Αυτή η κούπα δεν του ξέφυγε. Έστω και με ήττα 53-57 από τη Νάντεζντα, οι παίκτριες του Αθηναϊκού πανηγύρισαν την κατάκτηση του Eurocup που είναι το πρώτο στην ιστορία του γυναικείου μπάσκετ.

Μορφές των εκπληκτικών κοριτσιών του Τζώρτζη Δικαιουλάκου που στη Ρωσία είχαν νικήσει με +8 (65-57) οι Βισμπαριένε με 14, η Καλέντζου, η Ουίγκινς και η Λύμουρα. Από τη Ναντέζντα Κάρι και Βερεμένκο ήταν ασταμάτητες και κόντεψαν να στείλουν το ματς στην παράταση.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πολύ νευρικές και αγχωμένες παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτριες του Αθηναϊκού με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 0-4. Μετά από τρία λεπτά χωρίς καλάθι η Κοσμά πέτυχε μία βολή και η Βιζμπαρένιε μείωσε σε 3-4. Το παιχνίδι πήγε καλάθι καλάθι μέχρι το τέλος της περιόδου. Η Μπαράνοβα έκανε το 9-11 και η Ράιλι στην εκπνοή έκανε το 11-11 που ήταν το τελικό σκορ.

Με ορεξάτη την Ουίγγινς ο Αθηναϊκός είχε ένα μικρό ξέσπασμα και προηγήθηκε 14-11 στο 11΄ και 16-14. Οι Ρωσίδες πέρασαν μπροστά με 16-17 στο 13΄. Οι γηπεδούχες με την Βιζμπαρένιε ξέφυγαν για δεύτερη φορά με +3 (20-17) στο 14΄.

Και πάλι όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη διαφορά και με την Αμερικανίδα Κάρι, η Νατέζντα έκανε σερί 0-6 και προηγήθηκε 20-23 στο 18΄. Με την Καλέντζου ο Αθηναϊκός μείωσε σε 22-23 στο 19΄αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 22-25 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι, καλάθι. Με την Χατζηνικολάου, ο Αθηναϊκός πέρασε 26-25, ενώ η Καλέντζου με δύο βολές έκανε το 30-28 στο 24΄.

Με τρίποντα των Βαρεμένκο (32-33) κα Μπούρικ (34-36) η Νατέζντα ξέφυγε προσωρινά. Αλλά ο Αθηναϊκός με τη Ράιλι αντέδρασε, ισοφάρισε 38-38 και το σκορ αλλά η Βερεμένκο έκανε το 38-40 που ήταν το αποτέλεσμα της περιόδου.

Θρίλερ είχαμε στο δ’ δεκάλεπτο. Ο Αθηναϊκός βρέθηκε στο 33΄να χάνει με 40-45, δίνοντας την ευκαιρία στις Ρωσίδες να βρίσκονται κοντά στην κάλυψη της διαφοράς των οκτώ πόντων στο α’ αγώνα.

Τότε μίλησε η Λολίτα Λύμουρα. Με τρίποντο στο 37΄ μείωσε σε 46-47, η Βερεμένκο απάντησε με 46-49. Ένα καλάθι όμως της Κάρι περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα σκόρπισε νέο άγχος καθώς οι Ρωσίδες έφτασαν στο +6 (47-53). Η Ουίγκινς όμως πέτυχε καθοριστικό τρίποντο στην επόμενη φάση, χαρίζοντας ουσιαστικά το τρόπαιο στον Αθηναϊκό.

Παρ’ όλα αυτά, κάποιες βεβιασμένες ενέργειες, και ένα αχρείαστο φάουλ της Ουίγκινς στην Κάρι λίγο έλειψε να φέρουν τα πάνω κάτω, ωστόσο στα 11” η Καλέντζου ήταν εύστοχη σε δύο ελεύθερες βολές και έγραψε το τελικό 53-47.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-25, 38-40, 53-57

Αθηναϊκός (Δικαιουλάκος): Καλέντζου 9, Λύμουρα 4(1), Χατζηνικολάου 4, Βολονάκη, Σούλις, Πετρονίτε 2, Σαρέγκου, Ουίγκινς 10(2), Κοσμά 1, Ράιλι 9, Βισμπαριένε 14.

Ναντέζντα (Κολοσκόβ): Μπούρικ 11(3), Σνίτσινα 5(1), Οβαρένκο 7(1), Βερεμένκο 12(1), Μοσκ 2, Κάρι 18, Μπαράνοβα 2.