Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ ζευγάρωσε τις νίκες της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, καθώς πριν από λίγο επικράτησε στη Χάγη της αξιόμαχης Ολλανδίας με 74-72, για τη 2η αγωνιστική του έκτου ομίλου, έπειτα από μεγάλη μάχη που κρίθηκε στο τέλος του παιχνιδιού.

Η Ελλάδα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχανε μέχρι και με 13 πόντους (31-18) από την Ολλανδία στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να αποδράσει από τη Χάγη.

Η νίκη της επίσημης αγαπημένης έφερε εν πολλοίς την υπογραφή του Βασίλη Τολιόπουλου.

Ο γκαρντ του Άρη ξεκίνησε τη μεγάλη αντεπίθεση της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο για την ανατροπή (έφτασε στο -13), ενώ με δικό του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η «επίσημη αγαπημένη» πήρε το καθοριστικό προβάδισμα. Φυσικά και ήταν μακράν κορυφαίος, κάνοντας ρεκόρ καριέρας με το εθνόσημο, με 26 πόντους, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ.

Καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Μωραΐτη με 14 πόντους, ενώ άλλους 10π. πρόσθεσε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Από ‘κει και πέρα, ο Κώστας Αντετοκούνμπο αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο, ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ δεν έπαιξε λόγω ενοχλήσεων στην ωμοπλάτη, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης αγωνίστηκε με σφίξιμο στον προσαγωγό, βοηθώντας αρκετά στην άμυνα στα τελευταία λεπτά.

Από την άλλη, οι Ολλανδοί υποχώρησαν στο 0-2, ενώ είχαν για πρώτους σκόρερ τους Σάφτενααρ και Κράαγκ με 13π. και 10π. αντίστοιχα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην τρίτη αγωνιστική του 6ου ομίλου η Ελλάδα θα παίξει εκτός έδρας με τη Μεγάλη Βρετανία στις 21 Νοεμβρίου του 2024. Την ίδια ημέρα η Ολλανδία θα παίξει εκτός έδρας με την Τσεχία.

Ο αγώνας

Με τους Παπαγιάννη, Κουζέλογλου, Χαραλαμπόπουλο, Τολιόπουλο και Λούντζη ξεκίνησε η Εθνική. Μέσα από την άμυνα και τους ορεξάτους Τολιόπουλο και Χαραλαμπόπουλο, η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο πρώτο τρίλεπτο (2-7).

Η Ολλανδία αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (6-7), με το ίδιο δίδυμα να απαντά και να στέλνει την ομάδα του Σπανούλη στο +6 (6-12), στο 6’. Ακολούθησαν εύκολα λάθη από τους διεθνείς, με τους «οράνιε» να ισοφαρίζουν με τον Κράαγκ (12-12), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η καλή άμυνα (κυρίως από τον Αντετοκούνμπο) και οι πόντοι του Μωραΐτη βοήθησαν την Εθνική να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +4 (12-16).

Κάκιστη αρχή από την Εθνική στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με αποτέλεσμα η Ολλανδία να βρει απανωτά καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, να πάρει ψυχολογία και με επιμέρους σκορ 19-2, να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +13 (31-18), στο 15’.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα συνήλθε και με την άμυνά της έκοψε την «αιμορραγία», ενώ από την άλλη με τους Λούντζη και Καλαϊτζάκη βρήκε σκορ στην επίθεση και έριξε τη διαφορά (37-32), στο 19’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και η αστοχία έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάνε στα αποδυτήρια με το +7 (39-32).

Καλά ξεκίνησε η Ελλάδα και στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας τη διαφορά (43-39), στα πρώτα δύο λεπτά. Στη συνέχεια, οι διεθνείς δεν είχαν συγκέντρωση στην άμυνα, με τους Ολλανδούς να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και να ξεφεύγουν ξανά στο +7 (51-44), στο 25’.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Τολιόπουλος πήρε « φωτιά», κάνοντας άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και σκοράροντας με όλους τους τρόπους, με αποτέλεσμα η Εθνική να κάνει την ανατροπή και να πάει στο +5 (53-58), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Σπανούλη διατήρησαν τον έλεγχο και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (58-62).

Με κακές επιλογές στην επίθεση και χαμένα αμυντικά ριμπάουντ μπήκε η Ελλάδα στην τέταρτη περίοδο, με την Ολλανδία να κάνει σερί 5-0 για το προβάδισμα (63-62), μέχρι το 33’. Ο Καλαϊτζάκης έσπασε το ρόδι για την Εθνική, με τους «οράνιε» να απαντούν με τρίποντο για το +2 (66-64), στο 35’.

Ο Παπαγιάννης ισοφάρισε προσωρινά, με τον Σάφτενααρ να απαντά (68-66). Στη συνέχεια, με τις άμυνες του σέντερ της Φενέρ και καθοριστικούς πόντους από τον Μωραΐτη, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα (68-70), στο 37’. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με τις βολές του Σάφτενααρ να βάζουν τους γηπεδούχους μπροστά (71-70), στα 1:13’’ πριν τη λήξη.

Έπειτα από ένα λάθος εκατέρωθεν, ο Τολιόπουλος πέτυχε το καλάθι για το προβάδισμα (71-72), στα 29,5’’. Στη συνέχεια, η Ελλάδα έβγαλε την άμυνα και το κάρφωμα του Χαραλαμπόπουλου έκανε το 71-74, στα 3,5’’.

Στο 1,3” έγινε φάουλ στον Κλουφ, ο οποίος έβαλε την πρώτη, αστόχησε στη δεύτερη και έτσι η νίκη ήρθε με το τελικό 72-74.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ολλανδία (Σίβεκ): Ντίκστρα, Φράνκε 9 (4 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κλουφ 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράαγκ 10 (5 ριμπάουντ), Ενζεκουέσι 7 (1), Σάφτεναρ 13 (4 ριμπάουντ), Βαν Μπρι 8 (2/8 τρίποντα), Βαν Όικ 3 (1), Βαν ντερ Βούρστ ντε Βρις 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Βέρβερς 8 (2), Γουίλιαμς

Ελλάδα (Σπανούλης): Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Κουζέλογλου 4 (5 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (1), Μαντζούκας, Παπαγιάννης 6 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο (2 ριμπάουντ, 2 λάθη, 3 μπλοκ), Καλαϊτζάκης 9 (1), Μωραΐτης 14 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάοουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ρογκαβόπουλος, Τολιόπουλος 26 (5/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζούγρης

Οι διαιτητές: Ματσόνι, Παρκς, Μιτρόφσκι

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 39-32, 58-62, 72-74