«Ζωντανός» έμεινε ο ΠΑΟ στο πρωτάθλημα. Επικράτησε του Ολυμπιακού σε απολαυστικό ντέρμπι με 98-91 στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρωτιά της κανονικής περιόδου που δίνει πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Όπλο των μεταμορφωμένων «πρασίνων» το τρίποντο αφού με 15/31 πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα που διατήρησαν μέχρι το τέλος. Πολύ μεγάλη εμφάνιση από τους Νίκολας με 27, Διαμαντίδη 26 (11 ασίστ), Σπανούλη 22, ενώ από τον Ολυμπιακό που έπαιξε χωρίς Μπουρούση, Κλέιζα, ξεχώρισε ο Τσίλντρες με 26 και ο Σχορτσιανίτης με 18.

Φοβερό ξεκίνημα

Εκπληκτικό ήταν το θέαμα που πρόσφεραν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Με ηγέτη έναν μεταμορφωμένο Διαμαντίδη και εξωπραγματική ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου (7/9) οι «πράσινοι» προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με το υψηλό σκορ: 32-28! Σ ε αυτό το διάστημα ο Διαμαντίδης τελείωσε το δεκάλεπτο με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά καλός ήταν και ο Ολυμπιακός.

Παρά την απουσία του Μπουρούση οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν θραύση μέσα στη ρακέτα με τους ψηλούς Σχορτσιανίτη-Βούισιτς και μπόρεσαν να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ. Ο «Σόφο» τελείωσε την περίοδο με 9 και ο Κροάτης με 8!

Ξέσπασμα με Νίκολας

Σπουδαία ήταν και η δεύτερη περίοδος. Οι γηπεδούχοι με τον Διαμαντίδη ξέφυγαν με +10 (38-28) στο 11΄ ενώ με τρίποντο κρεσέντο του Νίκολας (5/7 σε εκείνο το σημείο) ξέφυγαν με +14 ( 46-32) στο 13΄. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε ψύχραιμα και με τον οδοστρωτήρα Σχορτσιανίτη και τρίποντο του Πέν μείωσε στους 6 (48-42) στο 17΄.

Οι παίκτες του Ομπραντοβιτς αντέδρασαν και με δυνατή άμυνα στο μισό γήπεδο αλλά και με δύο τρίποντα από Διαμαντίδη-Σπανούλη και κάρφωμα του εξαιρετικού Νίκολας εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (58-44) που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Το εντυπωσιακό ήταν ότι οι «πράσινοι» ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 11/13 τρίποντα, 18 ασίστ, ενώ ο Νίκολας έφτασε τους 19. Από τον Ολυμπιακό ο Σχορτσιανίτης είχε 18 πόντους ενώ ο ήρωας του τελικού Τεόντοσιτς ήταν άποντος!

Στο +19 ο ΠΑΟ

Φουριόζος μπήκε ο Ολυμπιακός στην τρίτη περίοδο. Με σερί 10-3 οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 61-54 στο 25΄με τον Σχορτσιανίτη να είναι ανίκητος παίρνοντας την μπάλα χαμηλά. Και πάλι όμως με νέο ξέσπασμα του ΠΑΟ σε δύο λεπτά η διαφορά ξέφυγε στο +19 (74-55).

Μάλιστα ο Νίκολας σε αυτό το σημείο πέτυχε το 7/10 τρίποντο και έφτασε στους 27 μέσα σε αποθέωση. Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο διατήρησε τη διαφορά στους +18 αλλά ο Ολυμπιακός με τον εξαιρετικό Μαυροκεφαλίδη κατέβασε τη διαφορά στους 15 (79-64) που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Απείλησε ο Ολυμπιακός, κράτησε ο ΠΑΟ

Με μπροστάρη τον Τσίλντρες που πέτυχε 18 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 26 πόντους, ο Ολυμπιακός μείωσε σταδιακά την διαφορά 87-80 στο 36΄ και δημιούργησε εκνευρισμό και άγχος στον ΠΑΟ.

Τελικά η ψυχραιμία των Διαμαντίδη και Σπανούλη στις βολές στο τελευταίο δίλεπτο κράτησαν τη διαφορά στο +10 (94-84) στο 39΄και ουσιαστικά εξασφάλισαν το πολυπόθητο ροζ φύλο αγώνα. Στο φινάλε ο Παπαλουκάς με τρίποντο έγραψε το τελικό 98-91 και δεν άφησε τον ΠΑΟ να καλύψει τη διαφορά των 11 πόντων με το οποίο είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα 32-28, 58-44, 79-64, 98-91

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Σπανούλης 22 (3), Περπέρογλου, Μπατίστ 10, Φώτσης, Χέισλιπ 5, Νίκολας 27 (7), Διαμαντίδης 26 (5), Πέκοβιτς 6.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3 (1), Πεν 6 (2), Τσίλντρες 26 (2), Βούισιτς 15, Τεόντοσιτς 6 (1), Χαλπερίν 2, Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος 5 (1), Σχορτσανίτης 18.