Ο Ολυμπιακός δεν την «πάτησε» στο ματς απέναντι στη Βιλερμπάν, παρότι κινδύνεψε, νίκησε με 80-64 για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και είναι «ζωντανός», τρεις στροφές πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, στη διεκδίκηση θέσης στην εξάδα με μεγάλες πιθανότητες, αλλά και στην τετράδα ακόμη.

Στο 19-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (12-4 εντός και 7-8 εκτός έδρας), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να στηρίζεται στο α’ μέρος στον Μουστάφα Φαλ και να βλέπει την καταπονημένη ομάδα του να κάνει τη δουλειά με υπερπροσπάθεια. Με ένα ξέσπασμα στα μέσα της τέταρτης, με φάσεις του Σακίλ ΜακΚίσικ σε άμυνα κι επίθεση, με ένα εκπληκτικό σερί 18-0 που γύρισε τούμπα την αναμέτρηση (από το 59-61 στο 77-61). Πρώτος σκόρερ και πάλι ο Άλεκ Πίτερς, οικονομικός, αποτελεσματικός και πάνω απ’ όλα καθοριστικός.

Στο 7-24 έπεσε η Βιλερμπάν (4-11 εντός και 3-13 εκτός έδρας), που δεν έχει κάτι να κυνηγήσει, έκανε την προσπάθειά της, τελικά χρησιμοποίησε τον Νάντο ντε Κολό που υπολόγιζε να ξεκουράσει και λύγισε φυσιολογικά απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο. Κέρδισε το χειροκρότημα για τη μαχητικότητά της και λίγο έλειψε να πετύχει μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της σεζόν.

Ο αγώνας

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κυρίαρχοι από την αρχή ήταν οι «ερυθρόλευκοι». Μέσα από την εξαιρετική άμυνά τους «μπλόκαραν» τη Βιλερμπάν και με σημείο αναφοράς τον Μ. Φαλ στην επίθεση ξέφυγαν στο +13 (17-4), στα πρώτα έξι λεπτά.

Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες χαλάρωσαν, κάνοντας εύκολα λάθη, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι έγιναν πιο παραγωγικοί με την είσοδο των Ντε Κολό και Λοβέρν στο παρκέ, με αποτέλεσμα να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-12).

Το ίδιο νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Βιλερμπάν να μειώνει κι άλλο (20-14). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με μπροστάρη τον Πετρούσεφ ξέφυγαν ξανά σε διψήφια απόσταση (24-14) και έχοντας τον πλήρη έλεγχο με τα τρίποντα του Λαρεντζάκη, πήγαν στο +14 (36-22), στο 16’.

Έπειτα πήρε τη… σκυτάλη ο Γουόκαπ, ο οποίος διατηρούσε τη διψήφια διαφορά (43-31), μέχρι το 19’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη στο τελευταίο λεπτό, καθώς η νωθρή άμυνα έδωσε την ευκαιρία στους Γ. Φαλ και Τζάκσον να βρουν σκορ και να διαμορφώσουν το 43-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ κακό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με λάθη και τραγική αστοχία, με τους Λουβαβού-Καμπαρό και Λοβέρν από την άλλη να μπαίνουν πολύ «ζεστοί» και τη Βιλερμπάν να τρέχει επιμέρους σκορ 2-12, για το προβάδισμα (45-47), στο 24’.

Με τους Πίτερς και Κάναν οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν μπροστά και πήγαν στο +3 (50-47). Ωστόσο, οι Πειραιώτες συνέχισαν τα λάθη και την τρομερή αστοχία με τους Λουβαβού-Καμπαρό και Λοβέρν να βάζουν ξανά μπροστά τους Γάλλους (52-53), τον Παπανικολάου να απαντάει, αλλά το Σκοτ να διαμορφώνει το 54-55 της τρίτης περιόδου στο τέλος.

Με τους Ράιτ και Πίτερς ο Ολυμπιακός έκανε 5-0 στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου για το +4 (59-55), με τη Βιλερμπάν να απαντά με τον Ντε Κολό για το δικό της προβάδισμα (59-61) στο 33’. Ακολούθως οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια ανάκαμψης. Μέσα από την άμυνά τους ανάγκασαν σε απανωτά λάθη τους Γάλλους και με τρίποντα από ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη και Πίτερς έτρεξαν σερί 18-0, για το +16 (77-61), στο 39’, παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 80-64.

Οι διαιτητές: Λοτερμόσερ, Τραβίτσκι, Μάικιτς

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάναν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

Βιλερμπάν (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 8/9 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 12 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 21/42 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 7/10 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 15 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 32η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Βελιγράδι με την Παρτίζαν (28/3 στις 21:30), ενώ η Βιλερμπάν θα υποδεχθεί το Μονακό (28/3 στις 22:00).