Με δύο ομάδες θα εκπροσωπηθεί το Ελληνικό μπάσκετ στα προημιτελικά του Basketball Champions League, καθώς μετά το Περιστέρι χθες, σήμερα ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε 79-67 της ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια και πήρε ιστορική πρόκριση στους 8 της διοργάνωσης, με φόντο το Final Four της διοργάνωσης που όλα δείχνουν ότι θα διεξαχθεί τον Μάιο στη Φρανκφούρτη.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο του ματς, φτιάχνοντας διψήφιες υπέρ τους διαφορές μέχρι και στην τέταρτη περίοδο, ενώ οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, πλησιάζοντας στον πόντο (63-64) τρία λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο του αγώνα ανέλαβε δράση ο Χάντερ Χέιλ, ο οποίος με 9 συνεχόμενους πόντους του όταν η μπάλα «έκαιγε», χάρισε στους φιλοξενούμενους τη νίκη.

Το παιχνίδι διακόπηκε για μερικά λεπτά με 7:13 να απομένουν για το φινάλε, μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Αγραβάνη στον Χρυσικόπουλο. Ο παίκτης του Προμηθέα έπεσε στο παρκέ και προκλήθηκε μεγάλη ένταση, με αντικείμενα να πέφτουν προς τον πάγκο των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, για να επιστρέψουν μετά από αρκετά λεπτά για να συνεχιστεί το ματς.

Έτσι, μετά το τελικό 79-67 ο Προμηθέας ανέβηκε στο 4-2 και πήρε την πρόκριση ως δεύτερος στην τριπλή ισοβαθμία, αφού η Χάποελ Χολόν νίκησε την Μούρθια. Από την άλλη, η ΑΕΚ το πάλεψε, αλλά ολοκλήρωσε τη φάση των «16» με το διόλου κολακευτικό 0-6.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Χέιλ (29π με 6/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 8/8 βολές) ενώ είχε για άξιο συμπαραστάτη τον Ετσενίκε (double-double με 14π και 11 ριμπ).

Από την άλλη, για την ΑΕΚ ξεχώρισαν Κουζμίνσκας (15π, 8 ριμπ) και Αγραβάνης (13π, 7 ριμπ).

Την Πέμπτη (21/3) στην Ελβετία θα γίνει η κλήρωση των προημιτελικών, με τον Προμηθέα και το Περιστέρι να περιμένουν να μάθουν τις αντιπάλους τους στο δρόμο προς το Final Four.

Οι διαιτητές: Βούλιτς, Μπακί, Πέσιτς

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 29-31, 46-55, 67-79

ΑΕΚ (Ζούρος): Αγραβάνη 13 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Χόλινς 2, Νάιτ 4 (2/8 σουτ, 6 ασίστ), Κουζμίνσκας 15 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/10 βολές, 8 ριμπάουντ), Ραντλ 4, Χατζηδάκης 4, Χολ 3 (1), Καράμπελας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (6 ριμπάουντ), ΜακΡέι 10 (5/8 δίποντα), Νετζήπογλου 4

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Κάουαν 5 (1/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ετσενίκε 14 (5/6 δίποντα, 4/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Χέιλ 29 (6/12 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές), Κόνιαρης 8 (1), Ρέινολντς 3 (1/5 τρίποντα), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κόφι 6 (3/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάπας, Στίβενς 3