Ο Ολυμπιακός κινδύνεψε με ήττα στο Βελιγράδι, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα για την 33η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, τελικά όμως νίκησε με 89-86 και πήρε την πρόκριση στα playoffs, καθώς «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρώτη εξάδα μία αγωνιστική πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, ενώ ακόμη ελπίζει για την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας, με συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Στο 21-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (12-4 εντός και 9-8 εκτός έδρας), που έκαναν τη δουλειά με επαγγελματισμό και πλέον περιμένουν τις επιστροφές των Φιλίπ Πετρούσεβ – Νικόλα Μιλουτίνοβ για να έχουν πλήρες ρόστερ για πρώτη φορά στη σεζόν.

Αυτός που έκανε τη διαφορά στη Σταρκ Αρένα ήταν ο Μόουζες Ράιτ που διέλυσε τον ανταγωνισμό στην τέταρτη περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι δεν είχαν γίνει απλώς επικίνδυνοι, αλλά διεκδικούσαν και την νίκη. Και έβαλε και το τρίποντο για το 84-87.

Στο 11-22 έπεσε ο Ερυθρός Αστέρας (8-9 εντός και 3-13 εκτός έδρας), που έχει ρίξει όλο το βάρος στην ABA Liga, καθώς έχει προ πολλού χάσει τις ελπίδες του για το Play-In. Ακόμη κι έτσι, η προσπάθειά του ήταν εντυπωσιακή.

Ο Άνταμ Χάνγκα στο πρώτο, οι Νέμανια Νέντοβιτς – Ρόκας Γκιεντράιτις στο δεύτερο, ο Τζόελ Μπόλομποϊ απέναντι στην πρώην ομάδα του ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, στην επιστροφή των Τεόντοσιτς – ντος Σάντος στη δράση.

Ο αγώνας

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ μπήκαν οι Πειραιώτες στα πρώτα πέντε λεπτά, πηγαίνοντας στο +9 (3-12). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν τα αμυντικά ριμπάουντ και έκαναν λάθη, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει σερί 8-0 και να πλησιάζει στον πόντο (11-12), στο 7’.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με καλή άμυνα και με μπροστάρη τον Πίτερς επιθετικά και με 9-0, πήγε στο +10 (11-21), στο 9’. Το τρίποντο του Τεόντοσιτς έκοψε προσωρινά το σερί, με το καλάθι στη λήξη του Γουίλιαμς-Γκος, να διαμορφώνει το 14-23 της πρώτης περιόδου.

Νωθρά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ερυθρό Αστέρα να κάνει επιμέρους σκορ 7-2 με Γκιεντράιτις και Χάνγκα (21-25), στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Πειραιώτες απάντησαν με άμυνες και καλάθια στο ανοικτό γήπεδο για το +9 (21-30), το οποίο διατήρησαν με τον Ράιτ (24-35), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έδωσαν ξανά επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους, οι οποίοι με Χάνγκα και Μπολομπόι πλησίασαν στο καλάθι (36-38), στο 18’.

Με Σίκμα και ΜακΚίσικ οι φιλοξενούμενοι πήραν «ανάσα» και ξέφυγαν στο +6 (36-42), αλλά ο «ζεστός» έξω από τα 6,75μ. (4/5 σε εκείνο το σημείο), μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (39-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλή άμυνα και τον Πίτερς αξιόπιστο επιθετικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο μέρος, ξεφεύγοντας ξανά στο +9 (41-50), στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, η… πληγή των χαμένων ριμπάουντ επέστρεψε για τους Πειραιώτες και με τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6,75μ., ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε (52-52), στο 25’.

Στη συνέχεια, τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου και Μήτρου-Λονγκ έδωσαν «ανάσα» και διατηρούσαν μπροστά την ομάδα του Μπαρτζώκα (58-61), μέχρι το 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ο Μπολομπόι αρχικά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (61-61), ενώ με τρίποντο του Τεόντοσιτς από τα 8 μέτρα, ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (64-63).

Με Ράιτ και Μήτρου-Λονγκ ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 4-0 στην τέταρτη περίοδο, για το +3 (64-67). Ο Μπολομπόι έσπασε το ρόδι για τον Ερυθρό Αστέρα, με τον Ράιτ να αναλαμβάνει δράση και να στέλνει τους Πειραιώτες στο +6 (69-75), στο 35’.

Ξανά ο Μπολομπόι κρατούσε τους γηπεδούχους, με τον Παπανικολάου να απαντά για το +6 (75-81), στο 37’. Στα επόμενα λεπτά το ματς πήγε πολύ στις βολές, καθώς είχαν συμπληρωμένα φάουλ και οι δύο, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το +5 (77-82), μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν ακόμη ένα κρίσιμο ριμπάουντ και το τρίποντο του Γκιεντράιτις έφερε το ματς στον πόντο (81-82), στα 1:31’’.

Ο Ράιτ έδωσε «ανάσα», αλλά το τρίποντο του Χάνγκα έφερε νέα ισοπαλία (84-84), στα 47’’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα τεράστιο τρίποντο του Ράιτ (84-87), στα 24,8’’. Ο Γκιεντράιτις είχε απελπιστικά άστοχο τρίποντο, με τον Μήτρου-Λονγκ να κάνει 0/2 βολές, στα 14’’ και τον Μπολομπόι με φόλοου να μειώνει στον πόντο (86-87). Στα 3’’ ο Γουόκαπ έκανε 2/2 από τη γραμμή και ο Ολυμπιακός νίκησε με το τελικό 86-89.

Δείτε εδώ τα καλύτερα στιγμιότυπα

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

Οι διαιτητές: Περούγκα, Βίλιους, Περάντι

Ερυθρός Αστέρας (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 19 (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Μπόλομποϊ 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιεντράιτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 2

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ράιτ 20 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Φαλ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/40 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 16 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 14/22 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 9 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 23 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 34η και τελευταία αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει με την Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη (11/4 στις 20:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί τη Φενέρμπαχτσε (12/4 στις 21:15).