Επιστροφή στο θρόνο για τους Αμερικάνους. Η ομάδα των ΗΠΑ φόρεσε μετά από 16 χρόνια το παγκόσμιο στέμμα κερδίζοντας εύκολα στον μεγάλο τελικό τη διοργανώτρια Τουρκία με 81-64.

Φανταστικός για άλλη μια φορά ο Κέβιν Ντουράντ που μετά τους χθεσινούς 38 πόντους του ημιτελικού, σήμερα έβαλε 28 με 5/9 τρίποντα και ουσιαστικά «καθάρισε» τον τελικό ενώ έπαιξε σερί 40΄!

Στην αντίπερα όχθη, η Τουρκία κουρασμένη από το χθεσινό θρίλερ με τη Σερβία στον ημιτελικό και εξοντωμένη από την σκληρή άμυνα των παικτών του Σιζέφσκι, «λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε φυσιολογικά.

Κορυφαίος των Τούρκων ήταν ο Χινταγιέτ Τούρκογλου με 11 πόντους (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ). Μάλιστα τραυματίστηκε στο γόνατο, αποχώρησε για λίγα λεπτά στα αποδυτήρια, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μαχητικός.

Σημειώνεται ότι ο Tούρκος πρωθυπουργός Νταγίπ Ερντογάν αποδοκιμάστηκε έντονα στο τέλος του αγώνα όταν κατέβηκε στο γήπεδο για να συγχαρεί τους παίκτες, παρά τη νίκη του στο δημοψήφισμα για τις συνταγματικές μεταρρυθμίσεις.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 32-42, 48-61, 64-81

«Χάλκινη» η Λιθουανία με υπογραφή Κλέιζα

Μεγάλη επιτυχία για την Λιθουανία η οποία στο μικρό τελικό νίκησε την κατάκοπη Σερβία με 99-88 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Μορφή για άλλη μια φορά ο φοβερός και τρομερός Κλέιζα που τελείωσε τη συνάντηση με 33 πόντους. Απο τη Σερβία ξεχώρισε ο Βελίτσκοβιτς με 18.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 38-48, 54-72, 88-99

Πηγή: Sportdog.gr