Η ΑΕΚ ηττήθηκε 79-70 στην Γαλλία από την Σολέ, που κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League.

Παρά την ήττα τους όμως (πρώτη στην διοργάνωση), οι κιτρινόμαυροι παραμένουν σε θέση ισχύος για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ΑΕΚ αν και πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα έχασε την συγκέντρωσή της, με αποτέλεσμα η γαλλική ομάδα να επιβληθεί. Πρώτος σκόρερ για την Σολέ ο Φοφανά με 22 πόντους, ενώ ακολούθησε με 14 ο Χρόβατ. Από την ομάδα του Παπαθεοδώρου, ο Λάνγκφορντ σημείωσε 22 πόντους και ο Μορέιρα 19.

Με τέσσερις αγώνες να έχουν ήδη γίνει στη φάση των ομίλων, η ΑΕΚ είναι πλέον στο 3-1, την ώρα που η Σολέ έσπασε το ρόδι και είναι στο 1-3. Παρεμπιπτόντως, η γαλλική ομάδα υπερτερεί των κιτρινόμαυρων σε ενδεχόμενη ισοβαθμία στο τέλος της regular season, αφού είχε ηττηθεί με δύο πόντους (83-81) στο ΟΑΚΑ.

Στην πρώτη περίοδο η Σολέ ήταν εκείνη που απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων έχοντας κάνει το 24-17. Η γαλλική ομάδα μάλιστα σούταρε με 90,9% βάζοντας εμπόδια στην Ένωση που δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην άμυνα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, η Σολέ έβγαλε περισσότερη ενέργεια από την ΑΕΚ, συνέχισε να είναι εύστοχη και με αυτόν τον τρόπο κατάφερε να πάει την διαφορά στο +10.

Ωστόσο, μετά και το πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να συνέλθουν και να μειώσουν στο μίνιμουμ τη διαφορά με τον Μορέιρα να κάνει καταπληκτική δουλειά αμυντικά, αλλά και επιθετικά. Στο τέλος, ο Λάνγκφορντ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ ο Γκίκας με buzzer-beater έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ στο τέλος του ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ στην τρίτη περίοδο είχε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο, καθώς έδειχνε να διαχειρίζεται μία διαφορά 6-7 πόντων. Η Σολέ όμως επεμεινε και με τρίποντο του Μπλέικς στο 29ο λεπτό μείωσε στο -3. Εν τέλει η γαλλική ομάδα με δύο βολές του Στόκτον κατάφερε να πάει την διαφορά στο μίνιμουμ.

Η Ένωση έχασε το προβάδισμα με την Σολέ να περνάει μπροστά στην έναρξη της τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Παπαθεοδώρου προσπάθησε να μείνει κοντά, αλλά ένα καλάθι και φάουλ του Τζόουνς 3:11 από το φινάλε έφερε την διαφορά στο +5.

Η ΑΕΚ επιδίωξε να κάνει το comeback, όμως έδειξε αδυναμία επιθετικά, κάτι που η γαλλική ομάδα εκμεταλλεύτηκε για να ολοκληρώσει το παιχνίδι τελικά με σκορ 79-70.

Διαιτητές: Κόντε Αντόνιο, Γιάκομπς Γκερτ, Κάλικ Γιάνουζ

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 40-43, 58-59, 79-70

Σολέ: Φοφανά (8/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χρόβατ 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 9 (5 ριμπάουντ), Κρομά 10, Στόκτον 14 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μπλέικς 8 (2), Ντιαρά 2, Μακουντού.

ΑΕΚ: Γκίκας 10 (2), Λάνγκφορντ 22 (8/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 7 (1), Μορέιρα 19 (9/15 δίποντα, 1/1 βολή, 12 ριμπάουντ), Ζήσης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς 4, Κατσίβελης 2, Μαυροειδής, Μόουζες, Ρογκαβόπουλος 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Σολέ: 25/37 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 11/17 βολές, 33 ριμπάουντ (25+8), 14 ασίστ, 14 λάθη, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 23/44 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 6/9 βολές, 26 ριμπάουντ (17+9), 12 ασίστ, 11 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Στις 5 Ιανουαρίου η ΑΕΚ δοκιμάζεται εκτός έδρας από τη Χάποελ Χολόν, ενώ η Σολέ δίνει δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Τσμόκι Μινσκ.