Συνεπής στο ραντεβού με τον Ολυμπιακό για τη σειρά των τελικών που θα κρίνουν τον φετινό τίτλο, ήταν ο ΠΑΟ που νίκησε με 75-65 τον Πανελλήνιο στον τρίτο ημιτελικό.

Μάλιστα ο πρωτος αγώνας θα ξεκινήσει την Τετάρτη 21.45 (ΣΚΑΙ). Κορυφαίος των «πρασίνων» που ίδρωσε για να λυγίσει τον Πανελλήνιο ο Γιασικεβίτσιους που με 14 πόντους (4/8 διπ, 3/5 τρ, 3/4 βολές) πήρε από το χέρι τον ΠΑΟ και τον οδήγησε στην πρόκριση.

Αρκετά καλός, ειδικά στην τέταρτη περίοδο, ο Μπατίστ με 14 ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Περπέρογλου Καλάθης. Πολύ σημαντικό στοιχείο του αγώνα και τα 17 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Από τον Πανελλήνιο που δυσκόλεψε αρκετά τον ΠΑΟ εξαιρετικός ο Βουγιούκας με 14 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, με τον Πανελλήνιο να έχει «εγκλωβίσει» τα επιθετικά ατού του Παναθηναϊκού και να μην επιτρέπει στους «πράσινους» να πάρουν διαφορά ασφαλείας.

Μάλιστα, με τον Σμιθ να οδηγεί την επίθεση των φιλοξενούμενων, το σύνολο του Ηλία Ζούρου κατάφερε στο 5′ να ξεφύγει για πρώτη φορά με +4 πόντους (13-9). Ένα καλάθι και φάουλ του Τσαρτσαρή και δύο τρίποντα από Νίκολας- Περπέρογλου έφεραν τον Παναθηναϊκό με τη λήξη του πρώτο δεκαλέπτου στο +1 (18-17).

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανελλήνιος, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων στα δίποντα (6/21 μέχρι το ημίχρονο) και με μία σύνθετη άμυνα ζώνης, γύρισε το ματς. Ο σύλλογος των Ολυμπιονικών ξέφυγε στο 17′ ακόμη και με +5 πόντους (30-25), μετά από τρίποντο του Χαραλαμπίδη, αλλά ο Νίκολας με δύο διαδοχικές εκτελέσεις από τα 6.25 φρόντισε να μαζέψει τη διαφορά με το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους (31-32).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με σερί 7-0 και πρωταγωνιστές τους Φώτση, Σπανούλη, προηγήθηκε με 40-34 στο 24′, αλλά δύο «κολλητά» τρίποντα του Παπαμακάριου και ένα του Ντέιβις έφεραν τον Πανελλήνιο και πάλι στον πόντο(43-42).

Με ηγέτη τον Γιασικεβίτσιους οι «πράσινοι» ξέφυγαν 49-46 στο 28΄ ο Πανελλήνιος με τον Βουγιούκα προηγήθηκε 49-50. Ο «Σάρας» ήταν εκεί και με πέντε πόντους έκανε το 53-52 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου

Πρωταγωνιστής στην τελευταία περίοδο ήταν και πάλι ο Λιθουανός με συνεταίρο τον Μπατίστ. Οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Γιασικεβίτσιους και τρίποντο του Μπατίστ έκαναν σερί 14-4 και στο 34′ ξέφυγαν με +11 (67-56).

Ο Πανελλήνιος μείωσε σε 69-62 αλλά ο Μπατίστ με δύο διαδοχικά καλάθια ανέβασε τη διαφορά πάλι στους 11 (73-62) στο 38΄και «καθάρισε» τον αγώνα. Ο Σερμαντίνι διαμόρφωσε ο τελικό 75-65.