Υπό τις νέες συνθήκες που δημιούργησε η Ρώσικη εισβολή στην Ουκρανία, συνεχίστηκε η δραστηριότητα στην Ευρωλίγκα, με την διεξαγωγή της 29ης αγωνιστικής.

Υπενθυμίζεται πως οι 15 ομάδες πήραν την απόφαση να διαμορφωθεί η βαθμολογία δίχως να λαμβάνονται υπ’ όψιν τα αποτελέσματα των τριών ρωσικών συλλόγων (Ούνικς Καζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ) και οι υπόλοιποι να τελειώσουν την κανονική περίοδο με 28 αγώνες αντί για 34.

Μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής, αλλά και ένα ακόμη δείγμα της δυναμικής και της ανταγωνιστικότητας της Ευρωλίγκας, με την τελευταία της βαθμολογίας Ζαλγκίρις που νίκησε την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα (5η ήττα για φέτος).

Η Ρεάλ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με την Αρμάνι Μιλάνο (στην παράταση) και ξανάγινε φαβορί για την δεύτερη θέση, αφού υπερέχει των Ιταλών κατά μία νίκη, επί της ουσίας δυο, καθώς είναι καλύτερη σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που γνώρισε την ήττα από την Άλπμα, μοιάζει να έχει μεγάλο αβαντάζ τουλάχιστον για την 4η θέση (είναι ζωντανός και για την 3η), καθώς η Εφές έχασε δεύτερο σερί ματς εκτός έδρας, αφού γνώρισε τη συντριβή από την αποφασισμένη για όλα Μονακό.

Θα γίνει μεγάλη μάχη για την συμπλήρωση της οκτάδας, με τις 14-15 νίκες να αποτελούν στόχο. Αν θεωρήσουμε ότι οι τέσσερις πρωτοπόροι, συν την Εφές λόγω προγράμματος δεν θα κινδυνεύσουν, λογικά έξι ομάδες θα διεκδικήσουν τις τρεις θέσεις για τα play-offs.