Σε ένα πολύ μεγάλο ματς, αντάξιο στης φήμης των δύο ομάδων, ο Παναθηναϊκός σημείωσε άλλη μία μεγάλη νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε 89-81 της Μπαρτσελόνα στο «φλεγόμενο» ΟΑΚΑ, για την 31η αγωνιστική της διοργάνωσης, είναι πλέον δεύτερος τρεις στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου και πολύ κοντά στο να παραμείνει στην τετράδα της τελικής κατάταξης, που δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (24-40), όμως με ηγέτη τον Κώστα Σλούκα απάντησε εμφατικά στο δεύτερο μέρος, με ένα επιμέρους 55-35 και κατόρθωσε να πάρει τη σπουδαία νίκη, χάνοντας την ευκαιρία να υπερκαλύψει και εντελώς τη διαφορά λόγω ενός ριμπάουντ μετά από βολή.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έβαζε το ένα μεγάλο σουτ μετά το άλλο και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα (2/5 τρίποντα, 4/4 δίποντα), γνωρίζοντας την αποθέωση από το κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Από τους υπόλοιπους, μεγάλη εμφάνιση με 22 πόντους έκανε ο Κέντρικ Ναν, ενώ 19 μαζί με 10 ριμπάουντ μέτρησε ο Ντίνος Μήτογλου, 13 μαζί με 7 ριμπάουντ ο Ματίας Λεσόρ, και 9 μαζί με 4 ασίστ και 4 κλεψίματα ο Τζέριαν Γκραντ.

Από τους ηττημένους, που ισοβαθμούν με το «τριφύλλι» στο 20-11, ξεχώρισαν με 13 πόντους οι Γιαν Βέσελι και Γουίλι Ερνανγκόμεθ.

Παρά το γεγονός πως δεν κάλυψε το -8 της ήττας στον α’ γύρο (κέρδισε με την ακριβώς ίδια διαφορά), είναι από πάνω τη δεδομένη χρονική στιγμή αφού έχει καλύτερο συντελεστή πόντων από την Μπαρτσελόνα, στη δική τους απλή ισοβαθμία. Με τη σημερινή νίκη, ο Παναθηναϊκός έχει +154 πόντους, ενώ η Μπαρτσελόνα έχει +113.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με καλάθι του Γιοκουμπάιτις στο τρανζίσιον, ενώ ο Βέσελι από κοντά έγραψε το 0-4. Ο Γκραντ έβαλε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού με γκολ φάουλ για το 3-4, ενώ ο Κάλινιτς πόσταρε τον Γκριγκόνις για το 3-6. Ο Μήτογλου πήρε επιθετικό ριμπάουντ και σκόραρε (5-6), ενώ ο Ναν έβαλε δύο σουτ, πριν ο Βέσελι καρφώσει για το 9-10.

Ο Λεσόρ ευστόχησε, όμως ο Σατοράνσκι του απάντησε με λέι απ και ο Πάρκερ με κάρφωμα από επιθετικό ριμπάουντ για το 11-14. Ο Βέσελι συνέχισε το καλό σερί των Ισπανών με τρίποντο από την κορυφή, ενώ ο Κάλινιτς κάρφωσε ξανά για το 11-19.

Ο Μήτογλου έκοψε τη φόρα της Μπαρτσελόνα από μέση απόσταση (13-19), ενώ ο Ναν έκανε το ίδιο για το 15-19. Ο Λεσόρ κάρφωσε εντυπωσιακά στο ισπανικό καλάθι, όμως ο Ντα Σίλβα του απάντησε για το 17-23. Ο Ναν μείωσε σε 20-23 με το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων, σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γκριγκόνις μείωσε γρήγορα και έφερε το τριφύλλι σε απόσταση βολής (22-23), ενώ ο Ναν με εύστοχες βολές έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους (24-23). Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με συνεχόμενους πόντους από τον Ερνανγκόμεθ (24-27), ενώ ο Αμπρίνες ευστόχησε από τα 6,75μ. για το 24-30.

Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε με τρίποντο του Λαπροβίτολα από τη γωνία (24-37), ενώ ο Ερνανγκόμεθ έβαλε γκολ φάουλ για το 24-40, κάνοντας 17-0 το επιμέρους σκορ των Καταλανών. Ο Μήτογλου ήταν αυτός που έδωσε λύσεις, πετυχαίνοντας 5 αλλεπάλληλους πόντους με λέι απ και 3 βολές για το 29-40.

