Με τη διεξαγωγή της 30ης αγωνιστικής, ολοκληρώθηκε η περίοδος 2022-23 και στον Νότιο όμιλο της Super League 2, όπου σε αντίθεση τους χθεσινούς αγώνες για τον Βόρειο όμιλο, σε αυτόν δεν υπήρχε κάποια εκκρεμότητα ως προς την παραμονή ή τον υποβιβασμό.

Η πρωταθλήτρια Κηφισιά αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη. Την ομάδα των βορείων προαστίων καθοδήγησαν οι Κουτρομάνος και Κολοβός, αφού πριν από την έναρξη του ματς ανακοινώθηκε η ολοκλήρωση της συνεργασίας με τον Γιώργο Πετράκη.

Η δευτεραθλήτρια Athens Kallithea έκλεισε με νίκη τη σεζόν, καθώς επικράτησε 2-1 τον ΠΑΟ Ρουφ στην έδρα του.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΚ Β’ ολοκλήρωνε τις υποχρεώσεις της με εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Καλαμάτας. Το σύνολο του Σωκράτη Οφρυδόπουλου έφτασε στο «τρίποντο» χάρη στο τέρμα του Αποστόλη Χριστόπουλου στο 44′, με τον Πανερά να έχει δοκάρι για τον «δικέφαλο» δύο λεπτά νωρίτερα.

Νίκη (4-2) για τα Χανιά επί του Ολυμπιακού Β’ στην Κρήτη, σ’ ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση στο φινάλε. Ο Μάναλης άνοιξε το σκορ στο 21′, με τον Σουρλή να ισοφαρίζει στο 48′. Οι Μανουσάκης (63′) και Μπουτσάκης (69′) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, ο Μαρτσάκης με αυτογκόλ έκανε το 3-2 στο 88′, με τον Ρότσα να γράφει το τελικό 4-2 στις καθυστερήσεις.

Στο 1-1 έμειναν το Αιγάλεω και η Προοδευτική στο ντέρμπι των Δυτικών Προαστίων (75′ Ραμίρεζ – 29′ Μάντιτς), ενώ ο ΟΦ Ιεράπετρας πέρασε νικηφόρα (2-3) από την έδρα της Ηλιούπολης.