Συνεχίστηκε σήμερα (Τετάρτη 19/10) η 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και είχαμε την πρώτη μίνι έκπληξη, τον αποκλεισμό (στα πέναλτι) ομάδας της Super League, του Παναιτωλικού, από την Καλαμάτα που θα αγωνιστεί στη δεύτερη τη τάξει επαγγελματική κατηγορία (Super League 2).

Διεξήχθησαν αμφίρροπα και συναρπαστικά ματς, κάτι που έχει ανάγκη ο θεσμός, επιβεβαιώθηκε η ανάγκη μονών αγώνων και θα ήταν ασφαλώς πολύ πιο ενδιαφέρον αν συμμετείχαν από την αρχή όλες οι ομάδες της Super Leagae και όχι να προστατεύονται οι λεγόμενες ομάδες.

Υπενθυμίζεται ότι στην πέμπτη φάση του Κυπέλλου συμμετέχουν οι ομάδες της Α΄Εθνικής, εκτός από τις τέσσερις πρώτες της περασμένης σεζόν, ήτοι τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Άρη, και Παναθηναϊκό.

Ο Ατρόμητος Αθηνών στη μόνη σημερινή αναμέτρηση ανάμεσα σε ομάδες της Super League, πανηγύρισε σπουδαία νίκη-πρόκριση, σε ένα απίθανο σε εξέλιξη ματς, καθώς είχε τέσσερα γκολ στην παράταση, επικρατώντας 3-1 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Στο Αλκαζάρ ο Λεβαδειακός ξεπέρασε με ανατροπή το εμπόδιο της ΑΕΛ (1-2), επιβεβαιώνοντας την διαφορά κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες. Πιο εύκολη ήταν η επικράτηση της Λαμίας στην Αριδαία επί του Αλμωπού (0-2) που συμμετέχει στο πρωτάθλημα της Super League 2.

Μάχη έγινε και στην Νέα Σμύρνη, την οποία χρησιμοποίησε ως έδρα η Καλλιθέα, στην αναμέτρηση με την Βέροια. Εν τέλει η ομάδα του «Ελ Πάσο» επικράτησε με 1-0 και πέρασε και αυτή στους «16» της διοργάνωσης.

Στην παράταση κρίθηκε το ματς στις Σέρρες, όπου ο Πανσερραϊκός επικράτησε της Παναχαϊκής (2-2, 5-2), ενώ η Καλαμάτα απέκλεισε στα πέναλτι τον Παναιτωλικό (2-2, 4-3), καθώς ο γκολκίπερ Δημήτρης Ταΐρης απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μόρσεϊ και Κολοβού.