Με την ολοκλήρωση της φάσης νοκ-άουτ των 16, το Euro 2020 μπαίνει στην τελική ευθεία και ήδη έχει χορτάσει τους φίλους του καλού ποδοσφαίρου με σούπερ θέαμα, ανατροπές, εκπλήξεις, συγκινήσεις και προσμονή της συνέχειας.

Τρία από τα μεγάλα φαβορί αποκλείστηκαν, η Γαλλία που ήταν το πρώτο μακράν, η Γερμανία και η πρωταθλήτρια Ευρώπης Πορτογαλία.

Η Τσεχία πέταξε εκτός συνέχειας την Ολλανδία, στην πρώτη χρονικά έκπληξη των 16, η Δανία σημείωσε την πιο άνετη πρόκριση με 4-0 επί της Ουαλίας, η Ιταλία καρδιοχτύπησε με την Αυστρία και χρειάστηκε την παράταση για να περάσει στους 8.

Στο Βέλγιο έφτασε ένα γκολ για να «πετάξει» έξω την Πορτογαλία και από εκεί και πέρα είχαμε τρία απίστευτα ματς που έδωσαν μοναδικές στιγμές και μία έκπληξη μεγατόνων με τον αποκλεισμό της Γαλλίας από την Ελβετία στα πέναλτι, με μοιραίο παίκτη τον Εμπαπέ.

Η Ισπανία φορτσάρει την κατάλληλη στιγμή και μαζί με την Κροατία μας χάρισαν ένα φοβερό ματς και το highlight ίσως των μέχρι στιγμής νοκ-άουτ, με το αυτογκόλ του Πέδρι ή του τερματοφύλακα….

Η Αγγλία σοβαρή και αποτελεσματική απέκλεισε την Γερμανία, έσπειρε κύματα ενθουσιασμού και αισιοδοξίας στα εκατομμύρια φίλους της και είναι η μόνη ομάδα στο Euro, που συνεχίζει χωρίς να έχει δεχτεί γκολ και με τις λιγότερες απειλές για την εστία της.

Η Σουηδία ήταν φαβορί αλλά η Ουκρανία στις καθυστερήσεις της παράτασης, πήρε μία απίστευτη πρόκριση που την στέλνει στη Ρώμη για τον προημιτελικό με την Αγγλία και της δίνει το δικαίωμα στην ελπίδα, πάλι ως αουτσάιντερ.

Η συνέχεια αναμένεται πολύ συναρπαστική και τα προγνωστικά ιδιαιτέρως επίφοβα.

Ιδού κάποια από τα αξιοσημείωτα στατιστικά μετά την ολοκλήρωση της φάσης των 16:

