Ο ΠΑΟΚ μετά από ένα ματς με φινάλε θρίλερ, νίκησε 81-78 τον Προμηθέα Πάτρας, στο τρίτο μεταξύ τους παιχνίδι του α΄ γύρου των playoffs της Basket League και πέρασε στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, με μειονέκτημα έδρας.

Κορυφαίος για τον «δικέφαλο του βορρά» ήταν ο Φράνκε με 31 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ωστόσο, το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα ανήκε στον Χαντς, ο οποίος με δικό του τρίποντο στο 38’ έδωσε ξανά το προβάδισμα (76-74) στην ομάδα του και εκείνη το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Για τους Πατρινούς που είχαν πρωταγωνιστή τον Κάουαν με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ, μοιραίος παίκτης ο Τόμασον, ο οποίος αστόχησε στην τελευταία επίθεση, αλλά και ο Κόντιτ, ο καθώς έκανε δύο απανωτά λάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο τρίλεπτο (6-6), με τον ΠΑΟΚ να παίρνει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. με μπροστάρη τον Τσιακμά και να ξεφεύγει στο +8 (17-9), στο 6’. Ο Προμηθέας αντέδρασε με την είσοδο των Τόμασον και Τσαϊρέλη και με επιμέρους σκορ 2-8, πλησίασε στο καλάθι (19-17), στο 8’.

Στα τελευταία λεπτά, οι Ρένφρο και Κόντιτ κρατούσαν τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο μπροστά (23-21).

Πολύ καλό ρυθμό είχε το ματς και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Φράνκε μάλιστα να είχε βρει το… χέρι του και τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει στο +8 (34-26), στο 14’ . Ο Προμηθέας έπαιρνε σκορ μόνο από τον Τόμασον, αλλά ο Ολλανδός γκαρντ μαζί με τον Τσιαμκά έστειλαν τον «δικέφαλο του βορρά» στο +16 (46-30), στο 17’.

Ωστόσο στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Τακιανού «μπλόκαραν» επιθετικά, με τους Πατρινούς από την άλλη να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά ριμπάουντ και με απανωτά τρίποντα να κάνουν επιμέρους σκορ 1-12 (47-42), μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τρίποντο του Μαργαρίτη, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με σερί 6-0 και πλησίασε στο καλάθι (50-48), στο 23’. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε αρχικά με τον Πόλι για το +5 (54-49), ενώ ένα τρίποντο του Φράνκε τον έστειλε στο +6 (59-53), στο 27’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Τακιανού είχε τον έλεγχο και με ένα σουτ έξω από τα 6,75μ. από τον «ζεστό» Πόλι σχεδόν στην εκπνοή, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +7 (64-57).

Πολύ νευρικές ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Προμηθέα να βρίσκει καλάθια από Τόμασον και Τσαϊρέλη και να μειώνει (64-61). Ο ΠΑΟΚ «ξεμπλόκαρε» με τον Τσιακμά και με σερί 5-0 ξέφυγε στο +8 (69-61), αλλά οι Πατρινοί έβγαλαν σερί άμυνες και με Μουράτο, Τόμασον και Κάουαν έκαναν σερί 9-0 για το προβάδισμά τους (69-70), στο 36’.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 4-0 (73-70), στο οποίο απάντησε ο Κάουαν (73-74), στο 38’. Με ένα μεγάλο τρίποντο του Χαντς, η ομάδα του Τακιανού πέρασε μπροστά (76-74), με τον Τόμασον να αστοχεί στην επόμενη επίθεση και τον Κόντιτ να κάνει δύο απανωτά λάθη, δίνοντας κατοχές στους γηπεδούχους, στα 15,6’’ πριν τη λήξη.

Στον εναπομείναντα χρόνο, το ματς πήγε στις βολές, με τον Φράνκε να στέλνει τη διαφορά στο +4 (79-75), στα 8,3’’. Ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο και ο Πόλι από τη γραμμή έκανε το 81-75, με το τρίποντο του Κάουαν απλώς να διαμορφώνει το τελικό 81-78.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Πουρσανίδης

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-42, 64-57, 81-78

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 31 (7/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσιακμάς 12 (1/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μαργαρίτης 3 (1), Σαλούστρος 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Ρένφρο 4 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χαντς 10 (2), Πόλι 11 (1), Σλαφτσάκης 4, Σάιμπερτ, Κακλαμανάκης 1, Καμπερίδης

Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 24 (1/4 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 4/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάνγκουμπιτς, Μουράτος 10 (1), Χογκ, Κουλμπόκα 5 (1), Κοντίτ 10 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Τσαϊρέλης 11 (3/3 δίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκίκας (0/9 σουτ), Τόμασον 18 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/36 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 12/17 βολές, 44 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη, 23 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 19/32 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 13/22 βολές, 34 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ.