«Σφυγμό» βρήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο τελικό όπου με πάθος, πείσμα, καλή άμυνα, κατόρθωσε να λυγίσει τον ΠΑΟ με 79-72 και έφερε τη σειρά στα ίσα. Τρίτο ραντεβού των δύο «αιωνίων» την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ (21.45).

«Κλειδί» της νίκης του Ολυμπιακού η πολύ καλή του άμυνα στη τρίτη περίοδο, η κυριαρχία στα ριμπάουντ, η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων σε κρίσιμα σημεία. Από την άλλη ο ΠΑΟ ήταν μέτριος, απείλησε μόνο με τον Πέκοβιτς μέσα από τη ρακέτα, είχε προβλήματα ανάπτυξης και κυκλοφορίας της μπάλας, έχασε τα ριμπάουντ ενώ υστέρησαν βασικά του ατού όπως οι Σπανούλης, Φώτσης, Νίκολας και Τσαρτσαρής.

Πρωταγωνιστές του παθιασμένου Ολυμπιακού Μπουρούσης (14), Τσίλντρες(14), Κλέιζα(17) και καθοριστικά τα τρίποντα του Παπαλουκά στην τέταρτη περίοδο. Απο τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν Πέκοβιτς (22) και Σάρας (10)

Με το πάθος του Σοφοκλή

Με αφηνιασμένο τον Σχορτισανίτη μπήκε στον αγώνα ο Ολυμπιακός. Ο θηριώδης σέντερ των «ερυθρόλευκων» έβαλε δύο βολές, μοίρασε τάπες, ξεσήκωσε τον κόσμο και με τη βοήθεια του Τσίλντρες έδωσε προβάδισμα 4-0. Ο ΠΑΟ αντέδρασε και με τρίποντο του Διαμαντίδη πέρασε μπροστά 6-7 στο 4΄.

Στη συνέχεια τα λάθη του Διαμαντίδη, η μεγάλη αστοχία των «πρασίνων» στα δίποντα (4/12) και η αστοχία του Ολυμπιακού στις βολές, δημιούργησαν ένα κακό παιχνίδι. Στο 7΄ο Μπουρούσης έκανε το 12-9 αλλά ο ΠΑΟ με αποκάλυψη τον Τέπιτς ισοφάρισε σε 14-14 ενώ ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 16-14 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Το πρώτο τρίποντο ο Πεν!

Ισορροπία είχαμε και στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου όπου οι ομάδες βρέθηκαν στο 16-16. Ένα μίνι ξέσπασμα του Τσιλντρες και ένα τρίποντο του Πεν μετά από 28 συνολικά άστοχα (υπολογίζονται τα 0/23 του πρώτου τελικού, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +5 (23-18) στο 13΄.

Η είσοδος του Σάρας βοήθησε οργανωτικά και εκτελεστικά τον ΠΑΟ. Αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να φέρουν το ματς στα ίσια (25-25) στο 17΄ με τον Πέκοβιτς. Ο Τεόντοσιτς έκανε με δεύτερο εύστοχο τρίποντο το 28-25 αλλά ο Γιασικεβίτσιους απάντησε με 5-0 και 28-30 στο 18΄. Το ματς πήγε καλάθι-καλάθι και το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 33-34 από βολές του Πέκοβιτς.

Στο +9 ο Ολυμπιακός

«Ξύπνησε» ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο και πήρε προβάδισμα. Αρχικά με Σχορτσιανίτη και Τσίλντρες έκανε σερί 13-7 και ξέφυγε προσωρινά με 46-41 στο 24΄. Στη συνέχεια η είσοδος του Μπουρούση στη θέση του Σχορτσιανίτη που συμπλήρωσε τρία φάουλ έδωσαν μεγάλη ώθηση στους Πειραιώτες που έκτισαν πολύ γρήγορα διαφορά +9 (50-41) στο 26΄.

Ο Πέκοβιτς με δύο καλάθια μείωσε σε 50-45 στο 28’ αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι με τον παθιασμένο Κλέιζα και τρίποντο του Παπαλουκά ξέφυγε με 56-47 στο 30΄που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Ρεσιτάλ τριπόντων

Το κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στη τέταρτη περίοδο. Με τρία τρίποντα από Μαυροκεφαλίδη, Παπαλουκά, Τεόντοσιτς ξέφυγε με 12 πόντους (69-57) στο 36΄ και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για νίκη. Ο ΠΑΟ άστοχος και άτολμος στα τελευταία τέσσερα λεπτά έδειξε να τα παρατάει.

Με δύο τρίποντα του Νίκολας από το πουθενά, στα τελευταία 23΄΄ μείωσε στους πέντε (77-72) αλλά ήταν αργά και οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη με 79-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-34, 56-47, 79-72