• Η 28η Ιουνίου 2021 έγινε η 2η ημέρα στην ιστορία του EURO με τα περισσότερα γκολ που σημειώθηκαν (14 σε μόλις 2 παιχνίδια). Ο ίδιος αριθμός τερμάτων, αλλά σε 4 παιχνίδια, καταγράφηκε στις 21 Ιουνίου 2000. Το ρεκόρ (18 γκολ σε 4 παιχνίδια) σημειώθηκε πριν από λίγες ημέρες (στις 23 Ιουνίου 2021).
  • Ποτέ στο παρελθόν στην ιστορία του EURO, μια ομάδα που μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο αγώνα όντας δύο γκολ πίσω στο σκορ, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Στις 28 Ιουνίου, αυτό συνέβη δύο φορές (Κροατία-Ισπανία, Ελβετία-Γαλλία).
  • Το σκορ 5-3 (Ισπανία-Κροατία) σημειώθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του EURO.
  • Είναι ο 2ος αγώνας με τo μεγαλύτερo σκορ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, μετά το ματς Γαλλία-Γιουγκοσλαβία 4-5, στους ημιτελικούς του 1960.
  • Η Ισπανία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του EURO που σημείωσε 5+ γκολ σε δύο διαδοχικούς αγώνες (συμπεριλαμβανομένου του 5-0 εναντίον της Σλοβακίας).
  • Η Ισπανία είναι η πρώτη ομάδα στην ιστορία του EURO που σημείωσε συνολικά 10 γκολ σε δύο διαδοχικούς αγώνες. Το προηγούμενο ρεκόρ σημείωσε η Ολλανδία το 2000 (9 γκολ συνολικά στις νίκες με 3-2 εναντίον της Γαλλίας και 6-1 εναντίον της Γιουγκοσλαβίας).
  • Στο παιχνίδι Κροατία-Ισπανία σημείωθηκε νέο ρεκόρ σε τελικά EURO για τον αριθμό των διαφορετικών σκόρερ (8).
  • Ο Άλβαρο Μοράτα «έπιασε» τον Φερνάντο Τόρες στην πρώτη θέση των σκόρερ της Ισπανίας σε τελική φάση EURO (5).
  • To αυτογκόλ του Πέδρι στο παιχνίδι με την Κροατία είναι το πιο μακρινό σε EURO (45 μέτρα) και το πρώτο εκτός περιοχής.
  • Ο αριθμός των αυτογκόλ που σημειώθηκαν στο EURO 2020 αυξήθηκε στα 9, όσα είχαν μπει συνολικά σε όλες τις προηγούμενες «εκδόσεις» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος!|
  • Ο Πέδρι (Ισπανία) έγινε ο νεότερος παίκτης (18 ετών και 215 ημερών) που ξεκίνησε βασικός σε νοκ-άουτ αγώνα σε τελική φάση EURO. Πήρε το ρεκόρ από τον Μάρκους Ράσφορντ (Αγγλία, 18 ετών και 240 ημερών το 2016 εναντίον της Ισλανδίας). Πριν από αυτούς, το ρεκόρ κατείχε ο Άγγλος Γουέιν Ρουνεϊ (18 ετών και 244 ημερών το 2004 εναντίον της Πορτογαλίας).
  • Η Γαλλία δεν κατάφερε να φτάσει στην προημιτελική φάση μεγάλης διοργάνωσης (EURO και Παγκόσμιο Κύπελλο) για πρώτη φορά μετά το Μουντιάλ του 2010.
  • Η Ελβετία έφτασε στα προημιτελικά μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο του 1954.
  • Το γκολ του Χάρις Σεφέροβιτς για λογαριασμό της Ελβετίας στον αγώνα με τη Γαλλία ήταν το 800ό στην ιστορία των τελικών φάσεων του EURO.
  • Ο Στέφεν Ζούμπερ (Ελβετία) έδωσε την τέταρτη ασίστ του στο EURO 2020. Έτσι ισοφάρισε το ρεκόρ ασίστ στην ιστορία του EURO σε μια διοργάνωση, μαζί με τους Λιούμπινκο Ντρούλοβιτς (Γιουγκοσλαβία, 2000), Άαρον Ράμσεϊ (Ουαλία, 2016) και Εντέν Αζάρ (Βέλγιο, 2016).
  • Ο Καρίμ Μπενζεμά (Γαλλία) έγινε ο 5ος παίκτης στην ιστορία του EURO που σημείωσε από δύο γκολ σε δύο αγώνες μιας διοργάνωσης, μαζί με τον Γκερντ Μίλερ (1972), τον Μισέλ Πλατινί (1984), τον Γουέιν Ρούνεϊ (2004) και τον Αντουάν Γκριεζμάν (2016).
  • Το χρονικό διάστημα, το οποίο χρειάστηκε ο Καρίμ Μπενζεμά για να σημειώσει τα δύο γκολ κόντρα στην Ελβετία, είναι το δεύτερο… γρηγορότερο στην ιστορία του EURO (1 λεπτό και 43 δευτερόλεπτα), καθώς ο Χένρικ Λάρσον πέτυχε δύο γκολ με τη Βουλγαρία το 2004 σε 1 λεπτό και 11 δευτερόλεπτα.
  • Η Ιταλία σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ απαραβίαστης εστίας για εθνικές ομάδες, το οποίο ανέρχεται στα 1.168 λεπτά! Το σερί αυτό διήρκεσε από τον Οκτώβριο του 2020 και «έσπασε» στο ματς με την Αυστρία (2-1) από το γκολ του Σάσα Κάλαϊτζιτς.
  • Το προηγούμενο παγκόσμιο ρεκόρ ήταν επίσης της Ιταλίας (1972-74, με τον Ντίνο Τζοφ να μην δέχεται γκολ για 1.143 λεπτά). Ο Ντοναρούμα κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του για 987 λεπτά.
