Ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης να είναι μαζί στην κορυφή της κατάταξης με 14-7 ρεκόρ και άλλες δώδεκα ομάδες να ακολουθούν, έχοντας από πάρα πολλές, έως καλές πιθανότητες ή κάθε μία, για είσοδο στην τετράδα (τουλάχιστον επτά από αυτές) ή στην οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Η Ρεάλ παρότι βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους (52-61) στο 32′, κατάφερε να στείλει το clasico με την Μπαρτσελόνα στην παράταση, χάρη στα μαγικά του Σέρχιο Γιουλ. Στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν η ώρα του Τζάναν Μούσα να βάλει τη σφραγίδα του, σημειώνοντας τους 9 από τους 18 πόντους της βασίλισσας, η οποία τελικά επικράτησε με 91-86 και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Το μόνο θετικό για τους Μπλαουγκράνα είναι ότι διατηρούν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Μαδριλένους, αφού στο ματς του πρώτου γύρου είχαν πάρει καθαρή νίκη (σσ. χωρίς παράταση).

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στην επίθεση και έφτασε σε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά σε βάρος της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε στο Astroballe απέναντι στη Βιλερμπάν. Η παρέα του Νάντο Ντε Κολό απέδειξε γι ακόμη μια φορά πως εντός έδρας αποδίδει πολύ καλύτερα, γκρεμίζοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη από την κορυφή.

Μονακό και Αρμάνι προσέφεραν σκορ και θέαμα, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μεσίνα στη 15η ήττα της σε 21 παιχνίδια.

Απίοθανη εμφάνιση από τη Μπασκόνια, που γύρισε από το -11 του 35′ και κέρδισε την δις πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές με 114-111 στην παράταση (98-98 κ.α), έχοντας για ηγέτη των Ματ Κοστέλο, ο οποίος σημείωσε 33 πόντους.

Στην κόψη του ξυραφιού κρίθηκε το μεγάλο ντέρμπι του Βελιγραδίου, με την Παρτίζαν να παίρνει οριακή νίκη (78-79) από τον Ερυθρό Αστέρα, χάρη στην ευστοχία του Ντάντε Έξουμ από τη γραμμή των ελεύθερων βολών.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε για δεύτερη φορά στους τρεις τελευταίους αγώνες, σε έναν αγώνα που για είκοσι λεπτά έμοιαζε χαμένος. Η νίκη επί της Ζάλγκιρις ήρθε χάρη στο εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο, που έφερε τα πάνω κάτω, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Πάρις Λι. Έτσι, απομακρύνθηκε ελαφρώς από την Αρμάνι Μιλάνο και την Άλμπα Βερολίνου, οι οποίες ηττήθηκαν από τη Μονακό και τη Βαλένθια, αντίστοιχα.