O Ιταλός Ιβαν Κουντίν αναδείχθηκε νικητής στο “28ο Σπάρταθλον 2010″, καλύπτοντας τα 246 χιλιόμετρα της διαδρομής από την Αθήνα μέχρι την Σπάρτη σε 23 ώρες 03’06”. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στη διαδρομή Αθήνα-Σπάρτη απόστασης 246 χλμ. με τη συμμετοχή 325 αθλητών και αθλητριών από 32 χώρες, αριθμός ρεκόρ για την διοργάνωση.

Τον καλύτερο χρόνο από τους Ελληνες σημείωσε ο Στέργιος Αναστασιάδης, ο οποίος τερμάτισε 10ος με 29 ώρες 03΄.14΄΄. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Δημήτρης Πετρολιάγκης που κατέλαβε την 19η θέση με χρόνο 30:34΄.26΄΄, ενώ 25ος ήταν ο Γιώργος Κουτσιούκος, με 31:41΄.38΄΄.

Σχεδόν μισή ώρα πίσω από τον Ιταλό αθλητή τερμάτισε ο Ολλανδός Γιάν Άλμπερτ Λάντνικ (23.31΄.22΄). Αρκετά πίσω από τους δύο πρώτους τερμάτισε ο Γερμανός Γιάν Προχάσκα, με χρόνο 24 ώρες 55΄.58΄΄.

Πρώτη γυναίκα και 14η στην κατάταξη τερματισμού, ήταν η Έμιλυ Γκέλντερ από την Βρετανία, με χρόνο 30 ώρες 17΄.03΄΄, ενώ στην 30η θέση βρέθηκε η δεύτερη γυναίκα, Μασούμι Γιοσιμούρα από την Ιαπωνία με χρόνο 32:32΄.41΄΄.