Με έξι ματς της Premier League και φουλ δράση στις υπόλοιπες κατηγορίες, η Boxing Day στην Αγγλία είχε συναρπαστικά ματς, θεαματικά και σπάνια γκολ.

Boxing Day και ντέρμπι στο Λονδίνο σημαίνουν νίκη για την Άρσεναλ κι αυτό επιβεβαιώθηκε και σήμερα, μετά την εντυπωσιακή όσο και επεισοδιακή επικράτηση της με 3-1 επί της Τσέλσι, για την 15η αγωνιστική της φετινής Premier League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι αυτή ήταν η 11η νίκη σε 12 παιχνίδια που έχουν λάβει χώρα σε ανάλογη περίσταση ανάμεσα στους «κανονιέρηδες» και τις έτερες ομάδες της πρωτεύουσας, με μοναδική ήττα μια από την σημερινή τους αντίπαλο το μακρινό 1974, με 2-1 στο «Χάιμπουρι»!

Ισόπαλο το Λέστερ-Γιουνάιτεντ, νίκες για Σίτι, Έβερτον και Άστον Βίλα.

Μετά την ήττα της με 1-0 από την Έβερτον το βράδυ του Σαββάτου για την Boxing Day, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ έμεινε με μόλις δυο βαθμούς σε 15 αγωνιστικές, δίχως νίκη και στο -10 από τις θέσεις της σωτηρίας.

Οι «λεπίδες» του Κρις Γουάιλντερ, όσο εντυπωσίασαν την περσινή αγωνιστική περίοδο φτάνοντας σε σημείο να διεκδικήσουν και μια ευρωπαϊκή θέση στην βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ, άλλο τόσο έχουν απογοητεύσει τους οπαδούς τους και τον κόσμο του αγγλικού ποδοσφαίρου την τρέχουσα σεζόν.

Είναι ό,τι χειρότερο έχει να επιδείξει η Αγγλία στις τέσσερις επαγγελματικές κατηγορίες ποδοσφαίρου και ισοφάρισε την αρνητική επίδοση που είχε καταγραφεί την δεκαετία του ’70.
Οι Σάουθπορτ και Μπάροου είχαν δυο βαθμούς σε 15 ματς την σεζόν 1970-1971 και η Νιούπορτ Κάουντι την αγωνιστική περίοδο 1975-1976.

Τα αποτελέσματα του «πρώτου πιάτου» της 15ης αγωνιστικής

Σάββατο 26/12

Λέστερ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2
(31′ Μπαρνς, 85′ Βάρντι / 23′ Ράσφορντ, 79′ Μπρούνο Φερνάντες)

Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 3-0
(5′ Τραορέ, 66′ Χάουζ, 76′ Ελ Γκάζι)

Φούλαμ-Σαουθάμπτον 0-0

Άρσεναλ-Τσέλσι 3-1
(34′ πεν. Λακαζέτ, 44′ Τζάκα, 56′ Σακά – 86′ Άμπραχαμ)

• Νιουκάστλ-Λίβερπουλ (22:00)

Απολαύστε επίσης ένα γκολ – έπος που σημειώθηκε από απίθανη απόσταση, στο παιχνίδι της Κάρντιφ με την Μπρέντφορντ στην Boxing Day της Τσάμπιονσιπ.

Ο Βολκς της Κάρντιφ σούταρε με τη μια πίσω από το κέντρο, η μπάλα κατευθύνθηκε στην εστία και στα δίχτυα, για να σημειωθεί ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουν επιτευχθεί στην ιστορία της Boxing Day στο αγγλικό ποδόσφαιρο!