Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 89-83 από την Ουγγρική Φάλκο Ζομπατέλι, για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League και σε συνδυασμό με τη νίκη της Ρίγα επί της Τρεβίζο στο άλλο ματς του ομίλου, αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το κλίμα στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ήταν συναισθηματικά φορτισμένο λόγω του θανάτου του Στέβαν Γέλοβατς, κάτι που επηρέασε τους παίκτες της «Ένωσης», ενώ αγωνιστικά ήταν άλυτο πρόβλημα η αστοχία από τα 6μ75 για τους κιτρινόμαυρους (6/27).

Η κατάταξη στον όμιλο της ΑΕΚ

1. Τρεβίζο 3-2
  2. Φάλκο 3-2
  3. Ρίγα 2-3
  4. ΑΕΚ 1-4

Η άμυνα της ΑΕΚ δεν λειτούργησε με τον δέοντα τρόπο στα πρώτα λεπτά, γεγονός που έφερε το +9 (7-16 στο 7′) της Φάλκο, αλλά και το ξέσπασμα του Στέφανου Δέδα προς τους παίκτες του. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης, έφτασαν μέχρι το +11 (15-26) στο τέλος της πρώτης περιόδου και με την εν γένει εικόνα τους έπειθαν πως μπορούν να πάρουν τη νίκη.

Η εκκίνηση της δεύτερης περιόδου βρήκε τους κιτρινόμαυρους να κρατούν δίχως πόντο τη Φάλκο για σχεδόν τέσσερα λεπτά (23-26 στο 14′), πλην όμως η αντεπίθεση δεν κράτησε για πολύ. Ο Μπένεντεκ Βάραντι πήρε το όπλο του και μαζί με τον Άκος Κόλερ οδήγησαν το ουγγρικό προβάδισμα μέχρι το +12 (27-39 στο 18′).

Μέσα σε ένα δίλεπτο πάντως, η δράση του Νίκου Παππά και του Μπράιαν Ανγκόλα επέτρεψε στην ΑΕΚ να μαζέψει τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια ούσα στο -4 (38-42), παρά τα 1/10 τρίποντα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε για την ΑΕΚ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με το πρώτο. Ήτοι με απογοητευτική άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, που επέτρεψαν στη Φάλκο να φτάσει στο +13 (42-55 στο 26′) και να πατήσει πιο γερά στα πόδια της.

Οι παίκτες του Στέφανου Δέδα δεν πέταξαν όμως λευκή πετσέτα. Ενόσω η Ρίγα κέρδιζε την Τρεβίζο (και κατ’ επέκταση αύξανε τον βαθμό δυσκολίας του κιτρινόμαυρου έργου), οι γηπεδούχοι αύξησαν κατακόρυφα την πίεση πάνω στην μπάλα. Κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα σταδιακά να μαζέψουν τη διαφορά και να φτάσουν μέχρι το -1 (66-67) με περίπου οκτώ λεπτά για το τέλος.

Η κούραση από την υπερπροσπάθεια της ανατροπής επηρέασε πάντως τους παίκτες της ΑΕΚ. Παρά τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι δεν έβαλαν τα ελεύθερα σουτ που δημιούργησαν, εν αντιθέσει με τη Φάλκο που έπαιρνε πολλά από πολλούς κι αποκτούσε ξανά διαφορά ασφαλείας (70-78) με περίπου τρία λεπτά για το τέλος.

Ο Μπένεντεκ Βάραντι ήταν αυτός που υπέγραψε το διπλό της ουγγρικής ομάδας με δύο μεγάλα τρίποντα στο τελευταίο δίλεπτο, για να γράψει παράλληλα τον αποκλεισμό της ΑΕΚ από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Οι διαιτητές: Ρόσο – Κρέγιτς – Ζάστσουκ.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-42, 61-65, 83-89.

ΑΕΚ (Δέδας): Φλιώνης (0/4 δίποντα), Ανγκόλα 22 (4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παππάς 13 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 7/9 βολές), Γκρίφιν 24 (4/7 δίποντα, 3/4 βολές, 7/9 βολές, 7 ριμπάουντ), Χάμερ 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Κολόμ 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6, Βαουλέτ 4

Φάλκο Ζομπατέλι (Κονάκοφ): Περλ 18 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 λάθη), Βαράντι 20 (1/4 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 12 ασίστ), Μπένκε 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 0/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κλαρκ 2, Μπάρατς 15 (1), Κέλερ 11 (15 ριμπάουντ), Γκόλομαν 6 (5 ριμπάουντ), Κόβακς 2, Σόμογκι

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 20/42 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 25/35 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 14 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 λάθη, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Φάλκο: 28/47 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 6/12 βολές, 45 ριμπάουντ (36 αμυντικά + 9 επιθετικά), 42 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η αυλαία της κανονικής περιόδου πέφτει για την ΑΕΚ με τον εκτός έδρας αγώνα απέναντι στην Τρεβίζο (22/12), ενώ η Φάλκο θα υποδεχθεί τη Ρίγα (22/12).