Ολοκληρώθηκε (με δύο εκκρεμότητες λόγω αναβολής των αγώνων της Σίτυ και Γιουνάιτεντ), η πρώτη αγωνιστική της Premier League, με θέαμα και συγκινήσεις αντάξιες του πιο προβεβλημένου και «ακριβού» ποδοσφαιρικού προϊόντος στον πλανήτη.

Διεξήχθησαν οκτώ ματς, είχαμε 23 γκολ (μερικά άκρως εντυπωσιακά)  και έξι εκτός έδρας νίκες. Καθόλου άσχημα για αρχή, αν λάβουμε υπ’ όψη πως είναι μία πρωτόγνωρη σεζόν λόγω της πανδημίας, οι ομάδες είχαν λίγο χρόνο προετοιμασίας και το πιο σημαντικό, άδειες εξέδρες.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Γουλβς στην Premier League. Η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο πέρασε από το «Μπράμαλ Λέιν», επικρατώντας με σκορ 2-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στον φετινό μαραθώνιο του πρωταθλήματος.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Γουλβς, η οποία άνοιξε το σκορ στο 3’ με ένα εξαιρετικό τελείωμα του Χιμένες, μετά από σέντρα-ασίστ του Ποντένσε, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σαΐς με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, «παγώνοντας» εντελώς το ούτως ή άλλως άδειο γήπεδο.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που οι «λύκοι» πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο εξάλεπτο κάποιου αγώνα τους στην Premier League. Παράλληλα, η επίτευξη δύο τερμάτων στο πρώτο εξάλεπτο, αποτελεί ρεκόρ σε ματς πρεμιέρας της κορυφαίας κατηγορίας του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Δείτε στιγμιότυπα και όλα τα γκολ από την νίκη της Γουλβς

Με δύο γκολ σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι νίκησε στην έδρα της Μπράιτον 3-1 και ξεκίνησε ιδανικά στη φετινή Premier League.

Οι παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ζορζίνιο στο 23’. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και ισοφάρισαν προσωρινά με το σουτ του Τροσάρ, που κόντραρε ελάχιστα στους αμυντικούς, στο 54΄, όμως, οι «μπλε» απάντησαν με την καταπληκτική βολίδα του Τζέιμς στο 56’ στο αριστερό παράθυρο (1-2) και το απευθείας πλασέ του Ζουμά, που κόντραρε και άλλαξε πορεία, στο 66’ (1-3).