Ο Σατοράνσκι απάντησε για το 29-44 με γκολ φάουλ, ενώ ο Σλούκας απάντησε με λέι απ για το 31-44. Ο Βέσελι ευστόχησε από μέση απόσταση (31-46), ενώ ο Γκραντ με τρομερή αμυντική ενέργεια και λέι απ στον αιφνιδιασμό έγραψε το 34-46 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μήτογλου μείωσε γρήγορα με σουτ μέσης απόστασης, ενώ ο Γιοκουμπάιτις απάντησε με αιφνιδιασμό για το 36-48. Ο Ναν με σουτάκι που του αρέσει έριξε ξανά τη διαφορά στους 10 (38-48), με τον Σατοράνσκι να πετυχαίνει γκολ-φάουλ για το 38-50 αλλά να χάνει τη βολή.

Ο Γκριγκόνις ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ με τρίποντο (41-50), ενώ ο Σλούκας πήγε μέχρι το καλάθι και μείωσε ακόμη περισσότερο (44-50). Ο Γκραντ έβαλε κι άλλο μακρινό σουτ (47-52), ενώ ο Λεσόρ επιτέθηκε στο καλάθι για το 49-54, με την Μπαρτσελόνα να βρίσκει λύσεις μόνο με τον Βέσελι.

Ο Γάλλος σέντερ έβαλε και δύο βολές φέρνοντας τους γηπεδούχους σε απόσταση βολής (51-54), πριν ο Σλούκας μειώσει στον πόντο με νέο λέι απ (53-54).Ο Γκριγκόνις έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με γκολ-φάουλ (56-55), με τον Γ. Ερνανγκόμεθ να ευστοχεί σε βολές για το 56-57. Ο Αμπρίνες έβαλε μεγάλο σουτ για το 58-61, ο Λεσόρ κάρφωσε και η τρίτη περίοδος έληξε 60-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αμπρίνες έβαλε νέο μακρινό σουτ, πριν ο Ναν μειώσει με ατομική ενέργεια σε 62-64. Ο Μήτογλου και ο Σλούκας ευστόχησαν σε συνεχόμενα τρίποντα και διαμόρφωσαν το 68-66, ενώ ο Ναν έγινε δημιουργός και στη συνέχεια εκτελεστής από μακριά για το 73-68.

Ο Σλούκας έβαλε βολή-δώρο του Γκριμάου (74-70), ενώ ο Μήτογλου σκόραρε από κοντά, πριν ο Πάρκερ μειώσει σε 76-73 με τεράστιο σουτ. Ο Ναν συνέχισε τα μεγάλα καλάθια με λέι απ και τρομερό κάρφωμα για το 81-73, ενώ ο Μήτογλου σκόραρε με φόλοου για το 83-73.

Ο Σατοράνσκι μείωσε προσωρινά με γκολ φάουλ, όμως ο Σλούκας απάντησε με τρίποντο και ο Λεσόρ έβαλε κάρφωμα-θαυμαστικό για το 89-76. Ο Αμρπίνες μείωσε, ενώ ο Λαπροβίτολα πήρε βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο και ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, με τελικό σκορ το 89-81.

Οι διαιτητές: Ντιφαλά, Βίλιους, Ρόσι

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης , Βιλντόσα , Μπαλτσερόφσκι , Σλούκας 18 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκραντ 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Ναν 22 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 λάθη), Λεσόρ 13 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκριγκόνις 8 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 10 ριμπάουντ)

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2 , Βέσελι 13 (1), Ρούμπιο 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάλινιτς 4 , Σατοράνσκι 12 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ερνανγκόμεθ 13 (5 ριμπάουντ) , Λαπροβίτολα 6 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ) , Αμπρίνες 12 (3) , Πάρκερ 9 (1) , Γιοκουμπάιτις 6 (3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/38 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 16/20 βολές, 30 ριμπάουντ ( 21ψαμυντικά + 9 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 26/43 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 11/17 βολές, 31 ριμπάουντ (15 αμυντικά + 16 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα κλείσει την κανονική περίοδο με τα παιχνίδια απέναντι σε Βίρτους Μπολόνια (εκτός), Μπάγερν Μονάχου (εκτός) και Άλμπα Βερολίνου (εντός).

Από την πλευρά της η Μπαρτσελόνα έχει να αντιμετωπίσει τις Μπάγερν Μονάχου (εκτός), Μακάμπι Τελ Αβίβ (εντός) και Βιλερμπάν (εκτός).