Ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, τελευταία για το 2022, με αποτελέσματα που φέρνουν νέες αλλαγές στην κατάταξη και ίσως πρωτοφανή δεδομένα στη διοργάνωση, καθώς τόσες εκπλήξεις και σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των ομάδων, σπάνια συναντάμε στο κορυφαίο διασυλλογικό πρωτάθλημα μπάσκετ της Ευρώπης.

Κατ’ αρχήν τα απίθανα πράγματα που παρουσιάζει φέτος η Μπασκόνια, αφού με την έκτη σερί νίκη τους οι Βάσκοι είναι στην κορυφή της κατάταξης με 11-5 ρεκόρ. Νέο «θύμα» για την ομάδα του Χοάν Πεναρόγια η Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία νίκησε και πήρε απόσταση από εκείνη, στην προσπάθεια που κάνει ακόμα και για μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Ο Μάικ Τζέιμς δεν έβαλε καλάθι και είχε 0/7 σουτ, όμως ο Ελί Οκομπό ήταν εκεί για να κρατήσει όρθια τη Μονακό απέναντι στην καταπληκτική Ζάλγκιρις Κάουνας και να συνεχίσει τη συγκατοίκηση της στην πρώτη θέση, παρέα επίσης με τη Μπαρτσελόνα, που πέρασε στην παράταση από το Βελιγράδι, με τον Νίκολα Μίροτιτς να ρίχνει τον Ερυθρό Αστέρα στο καναβάτσο, σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Απίθανη εμφάνιση και νίκη για τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ (95-71) απέναντι στον Παναθηναϊκό, που στο ματς που είχε περισσότερη ανάγκη, εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων. Οι Πειραιώτες έπαιξαν καταπληκτικό μπάσκετ χωρίς τον Σάσα Βεζένκοβ για να ανέβουν στο 10-6 και να παραμείνουν κοντά στην κορυφή της κατάταξης, την ώρα που οι πράσινοι βρίσκονται πλέον στο 6-10, αρκετά πίσω από την οκτάδα, όχι όμως και σε υπερβολικά μεγάλη απόσταση από αυτή.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν εντυπωσιακή στην τελευταία περίοδο, ποδοπάτησε την Αναντολού Εφές μέσα σε οκτώ λεπτά και πήρε την εντός έδρας νίκη (80-72) στο “αντίο” του 2022.

Η Βίρτους Μπολόνια με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον 36χρονο Μάρκο Μπελινέλι επικράτησε με 92-88 της Φενέρμπαχτσε, υποχρεώνοντας την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σε 4η συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση.

Από νίκη σε νίκη η Παρτίζαν, που επικράτησε με 83-79 της Μπάγερν Μονάχου για να αρχίσει να ονειρεύεται ξανά την οκτάδα και τα playoffs.

Μετά από δέκα διαδοχικές ήττες σε διάστημα δύο μηνών, η Αρμάνι Μιλάνο έχει νέο σερί πλέον. Νικηφόρο αυτή τη φορά. Οι κόκκινοι επικράτησαν εντός έδρας της Βαλένθια (90-79) και έκαναν τρεις τις διαδοχικές νίκες τους, στην αυλαία του 2022.

Γυρνώντας από το -12 η Άλμπα Βερολίνου έφυγε νικήτρια από την έδρα της Βιλερμπάν και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 12 αγώνων που μετρούσε στη διοργάνωση.