Ολοκληρώθηκε η φάση των 16 του Europa League, με καταπληκτικά ματς, βροχή από γκολ (30 συνολικά / 3,75 μ.ο.) και προκρίσεις για τα φαβορί.

Σαν σίφουνας προκρίθηκε στα προημιτελικά του η Λίβερπουλ, που μετά από την πεντάρα του πρώτου αγώνα, οι «κόκκινοι» φιλοδώρησαν με εξάρα τη Σπάρτα Πράγας (6-1).

Την ίδια ώρα στο Λεβερκούζεν εκτυλισσόταν ένα απίθανο θρίλερ. Η μαχητική Καραμπάγκ πήρε προβάδισμα, το διπλασίασε παρόλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο και ως το 93’ κρατούσε στα χέρια μια ιστορική πρόκριση.

Ωστόσο εκεί μίλησε ο Σικ, εξαργυρώνοντας την αφόρητη πίεση των Γερμανών και υπογράφοντας (με δυο γκολ σε πέντε λεπτά στις καθυστερήσεις) τη φοβερή ανατροπή της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο.

Κατά τ’ άλλα, η Αταλάντα γύρισε το ματς με τη Σπόρτινγκ (2-1) και προσπέρασε το εμπόδιο της προς τους «8», ενώ εκεί σφράγισε ότι θα βρίσκεται και η Ρόμα με τη «γλυκιά» ήττα 1-0 από την Μπράιτον.

Στα προημιτελικά του με θριαμβευτικό τρόπο πέρασε η Γουέστ Χαμ, που όχι μόνο ανέτρεψε το 0-1 του πρώτου αγώνα, αλλά διέλυσε 5-0 τη Φράιμπουργκ στο Λονδίνο.

Την ίδια ώρα η Μίλαν σφράγιζε με άνεση και στιλ το δικό της εισιτήριο για τους «8». Εκμεταλλευόμενοι ότι έπαιζαν από το 20’ με παίκτη παραπάνω έναντι της Σλάβια (λόγω αποβολής του Χόλες), οι «ροσονέρι» την καθάρισαν από το ημίχρονο και πέρασαν με δεύτερη νίκη (3-1).

Κατά τ’ άλλα, η Μπενφίκα λύγισε 1-0 τη Ρέιντζερς στο «Άιμπροξ» και χάρη στο χρυσό γκολ του Σίλβα, απέδρασε με την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Εκεί όπου θα βρεθεί -αν κι έπαιξε με τη φωτιά- και η Μαρσέιγ. Η εκπληκτική Βιγιαρεάλ άγγιξε την ανατροπή του 4-0 από το πρώτο ματς, αλλά οι Γάλλοι κατάφεραν τελικά να λυτρωθούν στις καθυστερήσεις και να περάσουν με την ήττα 3-1.