Η Χάποελ Ιερουσαλήμ επικράτησε 64-55 της ΑΕΚ, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, για τα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η Ένωση ήταν «απούσα» από το παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν 26-6, αλλά στη συνέχεια βελτιώθηκε και σε άμυνα και επίθεση, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι όμως πήραν τις σωστές αποφάσεις, ήταν εύστοχοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και κατάφεραν να κάνουν το 1-0 στη σειρά, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης στο Final 4.

Έτσι η ΑΕΚ θα ψάξει την ισοφάριση στο δεύτερο παιχνίδι, το οποίο είναι προγραμματισμένο για τη Μεγάλη Τετάρτη (12/4), ενώ σε περίπτωση που χρειαστεί τρίτο ματς, θα διεξαχθεί στο Ισραήλ, την Τετάρτη του Πάσχα (19/4).

Κορυφαίος για την ΑΕΚ οι Κένι Γουίλιαμς (18π.) και Ακίλ Μίτσελ (12π, 7 ασίστ), ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν Σμιθ (20π.) και Ράντολφ (12π.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παρουσιάζει καλή αμυντική εικόνα παίρνοντας προβάδισμα 6-5 με τον Μίτσελ, ωστόσο στη συνέχεια μπλόκαρε τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να χτίσουν διαφορά, ξεσηκώνοντας τον κόσμο τους.

Η Χάποελ έτρεξε απίθανο σερί 21-0 με όπλο της τα τρίποντα, ενώ η ΑΕΚ έκανε συνεχόμενα λάθη και δεν πέτυχε ούτε καλάθι για 6 αγωνιστικά λεπτά. Έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Ισραηλινούς μπροστά με 26-6.

Η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με εύστοχο σουτ του Κορνέλιους, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και έβγαλε αντίδραση.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτιαξε σερί 11-0 με συνεχόμενα τρίποντα των Παπαδάκη, Μάιλς και Γουίλαμς, μειώνοντας σε 28-17, ενώ ο Γιάνκοβιτς με δύο βολές έριξε μετά από πολύ ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο (32-23), ενώ οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 36-24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον «καυτό» Γουίλιαμς να σκοράρει με τρίποντο, φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους και μειώνοντας σε 36-27 για την ΑΕΚ, ενώ ο Φλιώνης με πέντε συνεχόμενους δικούς του πόντους έκανε το 39-34.

Ο Μπράουν με τρίποντο ξαναέβαλε τους γηπεδούχους στο +8 (46-38) στο 27’, αλλά ο Γουίλιαμς συνέχισε το… βιολί του, μειώνοντας ξανά σε 46-41, πριν ο Κάρινγκτον με buzzer-beater τρίποντο διαμορφώσει το 49-45 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Με εύστοχο τρίποντο, ο Μάιλς μείωσε στον πόντο (49-48) με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, με τον Κάρινγκτον να απαντάει για το 52-48. Ο Γουίλιαμς έφτασε τους 18 πόντους, μειώνοντας σε 54-50, ενώ ο Μίτσελ με καλάθι και φάουλ έκανε το 56-53. Ωστόσο, οι Ισραηλινοί απάντησαν με σερί 9-2 στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 64-55.

Οι διαιτητές: Ματσόνι, Μπαλντίνι, Σαλίνς

Τα δεκάλεπτα: 26-6, 36-24, 49-45, 64-55

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Τζίκιτς): Μπλέιζερ 2 (5 ριμπάουντ), Κορνέλιους 8 (4/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Χάνκινς 2 (1/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράντολφ 12 (3/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Σμιθ 20 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπράουν 3 (1), Κάρινγκτον 8 (2), Μέγερις 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σέγκεβ 2, Βένε

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4, Γιάνκοβιτς 7 (2/2 δίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάιλς 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μίτσελ 12 (5/9 δίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς 18 (2/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γόντικας 2, Κόνιαρης, Λεμάρ (0/6 σουτ), Μάντσεν, Οριόλα (0/4 σουτ), Παπαδάκης 5 (1), Ξανθόπουλος

Τα ομαδικά στατιστικά της Χάποελ Ιερουσαλήμ: 14/33 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/14 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/26 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 10/15 βολές, 35 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων τη Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου (17:30) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.