Η Εθνική Ελλάδος είχε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στο Νιούκαστλ και αντί για άνετη επικράτηση, όπως έδειχνε στις αρχές της 3ης περιόδου όταν έφτασε στο +15 (33-48), κατέρρευσε ανεξήγητα στα τελευταία 12 λεπτά και ηττήθηκε με 78-69 από τη Μεγάλη Βρετανία, κάνοντας πολύ κακή αρχή στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 19 και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους ξεχώρισαν από την Εθνική. Ο Τέντι Οκερέαφορ με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα ηγήθηκε των Βρετανών.

Επόμενο ματς για την Εθνική, την Κυριακή στο Nick Galis Hall της Θεσσαλονίκης απέναντι στη Λευκορωσία (17:00) που νωρίτερα νίκησε με 84-70 την Τουρκία στο άλλο ματς του ομίλου.

Το μεθοδικό παιχνίδι της Εθνικής στην επίθεση δεν είχε αντίστοιχο καθρέφτισμα στην άμυνα, με συνέπεια η Μεγάλη Βρετανία να κρατά σταθερά επαφή στο σκορ. Οι πόντοι του Δημήτρη Αγραβάνη ήταν σημαντικοί, αλλά το υπέρ της 18-13 ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η “γαλανόλευκη” στην πρώτη περίοδο.

Οι Βρετανοί είχαν υψηλά ποσοστά ευστοχίας μέσα από τη γραμμή του τριπόντου, παράγοντας που τους επέτρεψε να συντηρούν ψηλά την αυτοπεποίθησή τους και να πιέζουν μια Εθνική που, αλήθεια είναι ότι, δεν είχε ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ και μετά το 23-23 στο 10′ υπέφερε εμφανώς στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου.

Από το 29-24 των γηπεδούχων οι συσχετισμοί διαφοροποιήθηκαν και η ορθότερη προσαρμογή της Ελληνικής άμυνας ανέτρεψε το μομέντουμ. Οι Βρετανοί εγκλωβίστηκαν, πέταξαν διαδοχικές επιθέσεις και από τη στιγμή που τα ποσοστά τους έπεσαν ήταν φυσιολογικό το -5 να γίνει +5 (33-38, 20′) σε λιγότερα από 8 λεπτά.

Η απαιτούμενη συνέχεια ήρθε μέσα από το μακρινό σουτ του Νίκου Γκίκα, που συνδυαστικά με την προσπάθεια στο πίσω μέρος του παρκέ έφεραν ένα 10-0 προτού συμπληρωθούν 2 λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο. Τα defence-defence (άμυνα-άμυνα) της βρετανικής κερκίδας έφεραν αρχικά το 43-50 (25′) και κατόπιν το 48-51 κατόπιν σ’ ένα διάστημα που η Εθνική έχασε το κοντρόλ και δεν ήταν σε θέση να διαχειριστεί την αντίπαλη απόπειρα επιστροφής.

Απόντος του Γκίκα που είχε φάουλ, ο Αγραβάνης επανήλθε σε ηγετικό ρόλο, αλλά πέρα από τους δικούς του πόντους χρειάστηκε το τυχερό τρίποντο του Κατσίβελη για ν’ αποκατασταθεί η τάξη και να μην συμβεί κάτι χειρότερο από το +1. Μόνο προσωρινά βέβαια, καθώς οι Βρετανοί βρήκαν ελεύθερα σουτ και το εκμεταλλεύτηκαν δεόντως.

Στο 64-60 η Εθνική είχε λιγότερα από 6,5 λεπτά για να επιστρέψει και να μην πέσει θύμα έκπληξης. Αντί όμως να διαχειριστεί με ψυχραιμία το γεγονός βούλιαξε βαθύτερα. Επιθετικά εγκλωβισμένη, δεν βρήκε ψυχολογία από την άμυνα και το νέο 9-0 των Βρετανών έγινε ταφόπλακα στις φιλοδοξίες για διπλό στο Νιούκαστλ. Το 78-69 απλώς επιβεβαίωσε τις δυσοίωνες προβλέψεις που είχαν γεννηθεί.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69

Μεγάλη Βρετανία: Ολασένι 13(5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 3, Οκερέαφορ 19(4/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νέλσον 10(2/5 τρίποντα, 7 ριμπόυντ, 6 ασίστ), Φίλιπ 16(2/4τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάμιλτον 8, Μόκφορντ 4, Κλαρκ 2, Μπίγκμπι-Γουίλιαμς 2, Ογκουνλέγε

Ελλάδα: Κατσίβελης 5, Αγραβάνης 19(5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουράτος 4, Γιαννόπουλος 2(0/4 τρίποντα), Σαλούστρος 3(1), Ρογκαβόπουλος 6(9ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Καββαδάς 4(1/4δ, 2 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 3, Γόντικας 4, Γκίκας 14(1/1δ, 4/9τρίποντα), Λούντζης 5(1τρ)