Θλίψη στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο φέρνει ο θάνατος του Φραντς Μπεκενμπάουερ.

Ο θρύλος του ποδοσφαίρου πέθανε σε ηλικία 78 ετών όπως δήλωσε η οικογένειά του στο πρακτορείο ειδήσεων «dpa».

Ο Φραντς Μπεκενμπάουερ ξεκίνησε την καριέρα του στην ομάδα Μόναχο 1860, από την οποία έφυγε για την Μπάγερν Μονάχου, όπου καθιερώθηκε ως κεντρικός αμυντικός, θεωρούμενος ως ο κορυφαίος αμυντικός στην ιστορία. Με τη Μπάγερν αναδείχθηκε πέντε φορές πρωταθλητής Δυτικής Γερμανίας, όπως και τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης, ενώ ο ίδιος κέρδισε δύο φορές το βραβείο της Χρυσής Μπάλας.

Με την Εθνική Δυτικής Γερμανίας κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο το 1974 και το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 1972.

Μετά την αποχώρησή του από την ενεργό δράση, ακολούθησε καριέρα προπονητή αναλαμβάνοντας την ομάδα της εθνικής ομάδας της χώρας του, την οποία οδήγησε σε δύο τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου και έναν τίτλο. Είχε επιτυχημένη πορεία και ως διοικητικό στέλεχος επί σειρά ετών στη Μπάγερν, τη Γερμανική Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου, αλλά και σε θέσεις διεθνούς αρμοδιότητας.