Θρίαμβος για την ομάδα του Εθνικού. Οι Πειραιώτισσες νίκησαν στο δεύτερο τελικό του LEN Trophy γυναικών τη ρωσική Χάντι Μανσίσκ με συνολικό σκορ 17-13 (στα πέναλτι) και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Η κατάκτηση του πρώτου ευρωπαϊκού τίτλου πανηγυρίστηκε έξαλλα από τα κορίτσια και τους φιλάθλους του Εθνικού που γέμισαν ασφυκτικά το κολυμβητήριο του Πειραιά.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 10-9 η παράταση 13-12 αν και ο Εθνικός 14΄΄ πριν τη λήξη ήταν μπροστά με 13-10! Να σημειωθεί ότι στον πρώτο τελικό στη Σιβηρία, οι Ελληνίδες παίκτριες είχαν χάσει 13-12.

Απέκρουσε δύο πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι οι παίκτριες του Ολλανδού προπονητή Κουν Πλασμάγιερ εμφανίστηκαν αποφασισμένες να κρατήσουν την κούπα στην Ελλάδα. Με ηρωίδα την γκολκίπερ Μαρία Τσουρή, που απέκρουσε δύο πέναλτι, και την Κέλι Μπίσμπα να πετυχαίνει το τελευταίο σουτ (4-1), το κύπελλο βάφτηκε «κυανόλευκο».Εκπληκτικές επίσης ήταν η Ολλανδέζα Φαν Μπέλκουμ με 4 γκολ και η Τετζαλίδου με 5.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-1, 4-3, 3-2.

Τα τρίλεπτα της παράτασης: 1-0, 2-3.

Στα πέναλτι: 4-1

Ο Εθνικός είχε 3/13 με παίκτρια παραπάνω, 2/2 πέναλτι (σε κανονική διάρκεια και παράταση), τέσσερα γκολ από την περιφέρεια, τρία γκολ από θέση φουνταριστού και ένα στην κόντρα. Η Χάντι Μανσίσκ είχε 4/6 με παίκτρια παραπάνω, 2/2 πέναλτι, τέσσερα γκολ από θέση φουνταριστού, ένα από την περιφέρεια κι ένα στην κόντρα.

Διαιτητές: Μολινέρ (Ισπανία), Ριτσιτέλι (Ιταλία)

Τα γκολ:

ΕΘΝΙΚΟΣ: Τετζαλίδου 5, Φαν Μπέλκουμ 4, Κανέτι 3, Κουγιουμτζή 3, Αρώνη 1, Μπίσμπα 1

ΧΑΝΤΙ ΜΑΝΣΙΣΚ: Τιμοφέεβα 6, Γκριτσένκο 2, Κλαμπούκοβα 2, Τσεμπότοβα 2, Σορόκινα 1