Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και πατώντας… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 86-78 της Σαρλερουά και έφτασε στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Οι “ερυθρόλευκοι” διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του Ομίλου και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα, με όπλο την υπεροχή των ψηλών τους, αλλά προβλημάτισαν με την απόδοσή τους στην άμυνα.

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Νεστέροβιτς με 18 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σπανούλης με 15. Ο Έλληνας γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τελευταία περίοδο, όπου με σύμμαχο τον Τεόντοσιτς (10 πόντοι), έβαλαν τέλος στα όνειρα των Βέλγων για ανατροπή.
Ο αγώνας

Πολύ καλό ξεκίνημα πραγματοποίησε η φροντ-λάιν του Ολυμπιακού και ειδικά ο Νεστέροβιτς, που τροφοδοτήθηκε από τους συμπαίκτες του και με 6 πόντους έδωσε προβάδισμα με 8-6 στους “ερυθρόλευκους”. Ακολούθησαν 4/4 βολές του Σπανούλη και το σκορ έγινε 12-6 και το σερί των γηπεδούχων έφτασε στο 9-0 με όπλο την καλή άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση (0 λάθη).

Το σκορ έγινε 17-6, πριν ο Ράιτ σπάσει το επιμέρους σκορ της ομάδας του Ίβκοβιτς. Παρόλα αυτά η υποδειγματική συμπεριφορά των Πειραιωτών στο “5 εναντίον 5”, οδήγησε στο +15 (23-8). Ακολούθησαν πάντως κάποια λάθη του Ολυμπιακού, που επέτρεψαν στους Βέλγους (που μόνο Βέλγοι δεν ήταν βέβαια, καθώς είχαν στη σύνθεσή τους 8 Αμερικάνους), να κάνουν σερί 0-8 (23-16) με τον Χιλ να πρωταγωνιστεί.

Ξεχώρισε ο Λούκας

Η νωθρότητα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, τα λάθη δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτα και η διαφορά μειώθηκε στους 5 (25-20). Ακολούθησε το ξέσπασμα των “ερυθρόλευκων” που προσπάθησαν να παίξουν γρήγορα και έφτασαν ξανά σε διαφορά 9 πόντων (29-20 και 31-22).

Ο Γκομί ήταν αυτός που κρατούσε τους φιλοξενούμενους στο ματς, αφού κατάφερε να μειώσει ως τους 6 (31-25), ενώ ο Λούκας έκανε αισθητή την παρουσία του από πλευράς Ολυμπιακού, με τη βρώμικη δουλειά και το δυναμικό παιχνίδι. Η υπεροπλία του Νίλσεν κοντά στο καλάθι, τον έστειλε στις βολές και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 39-29. Ο Σπανούλης με ένα τρίποντο εκτός ισορροπίας διατήρησε τη διψήφια διαφορά, αλλά μια βολή του Χάμιλτον έκανε το 42-33 του ημιχρόνου.

Δια χειρός Νεστέροβιτς

Σερί 0-4 έκανε η Σαρλερουά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, χάρη στις βολές του Ράιτ που μείωσε σε 42-37. Ο Μαυροκεφαλίδης δήλωσε όμως “παρών” και η φροντ λάιν πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια της. Χάρη στον Νεστέροβιτς που εκμεταλλεύθηκε τόσο την αδυναμία του Σαντιάγο να τον μαρκάρει, όσο και τις καταπληκτικές πάσες του Σπανούλη, το προβάδισμα των “ερυθρόλευκων” εκτινάχθηκε στους 16 πόντους (57-41 και 59-43).

Οι Βέλγοι με κάποια ακροβατικά των Ράιτ και Χιλ κράτησαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, ο Νίλσεν πήρε μπροστά και το τρίτο δεκάλεπτο, έληξε με τον Ολυμπιακό να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και την πρωτοπορία στο σκορ με 64-50.

“Καθάρισαν” οι κοντοί

Η δυναμική παρουσία του Γιάννη Μπουρούση μέσα στη ρακέτα, ανέβασε για πρώτη φορά το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους 17 πόντους και με τον Λούκας να παίρνει τη σκυτάλη έγινε το 69-50 που ουσιαστικά έσβησε τις ελάχιστες ελπίδες που είχαν οι φιλοξενούμενοι για ανατροπή. Ένα σερί 0-9 των Βέλγων (69-59), δεν εκτροχίασε τον Ολυμπιακό, αφού ο Λούκας το σταμάτησε μ’ ένα τρίποντο (72-59).

Πάντως, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και εκμεταλλευόμενοι τη χαλαρότητα των γηπεδούχων, σκόραραν με τους Χιλ, Μπρόιλς και Γκριν, μειώνοντας σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά. Οι Τεόντοσιτς και Σπανούλης ήταν εκεί όταν έπρεπε όμως, με αποτέλεσμα οι “ερυθρόλευκοι” να φτάσουν στη νίκη με 86-78 και να διατηρηθούν στην κορυφή του Ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 42-33, 64-50, 86-78

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Νεστέροβιτς 18, Σπανούλης 15 (1), Μπουρούσης 7, Κέσελι 3 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 7, Νίλσεν 12 (1), Παπανικολάου 7 (1), Τεόντοσιτς 10 (2), Λούκας 7 (1)

Σαρλερουά (Μπότσι): Χιλ 14, Γκομί 13 (1), Μπρόιλς 12 (2), Χάμιλτον 1, Ράιτ 11, Γκριν 8 (1), Ρίντικ 6, Μάλετ 10 (2), Σαντιάγο 3

Πηγή: Sport24.gr