Τέσσερις στροφές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στην εξαιρετικά εύστοχη Αναντολού Εφές και γνώρισε την ήττα 83-72 στην Πόλη, για τη 30η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Έτσι μπήκε τέλος στο σερί των έξι νικών για τους ερυθρόλευκους και παράλληλα έχασαν μεγάλη ευκαιρία για αποφασιστικό βήμα προς την τετράδα, που προσφέρει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης.

Στο 18-12 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (11-4 εντός και 7-7 εκτός έδρας), με τον Μουστάφα Φαλ να παίζει στο 110% των δυνάμεών του, με τον Άλεκ Πίτερς να σκοράρει με οικονομία, με τον Τόμας Γουόκαπ να σφίγγει ξανά τα δόντια και να οργανώνει, αλλά και με την άμυνα να μη βρίσκεται στο ιδανικό επίπεδο στο σπίτι μίας ομάδας που παίρνει δύναμη από το κοινό της. Αποβλήθηκε 4.8″ πριν από το φινάλε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που είχε έντονα παράπονα από τον διαιτητή Μπαένα.

Στο 13-17 ανέβηκε η Αναντολού Εφές (11-4 εντός και 2-13 εκτός έδρας), που επιμένει για τη 10η θέση και θα δώσει μεγάλη μάχη με την Παρτίζαν, με τη Βαλένθια, με τη Μπάγερν Μονάχου και με την Αρμάνι Μιλάνο για την κατάκτησή της και για τη συμμετοχή στο Play-In.

Τίμπορ Πλάις και Σέιν Λάρκιν έβαλαν τα θεμέλια, Ντέρεκ Γουλις και Μπράιαντ – Κλάιμπερν ακολούθησαν, για μία δίκαιη, καθαρή και τεράστιας σημασίας νίκη που βοήθησε την ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς να επιβιώσει.

Ο αγώνας

Με τους Φαλ, Πίτερς, Μπραζντέικις, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Κακές και άστοχες επιλογές στην επίθεση από τους «ερυθρόλευκους», ενώ από την άλλη τα τρίποντα από Πλάις (μπήκε με 3/3 ο Γερμανός) και Κλάιμπερν έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να προηγηθεί 12-2, στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Οι Πειραιώτες βρήκαν πόντους με Φαλ και Πίτερς, αλλά απαντούσε ο Λάρκιν με τρίποντα στέλνοντας αρχικά τους γηπεδούχος στο +11 (19-8) και μετά στο +12 (22-10), στο 6’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν απανωτές άμυνες με κλεψίματα και χάρη και στα επιθετικά ριμπάουντ του Φαλ μάζεψαν τη διαφορά (24-20). Ο Μπομπουά απάντησε με καλάθι και μία βολή του Φαλ διαμόρφωσαν το 26-21 της πρώτης περιόδου.

Χάρη στην ενέργεια του Ράιτ στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός μπήκε με σερί 4-0, διατηρώντας τη διαφορά στον πόντο (28-27), μέχρι το 12’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά εύκολα λάθη, χάνοντας και τα ριμπάουντ, με τους Τόμπσον και Μπράιαντ να στέλνουν την Εφές στο +8 (35-27), στο 15’.

Με τους Λαρεντζάκη και Γουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες μείωσαν (38-33), ωστόσο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να μην χάνουν τρίποντο και με τον Γουίλις (και εκείνος με 3/3) πήγαν ξανά στο +11 (46-35), στο 18’.

Ο Φαλ μείωσε προσωρινά, με τον Μπράιαντ να στέλνει τους Τούρκους στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 48-37, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 10/14 τρίποντα.

Με μπροστάρη τον Παπανικολάου και στις δύο πλευρές του παρκέ ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (48-41) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η Εφές αντέδρασε με Κλάιμπερν και Λάρκιν ξεφεύγοντας στο +13 (55-42), στο 23’. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με άμυνες και με τον Πίτερς να βρίσκει σουτ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να μειώσουν (57-52), στο 26’.

Ο Λάρκιν κράτησε τους γηπεδούχους, αλλά ο Κάναν «ζεστάθηκε» και η ομάδα του Μπαρτζώκα πλησίασε στον πόντο (62-61), στο 29’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και οι γηπεδούχοι έκλεισαν τρίτη περίοδο με σερί 4-0 (66-61).

Με απανωτά λάθη μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, με την Εφές να τα τιμωρεί και με σερί 6-0, να πηγαίνει στο +11 (72-61), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με την επιστροφή του Κάναν στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν σκορ και μείωσαν (73-66), ωστόσο ακολούθησαν λάθη και μεγάλα σουτ από Κλάιμπερν, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +15 (81-66), στο 37’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες δεν είχαν άλλες δυνάμεις, ενώ μάλιστα αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ ο Μπαρτζώκας στα 4,8” πριν τη λήξη, γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 85-72.

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Νέντοβιτς, Μπαένα

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 48-37, 66-61, 85-72

Αναντολού Εφές (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 15 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπομπουά 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλάιμπερν 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Τόμπσον 3 (1/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Πλάις 9 (3/5 τρίποντα), Όλατς, Οσμάνι 5 (1), Οτούρου 3 (5 ριμπάουντ), Γουίλις 13 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Τζόουνς 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 3 (0/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ράιτ 6 (3/3 δίποντα, 4 λάθη), Κάναν 11 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Παπανικολάου 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 19 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 2, ΜακΚίσικ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 17/28 δίποντα, 14/27 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/27 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 26 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 8 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 ασίστ, 16 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 31η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί την Άλμπα Βερολίνου (21/3 στις 19:30), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με τη Βιλερμπάν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (21/3 στις 21:15).