Από την αρχή της φετινής σεζόν στην Premier League, η Άρσεναλ ήταν μπροστά στη βαθμολογία και όσο περνούσαν οι αγωνιστικές φαίνονταν ικανή να πάρει το πρωτάθλημα και πάλι (μετά από το 2004), με βάση τις εμφανίσεις αλλά και τη σταθερότητα της στην πρώτη θέση.

Ωστόσο ποτέ δεν πρέπει να υποτιμάμε την καρδιά της πρωταθλήτριας, όπως επίσης ότι δεν είναι τυχαίο το πιο ακριβό, λαμπερό και συναρπαστικό πρωτάθλημα στον κόσμο, αυτό της πρώτης κατηγορίας στην Αγγλία, όπου οι ανατροπές και οι εκπλήξεις είναι … κανονικότητα.

Η Μάντσεστερ Σίτι με εντυπωσιακή, όσο και κυρίαρχη εμφάνιση – ειδικά στο πρώτο ημίχρονο  -επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 επί της πρωτοπόρου της βαθμολογίας Άρσεναλ, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της 33ης αγωνιστικής της Premier League και πήρε προβάδισμα τίτλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πολίτες» δεν ήταν άλλος από τον Κέβιν Ντε Μπρόινε, με τον Βέλγο μεσοεπιθετικό να πετυχαίνει δύο πανέμορφα τέρματα στο 7′ και το 54′, με τον Στόουνς να προσθέτει το όνομά του στον πίνακα τον σκόρερ με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και τον Χάαλαντ στο 90+5′ να κάνει διαμορφώνει το τελικό σκορ, γράφοντας ιστορία καθώς έφτασε τα 33 γκολ στο πρωτάθλημα και άφησε πίσω του τον Μοχάμεντ Σαλάχ.

Για τους «κανονιέρηδες» από την άλλη, που έμειναν για τέταρτη διαδοχική αγωνιστική μακριά από το τρίποντο, «γκρεμίζοντας» ότι καλό είχαν χτίσει έως τώρα στη φετινή σεζόν, σκόραρε ο Χόλντινγκ στο 86ο λεπτό.

Κάπως έτσι η Σίτι ανέβηκε στους 73 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή και την Άρσεναλ στους δύο πόντους, με την ομάδα του Μάντσεστερ μάλιστα να έχει και δύο ματς λιγότερα, αυτά με Γουέστ Χαμ (εντός) και Μπράιτον (εκτός).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής, που σημειωτέον ήταν αρκετά παραγωγική με 29 γκολ συνολικά (2,9 μ.ο.ανά αγώνα), από τις ομάδες που μάχονται για την παραμονή, ξεχώρισαν οι νίκες των Μπόρνμουθ (εκτός έδρας επί της Σαουθάμπτον) και Νότιγχαμ, είχαμε ισοπαλία και μοιρασιά βαθμών στο Λιντς-Λέστερ, ενώ οδυνηρή ήττα εντός έδρας γνώρισε η Έβερτον.

Μεγάλα διπλά για Λίβερπουλ, Νιούκαστλ και Μπρέντφορντ, τάσεις αυτοχειρίας και πάλι από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που ισοφαρίστηκε από την Τότεναμ αν και προηγήθηκε 2-0.