Με τον Λίνας Κλέιζα να είναι ασταμάτητος (30 πόντους-9 ριμπάουντ) η Λιθουανία επικράτησε της Κίνας με 78-67 και πέρασε στους «8» του Μουντομπάσκετ. Στον άλλο σημερινό αγώνα για τη φάση των 16 του Μουντομπάσκετ η Αργεντινή νίκησε την Βραζιλία και προκρίθηκε στη φάση των “8” με ένα παιχνίδι διαφήμιση για το μπάσκετ.

Οι Κινέζοι ξεκίνησαν φουριόζοι και επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση κατάφεραν πολύ γρήγορα να προηγηθούν 3-9 στο 4΄

Με τον Ζι Ζι να ευστοχεί από μέση και μακρινή απόσταση και άξιο συμπαραστάτη τον Γιούε, κατάφεραν να ξεφύγουν με έντεκα πόντους (5-16 στο 12’).

Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με τους Κλέιζα και Καλνιέτις, έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 16-2 που έδωσε το προβάδισμα στη Λιθουανία με 36-31 στο 17΄. Το ημίχρονο έληξε 43-40.

Με νέο σερί 11-0 η ομάδα του Κεμζούρα, μετέτρεψε το 48-48 στο 24′ σε 59-48 στο 28′, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση. Η Κίνα κάνοντας την ύστατη προσπάθεια μείωσε σε 67-62 στο 36′ όμως ο Κλέιζα με προσωπικές ενέργειες βοήθησε και πάλι τους συμπατριώτες του να φτάσουν δικαιότατα στο 78-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 43-40, 64-51, 78-67.

Λιθουανία: Καλνιέτις 11, Μασιούλις, Πότσιους 7, Γκετσεβίτσιους 14, Ντελινινκάιτις 3, Γιασάιτις 4, Κλέιζα 30,Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Γιαφτόκας 4

Κίνα: Τζινγιούι, Ουέι 21, Σίπενγκ 10, Γιούε 9, Τζιανλιάν 11, Ζιζί 11, Πενγκ 5

Σκόλα-σε και τη Βραζιλία!

Μετά από ένα παιχνίδι-διαφήμιση, η Αργεντινή νίκησε τη Βραζιλία με 93-89 και πέρασε στους «8» που θα συναντήσει την Λιθουανία.

Το «ελ κλάσσικο» του ποδοσφαίρου αλλά και του μπάσκετ, πρόσφερε φοβερές συγκινήσεις στους θεατές μέχρι το τέλος και κρίθηκε από την εκπληκτική απόδοση του Σκόλα που τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους!

Από την άλλη ο Βραζιλιάνος Χουέρτα είχε 32 .Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά, με τις δύο ομάδες να τρέχουν ασταμάτητα. Οι Αργεντινοί αν και κατάφεραν να πετύχουν πέντε τρίποντα, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε ισόπαλες τις δύο ομάδες με 25-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αργεντινή πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων, 46-40 ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Βραζιλία αντέδρασε άμεσα και με έξι πόντους του Χουέρτας, τελείωσε το πρώτο μέρος του παιχνιδιού προηγούμενη 48-46.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Μανιάνο πέρασαν μπροστά με 55-48, όμως ο Κάρλος Ντελφίνο απάντησε με πέντε προσωπικούς πόντους κρατώντας την Αργεντινή κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, που τελείωσε 66-66.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Όσκαρ Ερνάντεζ είχαμε θρίλερ. Πενήντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Σκόλα με καθοριστικό τρίποντο έκανε το σκορ 89-84, οι Βραζιλιάνοι με τρίποντο μείωσαν σε 91-89 και με δύο βολές στο τέλος ο Σκόλα «σφράγισε» την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 46-48, 66-66, 93-89