Με εξαιρετικά παιχνίδια επανήλθε η αγωνιστική στο Europa League, καθώς τα πρώτα ματς των playoffs, της δεύτερης τη τάξει Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, πρόσφεραν γκολ και συγκινήσεις, με την υπόθεση πρόκριση να μένει ανοικτή σε τουλάχιστον τρία ζευγάρια.

Στα πρώτα τέσσερα χρονικά ματς (άρχισαν 19:45), μόνο η Σπόρτινγκ ήταν εκείνη που πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς, με την ομάδα της Λισαβόνας να επικρατεί 3-1 στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις.

Στη Ολλανδία είχαμε την «επανάληψη» του τελικού του Europa Conference League του 2022, μεταξύ της Φέγενορντ και Ρόμα. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ, με τον Παϊσάο στο 45’+1′ με κεφαλιά, για να ισοφαρίσει από το ίδιο περίπου σημείο, με τον ίδιο τρόπο (κεφάλι) ο Λουκάκου στο 67′, με το τελικό 1-1 να δίνει θεωρητικά ένα μικρό προβάδισμα στους Ρωμαίους ελέω και της ρεβάνς στην έδρα τους.

Την ίδια ώρα, η Σαχτάρ υποδεχόταν στο Αμβούργο τη Μαρσέιγ, με τους τυπικά γηπεδούχους να απαντούν κατεθείαν, κάθε φορά που προηγούταν η αντίπαλος της ΑΕΚ στον 2ο όμιλο του Europa League. Οι Μασσαλοί άνοιξαν το σκορ στο 64′ με τον Ομπαμεγιάνγκ, με τον Ματβιένκο να ισοφαρίζει αμέσως (68′). Για να πάμε στο φινάλε, εκεί όπου έγιναν όλα, με τον Εντιαγέ να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους στο 90′ και τον Εκινάλδο να ισοφαρίζει στο 90’+3′ για το τελικό 2-2.

Στις καθυστερήσεις «χτύπησε» και η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε 3-2 της μαχητικής Σπάρτα Πράγας.

Στα παιχνίδια των 22:00, η Μίλαν επιβλήθηκε με 3-0 της Ρεν στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης.

Η Καραμπάγκ έκανε πάρτι στην Πορτογαλία και με το 4-2 επί της Μπράγκα, είναι πλέον το αδιαφιλονίκητο φαβορί γιά την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Λανς και Φράιμπουργκ έμειναν στο 0-0 και η πρόκριση θα κριθεί στη ρεβάνς, ενώ η Μπενφίκα με δύο πέναλτι του Ντι Μαρία, λύγισε την αντίσταση της Τουλούζ, αποκτώντας αβαν΄ταζ πρόκρισης.

Τα αποτελέσματα των playoffs του Europa League (πρώτοι αγώνες)

Γαλατασαράι-Σπάρτα Πράγας 3-2

(19′ Ντέμιρμπαι, 61′ αυτ. Κρέτσι, 90’+1′ Ικάρντι – 47′ Πρεσιάδο, 65′ Κούτσκα)

Γιουνγκ Μπόις-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-3