Μετά από ένα δραματικό αγώνα στο ΣΕΦ, στο 3ο ματς της μεταξύ τους σειράς για τα playoffs της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 82-80 στην παράταση (71-71 κ. δ.) από την Μπαρτελόνα, που έκανε το μπρέικ στο μπρείκ και ανέκτησε το πλεονέκτημα έδρας, στην περίπτωση που θα χρειαστεί πέμπτο ματς.

Ένα αμφισβητούμενο φάουλ, που δόθηκε στον Πετρούσεφ, στα 0,5” πριν τη λήξη της παράτασης, ήταν καθοριστικό, καθώς ο Τζαμπάρι Πάρκερ με δύο εύστοχες βολές έκρινε την αναμέτρηση και έφερε τη σειρά στο 2-1 υπέρ των Καταλανών.

Καταπληκτικός και μοιραίος ταυτόχρονα ο Φιλίπ Πετρούσεβ, που έκανε μεγάλο ματς (18 πόντοι, 5 ριμπάουντ σε 29:52) αλλά στο τέλος είχε την επαφή με τον Πάρκερ την οποία σφύριξε ο Μεχντί Ντιφαλά. Ο Μόουζες Ράιτ ήταν επίσης εκπληκτικός, Γουόκαπ και Γουίλιαμς-Γκος έκαναν υπερπροσπάθεια στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση, το βράδυ που ο Κώστας Παπανικολάου δεν αγωνίστηκε καθώς κρίθηκε ανέτοιμος, το βράδυ που ο Αϊζέια Κάναν είχε 0/6 σουτ.

Γιαν Βέσελι, Τόμας Σατοράνσκι, Μπίλι Ερνανγκόμεθ έκαναν τρομερή προσπάθεια για τη Μπαρτσελόνα, που έμεινε ζωντανή με μεγάλα σουτ του Άλεξ Αμπρίνες και στην παράταση στάθηκε και κάπως τυχερή. Ο Τζαμπάρι Πάρκερ είχε 1/6 δίποντα, ήταν όμως ο πρώτος ριμπάουντερ της ομάδας του και στο φινάλε έπαιξε πολύ έξυπνα το ρολόι. Κέρδισε το φάουλ και ήταν για δεύτερο σερί παιχνίδι ο παίκτης που έκρινε τον αγώνα. Η σειρά συνεχίζεται σε δύο βράδια, ξανά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο αγώνας

Με τους Φαλ, Σίκμα, Πίτερς, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Νευρική και άστοχη αρχή και με χαμένα αμυντικά ριμπάουντ από τους «ερυθρόλευκους», με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στο 4-8, στα πρώτα πέντε λεπτά.

Με την είσοδο του Πετρούσεφ οι Πειραιώτες έγιναν αποτελεσματικοί και με σερί 5-0, πέρασαν μπροστά (9-8), διατηρώντας το προβάδισμά τους (13-11), μέχρι το 7’. Ωστόσο, στο τελευταίο τρίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν ξανά άστοχοι, με τον Πάρκερ να ισοφαρίζει σε 13-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τους Ερνανγκόμεθ και Σατοράνσκι η Μπαρτσελόνα πήγε στο +3 (15-18) στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Ολυμπιακό να απαντά με Ράιτ και Λαρεντζάκη, για το δικό του +3 (23-20), στο 13’. Ο Ερνανγκόμεθ έφερε το ματς στην ισοπαλία (25-25), με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με άμυνες και με τους Ράιτ και Πετρούσεφ στην επίθεση κάνοντας σερί 7-0, για το +7 (32-25), στο 16’.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με ένα δικό τους 4-0 (32-29), με το ίδιο δίδυμο (Ράιτ-Πετρούσεφ) να δίνει πάλι λύσεις στους Πειραιώτες, για το +8 (37-29), μέχρι το 19’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Καταλανοί πήραν το επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο του Κάλινιτς διαμόρφωσαν το 37-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Νωθρό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό και στο δεύτερο μέρος, με τα απανωτά τρίποντα να βάζουν μπροστά (37-38), στα πρώτα δύο λεπτά. Ο Γουόκαπ έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (40-38), με τους Πάρκερ και Κάλινιτς να στέλνουν τους Καταλανούς στο +3 (40-43). Η απάντηση των Πειραιωτών ήρθε με τρίποντα από Γουόκαπ και Πίτερς, για το προσπέρασμα (48-45), στο 26’.

Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι «μπλαουγκράνα» συνέχισαν να «πυροβολούν» συνεχώς με Λαπροβίτολα και Πάρκερ και με συνολικά 5/6 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, την ολοκλήρωσε στο +6 (51-57).

Με σερί 4-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας στο καλάθι (55-57), με τον Ερνανγκόμεθ να αντιδρά για την Μπαρτσελόνα και το +4 (57-61), στο 33’. Ο Πετρούσεφ απάντησε για τους Πειραιώτες και το προβάδισμα (62-61), με τον Βέσελι να βάζει μπροστά τους «μπλαουγκράνα» και τον Σέρβο να απαντά με μεγάλα καλάθια μαζί με τον Γουίλιαμς-Γκος για το +6 (69-63), στο 38’. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς με απανωτά τρίποντα του Αμπρίνες, μειώνοντας στο καλάθι (71-69), στα 1:12’’ πριν τη λήξη.

Στην επόμενη επίθεση αστόχησε ο Γουόκαπ, με τον Σατοράνσκι να κάνει το ίδιο, τους Καταλανούς να παίρνουν το επιθετικό ριμπάουντ και με τον Λαπροβίτολα να ισοφαρίζουν (71-71), στα 7,6’’. Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς πήγε στην παράταση.

Οι Βέσελι και Σατοράνσκι κρατούσαν την Μπαρτσελόνα μπροστά (73-75), με το τρίποντο του ΜακΚίσικ να δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και τον Φαλ να τον στέλνει στο +3 (78-75), στο 43’. Ο Βέσελι μείωσε προσωρινά, με τον Γάλλο σέντερ να κάνει το 80-77, στο 44’.

Με τρίποντο του Σατοράνσκι, οι Καταλανοί έφεραν το ματς στην ισοπαλία (80-80), στα 36,6’’. Ο Γουίλιαμς-Γκος αστόχησε σε τρίποντο και έγινε φάουλ (που είχε να δώσει η ομάδα του Πειραιά), στα 3,8’’. Στα 0,5’’ ο Πάρκερ κερδίζει φάουλ από τον Πετρούσεφ στο τρίποντο και κάνοντας 2/3 διαμόρφωσε το τελικό 80-82.

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά, Νέντοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 37-32, 51-57, 71-71 κ.α., 80-82 παρ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 9 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κάναν (0/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 8 (4/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 8 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πετρούσεβ 18 (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίκμα, ΜακΚίσικ 8 (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ)

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Βέσελι 16 (7/16 δίποντα, 2/2 βολές), Μπριθουέλα 2, Ρούμπιο (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 12 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Πάρκερ 13 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιοκουμπάιτις

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/47 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 21/48 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 7/8 βολές, 42 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 14 επιθετικά), 26 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