Η Εθνική Εφήβων Ελλάδας γνώρισε την ήττα 83-59 από την Ισπανία, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου, του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 στη Νις της Σερβίας.

Οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να επαναλάβουν την επιτυχία της 1ης αγωνιστικής, όταν νίκησαν την Ιταλία κάνοντας μεγάλη ανατροπή, καθώς η δυναμικότητα των «φούριας ρόχα» είναι εντελώς διαφορετική και γνώρισαν την πρώτη τους απώλεια στο Eurobasket U18.

Στο 1-1 πλέον η Εθνική, που θέλει νίκη με τη Δανία αύριο (σήμερα Δευτέρα (24/7, 16:30, EΡΤ3), ώστε να πάρει τη δεύτερη θέση. Αυτό θα συμβεί αν η Ιταλία ηττηθεί από την Ισπανία. Σε περίπτωση που η Ελλάδα νικήσει και κάνει το ίδιο και η Ιταλία, τότε θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία.

Αν η Ελλάδα ηττηθεί από την Δανία και η Ιταλία επικρατήσει της Ισπανίας, τότε η Ελλάδα θα βρεθεί στην 4η θέση του ομίλου της.

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου

1. Ισπανία 4 (2-0)
  2. Ελλάδα 3 (1-1)
  3. Ιταλία 3 (1-1)
  4. Δανία 2 (0-2)

Η «γαλανόλευκη» είχε πολύ θετική παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο (23-22), ωστόσο από τη δεύτερη περίοδο και μετά η «ρόχα» κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, εκμεταλλευόμενη και τα τρία φάουλ με τα οποία χρεώθηκε από νωρίς ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ.

Ο τελευταίος, σε αντίθεση με τον αγώνα απέναντι στην Ιταλία, δεν μπόρεσε να προσφέρει στην Εθνική, κι έμεινε μόλις στους 8 πόντους με 2/5 σουτ και 4/6 βολές. Από την Ελλάδα ξεχώρισε ο Νεοκλής Αβδάλας, που έβαλε 10 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Λιοτόπουλος με 10 πόντους, ενώ 8 πέτυχε ο Βασιλαντωνάκης.

Από τους νικητές, ξεχώρισαν με 14 πόντους οι Ούγκο Γκονθάλεθ και Λούκας Λανγκαρίτα, ενώ από 13 πέτυχαν οι Κόνραντ Μαρτίνεθ και Αδάι Μάρα. O τελευταίος ειδικά ήταν εξαιρετικός, καθώς κυριάρχησε στους «αιθέρες» μαζεύοντας 7 ριμπάουντ και κόβοντας 3 σουτ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα απόλυτα ισορροπημένες, με τους Μάρα από την Ισπανία και Σαμοντούροβ από την Ελλάδα να δίνουν τον τόνο στα πρώτα λεπτά (9-9). Κάπου εκεί η Ισπανία άρχισε να ανεβάζει στροφές, ξεφεύγοντας με +5 (16-11) χάρη στον Μάρι.

Η Ελλάδα αντέδρασε με Αβδάλα και Αμπόσι, παίρνοντας προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (20-22). Ωστόσο, ο Λανγκαρίτα έβαλε τρίποντο στη λήξη και έγραψε το 23-22 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο, με πρωταγωνιστές τους Λανγκαρίτα και Μάρα, η Ισπανία πήγε για πρώτη φορά στο +7 (33-26), με την Ελλάδα να μοιάζει μπλοκαρισμένη επιθετικά. Ο Φολγκέιρας έβαλε τρίποντο από τη γωνία, γράφοντας το 36-28, με τη «ρόχα» να βρίσκει εύκολα επιθετικές λύσεις.

Το κακό διάστημα της «γαλανόλευκης» συνεχίστηκε, με τους Μαρτίνεθ και Μάρι να ανεβάζουν τη διαφορά σε διψήφια τιμή (42-31), πριν ο Σεντ-Σουπερί σκοράρει 5 σερί πόντους για το 49-33. Τελικά, η ανάπαυλα βρήκε την Ελλάδα πίσω στο σκορ με 15 πόντους (49-34).

Μόνο χειρότερα έγιναν στο τρίτο δεκάλεπτο για την Ελλάδα τα πράγματα, αφού οι Ισπανοί με τους Γκονθάλεθ και Μάρα πρωταγωνιστές ανέβασαν τη διαφορά στους 18 (59-41). Η Εθνική κόλλησε στην επίθεση και η Ισπανία το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 25 πόντους (66-41) μετά από καλάθι του Σεντ-Σουπερί. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 69-43.

Η τελευταία περίοδος ήταν πια διαδικαστική, αφού η διαφορά είχε ξεφύγει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο Γκονθάλεθ έστειλε την Ισπανία στο +27 (72-45), με τον Αβδάλα να μειώνει σε 76-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε χωρίς να αλλάξει κάτι, και οι Ισπανοί έφτασαν σε πολύ άνετη νίκη με σκορ 83-59.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Πρακς (Ουγγαρία), Μούταπτσιτς (Γερμανία)

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 49-34, 69-43, 83-59

Ισπανία (Θαμόρα): Λανγκαρίτα 14 (2/7 τρίποντα), Μάρα 13 (7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σεντ-Σούπερι 11 (1), Βιθέντε, Μπαρμπέρα 2, Φολγκουέιρας 6 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκαρμέντια 3 (1), Γκονθάλεθ 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μάρι 7 (1), Μαρτίνεθ 13 (1), Σάλο (4 ριμπάουντ)

Ελλάδα (Ζιάγκος): Χιτικούδης 2 (5 ριμπάουντ) , Καμπερίδης 6 , Λιοτόπουλος 10 (1/3 τρίποντα), Παρασκευόπουλος , Σπρίντζιος, Αμπόσι 2 (1/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο) , Αβδάλας 10 (1/8 δίποντα, 8/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Καλλιόντζης 4 , Κομνιανίδης 2, Μαραγκουδάκης 7 , Σαμοντούροβ 8 (2/5 δίποντα, 4/6 βολές,2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Βασιλαντωνάκης 8 (4 ριμπάουντ)