Ο Ολυμπιακός με αντίδραση και χαρακτήρα ομάδας που στοχεύει ψηλά, νίκησε 74-69 την Παρτίζαν, στη «φλεγόμενη» Σταρκ Αρένα του Βελιγραδίου, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και συνεχίζει στις επόμενες δύο στροφές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου, τη μάχη για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν ακόμη και στο -14 (52-38), με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν την ανατροπή.

Στο 20-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (12-4 εντός και 8-8 εκτός έδρας), με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να κάνει πράγματα και θαύματα και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να παίρνει με 28-10 την τέταρτη περίοδο, στην οποία μπήκε στο -13. Γουόκαπ και Παπανικολάου ακολούθησαν, Λαρεντζάκης και Φαλ δεν γέμισαν τις στατιστικές τους, αλλά ήταν καθοριστικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο 14-18 έπεσε η Παρτίζαν (11-5 εντός και 3-13 εκτός έδρας), που έχασε πολύ έδαφος για τη δέκατη θέση και την είσοδο στο Play-in. Η απουσία του Ζακ ΛεΝτέι έπαιξε ρόλο, ίσως όμως όχι τόσο σημαντικό, όσο η αστοχία των Σέρβων από την περιφέρεια (5/24 τρίποντα) και τα πολλά λάθη τους που τους γκρέμισαν στην τελευταία περίοδο.

Ο αγώνας

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κλειστό ήταν το ματς στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-9), με τους «ερυθρόλευκους» στη συνέχεια να «πληρώνουν» τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και την Παρτίζαν να ξεφεύγει στο +7 (20-11) με Πάντερ και Καμίνσκι, στο 8’.

Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Πειραιώτες έσφιξαν περισσότερο αμυντικά, πήραν τα ριμπάουντ και με τους Φαλ, Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος μείωσαν τη διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου, με επιμέρους σκορ 2-6 (22-17).

Ο Ολυμπιακός με συνολικά καλή άμυνα και μπροστάρη τον Γουίλιαμς-Γκος με τα κλεψίματά του, πλησίασε στο καλάθι (25-23), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Η Παρτίζαν αντέδρασε με ένα τρίποντο του Σμαϊλάγιτς (28-23), με τους «ερυθρόλευκους» να συνεχίζουν την καλή τους άμυνα, να υποχρεώνουν σε απανωτά λάθη τους γηπεδούχους και να ισοφαρίζουν (28-28), στο 17’.

Με σερί 5-0 από Ντόζιερ και Καμίνσκι απάντησαν οι γηπεδούχοι, με τον ΜακΚίσικ να μειώνει στο τρίποντο (33-30), στο 19’. Ωστόσο, οι Πειραιώτες έκαναν τραγικό φινάλε, καθώς μετά από φάουλ για βολές που κέρδισε ο Πονίτκα από τον Λαρεντζάκη ο ΜακΚίσικ συνέχισε τη φάση και χρεώθηκε με αντιαθλητικό, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να βρουν από αυτό σερί 6-0 για το +10 (40-30) και τον Γουίλιαμς-Γκος να μειώνει στο τέλος σε 40-32.

Με τον Καμπόκλο να κάνει μεγάλη «ζημιά» με τα επιθετικά του ριμπάουντ, η Παρτίζαν ξέφυγε ξανά στο +10 (46-36), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν τις κακές επιλογές στην επίθεση, μένοντας χωρίς σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμη και στο +14 (52-38), στο 26’.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Κάναν και Γουίλιαμς-Γκος να βρίσκουν τρίποντα και να ρίχνουν τη διαφορά (54-44), αλλά χάρη στον «ζεστό» Πάντερ οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (59-46).

Με τρομερές άμυνες και εξαιρετικούς τους Γουόκαπ, Παπανικολάου και Γουίλιαμς-Γκος ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, μπαίνοντας με σερί 12-0 και μειώνοντας στον πόντο (59-58), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με καλάθι του Πονίτκα έσπασε το… ρόδι η Παρτίζαν, με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν με ένα δικό τους 6-0 με πρωταγωνιστή τον Παπανικολάου για το +3 (61-64), στο 36’.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Πάντερ για το προσπέρασμα (65-64), με τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη να αντιδρούν για το +8 (65-68), με τον Καμίνσκι να ισοφαρίζει (69-69), στα 45’’ πριν τη λήξη. Το κάρφωμα του Φαλ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά, με τους γηπεδούχους να αστοχούν και τον Γουίλιαμς-Γκος να κάνει 2/2 βολές, για το +4 (69-73), στα 13,4’’. Ο Πάντερ αστόχησε σε τρίποντο, με τον Φαλ να κάνει 1/2 από τη γραμμή και να διαμορφώνει το τελικό 69-74.

Παρακολουθήστε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης

Οι διαιτητές: Γκαρσία, Ντιφαλά, Κορτές

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74

Παρτίζαν (Ομπράντοβιτς): Αβράμοβιτς, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 19 (6/12 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 3 (1), Νάναλι, Τριφούνοβιτς, Ντόζιερ 12 (3/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα 8 (2/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμίνσκι 14 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμπόκλο 13 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ράιτ 6 (1 τρίποντο, 3/4 βολές), Κάναν 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3 (0/4 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Φαλ 7 (3/5 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πίτερς 3 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Σίκμα, ΜακΚίσικ 4 (4/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 21/38 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 39 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 18 επιθετικά), 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 19/31 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 18/22 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη, 20 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 33η αγωνιστική η Παρτίζαν θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (4/4 στις 21:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα γυρίσει στο Βελιγράδι για να αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (4/4 στις 20:00).