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 14 (6 ριμπάουντ), Μαντάρ, Σεστία 8

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/44 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 14/17 βολές, 28 ριμπάουντ, 15 α΄σιστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 14/27 δίποντα, 15/35 τρίποντα, 7/9 βολές, 32 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 16 λάθη