  • Η Ιταλία πέτυχε νέο δικό της ρεκόρ αήττητου σερί: 31 αγώνες (από το 2018) ξεπερνώντας το παλιό επίτευγμα των 30 διαδοχικών αναμετρήσεων χωρίς ήττα από το 1935 έως το 1939. Πρόκειται για το τρίτο καλύτερο σερί στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, μετά την Ισπανία (35 παιχνίδια το 2007-09) και τη Βραζιλία (35 παιχνίδια το 1993-96). Η Ισπανία είχε επίσης αήττητο σερί 31 αγώνων το διάστημα 1994-97.
  • Η Ιταλία σημείωσε νέο δικό της ρεκόρ διαδοχικών νικών, το οποίο φτάνει στα 12 παιχνίδια. Ξεπέρασε εκείνο των 11 νικών που επιτεύχθηκαν επίσης υπό τον Ρομπέρτο Μαντσίνι από τον Νοέμβριο του 2018 έως τον Νοέμβριο του 2019. Το παγκόσμιο ρεκόρ σε αυτήν την κατηγορία είναι 15 παιχνίδια (Ισπανία).
  • Η αναμέτρηση Ιταλία – Αυστρία ισοφάρισε το ρεκόρ του αριθμού των γκολ που σημειώθηκαν στην παράταση σε τελική φάση EURO (3), όσα είχαν σημειωθεί το 1984 (στον ημιτελικό Γαλλία – Πορτογαλία).
  • Ο Φεντερίκο Κιέζα κατάφερε να σκοράρει σε EURO, όπως είχε κάνει ο πατέρας του, Ενρίκο, πριν από 25 χρόνια (EURO 1996, στο παιχνίδι εναντίον της Τσεχίας).
  • Η Δανία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των τελικών φάσεων του EURO που σημείωσε 4+ γκολ σε δύο διαδοχικούς αγώνες αγώνες (4-1 με τη Ρωσία, 4-0 με την Ουαλία).
  • Η Δανία πέτυχε τη δεύτερη μεγαλύτερη νίκη στα «νοκ άουτ» παιχνίδια στην ιστορία της τελικής φάσης του EURO (4-0 με την Ουαλία). Το ίδιο σκορ καταγράφηκε επίσης στα παιχνίδια Ισπανία – Ιταλία (2012, τελικός) και Βέλγιο – Ουγγαρία (2016). Το ρεκόρ ανήκει στο παιχνίδι Ολλανδία – Σερβία (6-1 στο EURO 2000).
  • Η Δανία είναι η μόνη ομάδα στην ιστορία του EURO που έφτασε στους προημιτελικούς, ενώ  ηττήθηκε στα πρώτα δύο παιχνίδια της στους ομίλους. Παγκοσμίως, υπήρχαν έξι παρόμοιες περιπτώσεις στο παρελθόν: Κόστα Ρίκα (Copa América 2004), Κολομβία (Gold Cup 2005), ΗΠΑ (Κύπελλο Συνομοσπονδιών 2009), Κούβα (Gold Cup 2013 και 2015), Βιετνάμ (Asian Cup 2019).
  • Δύο τερματοφύλακες από την ίδια ομάδα (Κάσπερ Σμάιχελ και Ντάνι Γουόρντ, Λέστερ) τέθηκαν αντιμέτωποι σε αγώνα τελικής φάσης EURO (Ουαλία-Δανία 0-4) για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης. Σε Παγκόσμιο Κύπελλο υπήρξε μόνο ένα τέτοιο προηγούμενο: Σερβία-Γκάνα, 2010 (Βλάντιμιρ Στοΐκοβιτς και Ρίτσαρντ Κίνγκσον, Γουίγκαν).
  • Η Ολλανδία απέτυχε να καταγράψει ένα σουτ στην εστία (κόντρα στην Τσεχία) για πρώτη φορά σε αγώνα της σε μεγάλη διοργάνωση.
  • Με τον Ματάις ντε Λιχτ να αντικρίζει κόκκινη κάρτα σε αυτό το παιχνίδι, η Ολλανδία έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του EURO με συνολικά τέσσερις αποβολές. Όλες καταγράφηκαν στις αναμετρήσεις με την Τσεχοσλοβακία (αμφότερες το 1976) και την Τσεχία (2004, 2020)!
  • Η κόκκινη κάρτα του Ματάις ντε Λιχτ είναι η πρώτη που υποδείχθηκε στην ιστορία του EURO μετά από εξέταση του VAR.
  • Το Βέλγιο ισοφάρισε το ρεκόρ της Γερμανίας (2010-12) και της Ιταλίας (από το 2018) με συνεχόμενες νίκες (14) σε αγώνες Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών).
  • Το Βέλγιο αγωνίστηκε στην αναμέτρηση με την Πορτογαλία (1-0) με πέντε παίκτες με 100+ συμμετοχές: Γιαν Βερτόνγκεν (130), Άξελ Βίτσελ (113), Τόμπι Αλντερβάιρελντ (112), Εντέν Αζάρ (111) και Ντις Μέρτενς (101).
  • Η αντικατάσταση του Ντε Μπρόινε στον αγώνα με την Πορτογαλία, λόγω τραυματισμού, είναι η ταχύτερη που έγινε ποτέ στην ιστορία του EURO στο δεύτερο μέρος (στα 47 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα).
  • Με τον Εντέν Αζάρ να σκοράρει για το Βέλγιο στο EURO 2016 και τον αδελφό του, Τοργκάν, στο EURO 2020, οι δύο ποδοσφαιριστές έγιναν μόλις το τρίτο ζευγάρι αδελφών που σκόραραν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα μετά τους Φρανκ και Ρόναλντ ντε Μπουρ (Ολλανδία) και τους Μίκαελ και Μπρίαν Λάουντρουπ (Δανία).
  • Ο Πέπε (Πορτογαλία) έγινε ο μεγαλύτερος ηλικιακά ποδοσφαιριστής (ηλικία: 38 ετών και 121 ημέρες) που άρχισε βασικός σε «νοκ άουτ» αγώνα Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
  • Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο παίκτης με το δεύτερο μεγαλύτερο διάστημα ανάμεσα στην πρώτη και την τελευταία εμφάνισή του σε τελικές φάσεις EURO: 17 χρόνια και 15 ημέρες. Το ρεκόρ ανήκει στον Λόταρ Ματέους (20 χρόνια και έξι ημέρες).