Ο Προμηθέας Πάτρας έπειτα από ένα παιχνίδι με φινάλε θρίλερ, επικράτησε της ισχυρής Μούρθια με 79-78, για την 4η αγωνιστική της φάσης των 16 του FIBA Basketball Champions League, την έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, υστερώντας πάντως στην ισοβαθμία και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση στην οκτάδα.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-1 και πλέον ο Προμηθέας βρίσκεται μια ανάσα από σπουδαία πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, με παίκτες και οπαδούς να το διασκεδάζουν με την ψυχή τους στο φινάλε του αγώνα.

Πλέον, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκρισή του στους «8», ο Προμηθέας χρειάζεται μια νίκη επί της Χάποελ Χολόν. Αν δηλαδή στην επόμενη αγωνιστική (13/3, 19:00) νικήσει την Ισραηλινή ομάδα μέσα στην Πάτρα, θα τσεκάρει το εισιτήριό της για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Χέρι-χέρι στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες, με την ισπανική ομάδα να κλείνει στο +3 το δεκάλεπτο και με σκορ 16-13. Μάλιστα, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η Μούρθια έφτασε τη διαφορά στο +5, τη μέγιστη τιμή της ως εκείνο το σημείο, αλλά με τους Χέιλ, Κάουαν να είναι σε μεγάλη ημέρα και την άμυνα να «σφίγγει» ακόμη περισσότερο, ο Προμηθέας κατάφερε να πάρει προβάδισμα και να πάει στο ημίχρονο με το +3 (39-36).

Αυτή η ανατροπή έδωσε έξτρα ψυχολογία στους Πατρινούς που έφτασαν στο +8 (53-45), αλλά η τρομερά ποιοτική ισπανική ομάδα είχε διαρκώς τις απαντήσεις και το τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε με διαφορά δύο καλαθιών (59-55).

Εκεί το σκορ άρχισε να ανεβαίνει, αφού η Μούρθια έβρισκε διαρκώς μεγάλα σουτ και με σερί 8-2 το γύρισε (61-63). Κάπως έτσι, το ντέρμπι πήγαινε στη συνέχεια πόντο-πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, έως ότου ο Χέιλ να βάλει το μεγάλο και κρίσιμο σουτ στα 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε για το 79-78, με τον Προμηθέα να βγάζει την άμυνα στη συνέχεια και να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.

Οι διαιτητές: Λίζκα, Βούλιτς, Γκεντβίλας

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 39-36, 59-55, 79-78

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 7 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάουαν 22 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τζόουνς 6 (2), Μπαζίνας 2 (4 ασίστ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κόφι, Στίβενς 6 (7 ριμπάουντ), Ετσενίκε 14 (7/7 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Χέιλ 14 (5/12 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη)

Μούρθια (Αλόνσο): Ένις 3 (4 ασίστ, 5 λάθη), Ρόντιονς Κούρουτς 15 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) , Άρτουρς Κούρουτς , Σαντ-Ρος 10 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Σλίβα 19 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ) , Κοπέιν 9 (2) , Ντιανιέ 5 ,Ράντοβιτς 2, Τοντόροβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη)

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 5η αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχθεί στην Πάτρα την Χάποελ Χολόν (13/3, 19:00) και η Μούρθια θα παίξει στην έδρα της με την ΑΕΚ (12/3, 21:30).