Δεύτερη σερί νίκη για την Εθνική με 83-80 κόντρα στο δυνατό Πόρτο Ρίκο. Η Εθνική αν και παρουσίασε πολλές αδυναμίες στην άμυνα, κατόρθωσε στα τελευταία λεπτά να δείξει χαρακτήρα και να λυγίσει το σκληροτράχηλο Π.Ρίκο με 83-80. Μορφές για άλλη μια φορά στα κρίσιμα σημεία οι Σπανούλης (28π) Μπουρούσης και Διαμαντίδης.

«Βροχή» τρίποντων

Μέτριο ήταν το ξεκίνημα για την εθνική μας ομάδα. Με κακή περιφερειακή άμυνα όπως και χθες με την Κίνα, οι διεθνείς μας έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να ξεκινήσουν με 3/3 τρίποντα και να προηγηθούν με 6-11 στο 4΄. Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν γρήγορη και με ηγέτη τον Τσαρτσαρή μέσα από τη ρακέτα και τον Σπανούλη από την περιφέρεια, πέτυχε σερί 12-4 και προηγήθηκε 18-15 στο 8΄.

Και πάλι η τραγική αμυντική λειτουργία μας βοήθησε τους Πορτοικάνους να απντήσουν με 5-0 και να περάσουν μπροστά με 18-20. Ο Τσαρτσαρής έκανε το 21-20 αλλά και πάλι οι αντίπαλοι μας με νέο τρίποντο πέρασαν μπροστά με 21-23 που ήταν το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου. Ο Τσαρτσαρής τελείωσε την περίοδο με 10 πόντους ενώ οι παίκτες του Μανουέλ Σιτρόν είχαν 5/8 τρίποντα.!

Τους «χόρεψε» ο Μπαρέα

Μεγάλη μονομαχία είχαμε και στηυ δεύτερη περίοδο. Το ματς πήγαινε καλάθι-καλάθι μέχρι το 24΄ που η Ελλάδα με ένα ξέσπασμα από καλάθι-βολή του Τσαρτσαρή προηγήθηκε με 28-24. Εκπληκτικό το Π. Ρίκο στη συνέχεια με ασταμάτητο τον ταχύτατο Μπαρέα, αιφνιδιασμούς στο ανοικτό γήπεδο και πολλά ελεύθερα δίποντα και τρίποντα έκανε σερί 2-10 και πέρασε μπροστά με 30-34.

Οι άστοχες βολές της εθνικής (5/13) και η ευστοχία των αντιπάλων ειδικά με τον απίστευτο Μπαρέα που χόρευε τους διεθνείς έδωσαν το δικαίωμα στους Ρίκος να προηγηθούν με +6 (35-41) που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.Η εθνική τελείωσε το ημίχρονο με το τραγικό 4/18 τρίποντα και 5/13 βολές! Ο Μπαρέα είχε 17 πόντους και ο Τσαρτσαρής 14.

Μεγάλη ανατροπή

Ψυχρολουσία ήταν για την εθνική η τρίτη περίοδος. Η εθνική βρέθηκε λιπόθυμη στο παρκέ στο 22΄ καθώς οι αντίπαλοι της με δύο σερί τρίποντα του Σάντσες προηγήθηκαν με +9 (38-47). Οι παίκτες του Καζλάουσκας βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και με σερί 14-4 πέρασε και πάλι μπροστά με 52-51 στο 25΄. Οι «Ρίκος» δεν τα παράτησαν και με τους Χουέρτα- Μπαρέα ισοφάρισαν 56-56. Τη λύση έδωσε ο συγκλονιστικός Μπουρούσης που με τρίποντο έκανε το 59-56 που ήταν το αποτέλεσμα της περιόδου.

Θρίλερ απο τη γραμμή των βολών

Φοβερό θρίλερ ήταν και πάλι τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 65-65 και 70-70 στο 37΄. Ο Λή με τρίποντο έκανε το 70-73 στο 37΄ αλλά εκεί μίλησε ο χαρακτήρας της εθνικής και η προσωπικότητα των Μπουρούση, Σπανούλη, Διαμαντίδη που έδωσαν ένα εκπληκτικό ρεσιτάλ.

Αρχικά ο Διαμαντίδης πήρε έξυπνα το φάουλ του πανύψηλου (2.20) Ράμος που είχε προκαλέσει πολλά προβλήματα, ο Μπουρούσης με το πάθος να ξεχειλίζει καθάρισε όλα τα κρίσιμα ριμπάουντ ενώ και πάλι οι Σπανούλης-Διαμαντίδης ευστόχησαν στις 11/12 βολες στα τελευταία δύο λεπτά και μαζί με μία βολή του Ζήση, έδωσαν προβάδισμα στην εθνική με 82-75. Οι Πορτορικάνοι απλά μείωσαν στο τέλος σε 83-80 που βρήκε την ελληνική ομάδα να παίρνει ένα υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα.

Πηγή: Sportdog.gr