Η Ντόρτμουντ και η Ατλέτικο Μαδρίτης είναι οι τελευταίες χρονικά ομάδες, που εξασφάλισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Champions League, καθώς απέκλεισαν τις Αϊντχόφεν και Ίντερ (στα πέναλτι) αντίστοιχα, έπειτα από πολύ συναρπαστικές αναμετρήσεις.

Ατλέτικο Μαδρίτης – Ίντερ 3-2 πεν. (2-1 κ.δ.)

(35΄Γκριεζμάν, 87΄Ντεπάι / 33 Ντιμάρκο)

Μετά από ματς-θρίλερ, η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-1 την Ίντερ και την πέταξε εκτός Champions League με 3-2 στα πέναλτι. Σπουδαία εμφάνιση από τον Όμπλακ, μοιραίος ο Λαουτάρο για τους Ιταλούς.

Η Ίντερ μετρούσε μόνο νίκες σε 13 ματς, σε όλες τις διοργανώσεις που είχε μέσα στο 2024 και ταξίδεψε στην Μαδρίτη με τον αέρα της περυσινής παρουσίας της στον τελικό του Champions League και το 1-0 στο “Μεάτσα” στο πρώτο τους ραντεβού, όμως το φινάλε της βραδιάς βρήκε την Ατλέτικο να χαμογελάει.

Και αυτό γιατί η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε επικράτησε με 2-1 εκείνης του Σιμόνε Ιντζάγκι, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι, όπου επιβίωσε από το θρίλερ έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιαν Όμπλακ (δύο αποκρούσεις) και με σκορ 3-2 να πανηγυρίσει τεράστια πρόκριση στις οκτώ κορυφαίες ομάδες της ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντ. Σιμεόνε): Όμπλακ, Σάβιτς, Βίτσελ, Ερμόσο, Μολίνα (79’ Μπάριος), Γιορέντε (98’ Αθπιλικουέτα), Κόκε, Ντε Πολ (71’ Κορέα), Λίνο (71’ Ρικέλμε), Μοράτα (79’ Ντεπάι), Γκριεζμάν (106’ Σαούλ)

Ίντερ (Σ. Ιντσάγκι): Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι (72’ Ατσέρμπι), Μπαρέλα (84’ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μκιταριάν (111’ Κλάασεν), Ντάμφρις (72’ Νταρμιάν), Ντιμάρκο (84’ Μπίσεκ), Μαρτίνες, Τουράμ (102’ Σάντσες)

Ντόρτμουντ- Αϊντχόφεν 2-0

(3΄ Σάντσο, 90+5΄Ρόις)

Η Ντόρτμουντ με ένα γκολ στο ξεκίνημα και ένα στο φινάλε, έκλεισε ραντεβού για τα προημιτελικά του Champions League.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς νίκησε με 2-0 την Αϊντχόφεν στο «Βεστφάλεν» για τη ρεβάνς της φάσης των «16», σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε νωρίς με τον Τζέιντον Σάντος και σφράγισε την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης με γκολ του Μάρκο Ρόις στο φινάλε, που έδωσε το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς στις τάξεις του γερμανικού συλλόγου.

Η κάθε ομάδα είχε το δικό της καλό ημίχρονο, με τους Γερμανούς να είναι ανώτεροι στο πρώτο με εξαιρετικό τον Μάλεν, ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, με μεγαλύτερες στιγμές το δοκάρι του Λοσάνο στο 53ο λεπτό και την τεράστια ευκαιρία του Ντε Γιονγκ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, που δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Τσαν, Ζούλε, Χούμελς, Μάατσεν, Οζκάν, Ζάμπιτσερ, Σάντσο (75΄Ρόις), Μάλεν (70΄Αντεγιέμι), Μπραντ (58΄Ενμέτσα), Φίλκρουγκ

Αϊντχόφεν (Πέτερ Μπος): Μπενίτες, Τέζε, Σούτεν, Μποσκάλι, Ντεστ, Τιλ (46΄Λοσάνο), Μάουρο Ζούνιορ (86΄Μπαμπάντι), Φίρμαν (82΄Πεπί), Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

Πρώτοι αγώνες

• Κοπεγχάγη – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (34′ Μάτσον / 11′ Ντε Μπρόινε, 45+1′ Σίλβα, 90+3′ Φόντεν)
  • Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1 (49′ Ντίαθ)
  • Παρί Σεν Ζερμέν – Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-0 (58′ Εμπαπέ, 70′ Μπαρκολά)
  • Λάτσιο – Μπάγερν Μονάχου 1-0 (69′ πέν. Ιμόμπιλε)
  • Ίντερ – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (79′ Αρναούτοβιτς)
  • Αϊντχόφεν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-1 (56′ πεν. Ντε Γιονγκ – 24′ Μάλεν)
  • Νάπολι – Μπαρτσελόνα 1-1 (75′ Όσιμεν / 60′ Λεβαντόβσκι)
  • Πόρτο – Άρσεναλ 1-0 (90+4′ Γκαλένο)

Ρεβάνς

• Ρεάλ Σοσιεδάδ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (89′ Μερίνο / 15′, 56′ Εμπαπέ)
  • Μπάγερν Μονάχου – Λάτσιο 3-0 (39′, 66′ Κέιν, 45+2′ Μίλερ)
  • Ρεάλ Μαδρίτης – Λειψία 1-1 (65′ Βινίσιους / 68′ Όρμπαν)
  • Μάντσεστερ Σίτι – Κοπεγχάγη 3-1 (5′ Ακάντζι, 9′ Άλβαρες, 45+3′ Χάλαντ / 29′ Ελγιουνουσί)
  • Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 (15′ Φερμίν, 17′ Κανσέλο, 83′ Λεβαντόβσκι / 30′ Ραχμάνι)
  • Άρσεναλ – Πόρτο 4-2 πέν., 1-0 παρ., 1-0 κ.α. (41′ Τροσάρ)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης – Ίντερ 3-2 πεν. 2-1 κ.δ. (35΄Γκριεζμάν, 87΄Ντεπάι / 33 Ντιμάρκο)
  • Μπορούσια Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0 (3΄ Σάντσο, 90+5΄Ρόις)

* Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.