Τρομερό, αδιανόητο φινάλε είχε το τρίτο ματς των playoffs της Basket League, στο «Δημήτρης Τόφαλος» της Πάτρας, ανάμεσα στον Προμηθέα και τον Άρη, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν την νίκη-πρόκριση για τα ημιτελικά, με ένα «τρελό» τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου στην εκπνοή του αγώνα, που διαμόρφωσε το 88-87.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με διαφορά 18 πόντων, όμως είδε τους Πατρινούς να βγάζουν αντίδραση και να επιστρέφουν στη διεκδίκηση της νίκης, πριν έρθει ο Τολιόπουλος για να χαρίσει τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του, με το τρίποντο της χρονιάς σε νεκρό χρόνο!

Έτσι, ο Άρης έκλεισε ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στην ημιτελική φάση των φετινών playoffs, έχοντας μειονέκτημα έδρας, ενώ ο Προμηθέας ολοκλήρωσε τη σεζόν του, παρότι ξεκίνησε τη σειρά με νίκη.

Υπενθυμίζεται ότι το άλλο ζευγάρι είναι Ολυμπιακός-Περιστέρι, με τους ερυθρόλευκους να έχουν το πλεονέκτημα έδρας, επίσης δε, πως και οι ημιτελικοί κρίνονται στις δύο νίκες.

• Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

Κορυφαίοι για τον Άρη στην αναμέτρηση ήταν οι Γκάλινατ (28π, 8 ριμπ), Μπλούμπεργκς (17π) και Τολιόπουλος (15π, 5 ασίστ), ενώ για τους Πατρινούς δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες των Ετσενίκε (19π), Χέιλ (18π) και Κάουαν (17π).

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν ρυθμό επιθετικά και με τον Άρη να βρίσκει πιο γρήγορα τα πατήματά του, ξεφεύγοντας με 14-5 χάρη στις διαδοχικές εξαιρετικές του άμυνες. Μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Γκάλινατ, οι Θεσσαλονικείς πήραν για πρώτη φορά στο ματς διψήφιο προβάδισμα (7-18), πριν ο Προμηθέας βγάλει αντίδραση, φτιάχνοντας σερί 7-0 και μειώνοντας σε 16-20.

Ωστόσο, ο Άρης πήρε εκ νέου διψήφιο προβάδισμα (16-26) χάρη σε συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα του Μπλούμπεργκς, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πάρει το μεγαλύτερο προβάδισμά τους (16-31), έχοντας 13 περισσότερα ριμπάουντ (17-4) από τους αντιπάλους τους και με τους πόντους από δεύτερες ευκαιρίες να είναι 12-0!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Κατσίβελη να σκοράρει με λέι απ, εκτοξεύοντας τη διαφορά υπέρ του Άρη για πρώτη φορά στο +17 (16-33), ενώ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη συνέχισε να επιβάλλει τον ρυθμό της στους Πατρινούς, κυριαρχώντας στη μάχη των ριμπάουντ, παίζοντας πολύ καλές άμυνες που οδηγούσαν σε συνεχείς επιτυχημένους αιφνιδιασμούς και διατηρώντας σταθερά το διψήφιο προβάδισμά της.

Χέιλ και Ετσενίκε προσπάθησαν να διατηρήσουν τον Προμηθέα κοντά στο σκορ, μειώνοντας σε 31-39, αλλά ο Άρης έφτιαξε σερί 11-1 στα τελευταία λεπτά τις δεύτερης περιόδου, ξεφεύγοντας με 32-50, πριν ο Μπαζίνας διαμορφώσει το 35-50 του πρώτου ημιχρόνου με τρίποντο στην εκπνοή.

Ο Προμηθέας εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Χέιλ να μειώνει σε 39-52 με τρίποντο και φάουλ και να είναι ο πρωταγωνιστής των Πατρινών στο σερί 15-6 που «έτρεξαν», μειώνοντας σε 50-56 στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ο Γκάλινατ με δύο βολές του και ένα μεγάλο του τρίποντο, επανέφερε τον Άρη στο +10 (50-60), αλλά ο Προμηθέας δεν πτοήθηκε, συνεχίζοντας την αντεπίθεσή του και ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με υπέρ του επί μέρους σκορ 28-14, χάρη στο οποίο μείωσε στον πόντο (63-64). Παράλληλα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Χάρελ, ο οποίος τραυματίστηκε σε μία αμυντική του προσπάθεια, αποχώρησε υποβασταζόμενος και δεν ξαναπάτησε στο παρκέ.

Το τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Στέφενς να πετυχαίνει διαδοχικούς πόντους, διαμορφώνοντας το 66-64 και χαρίζοντας στον Προμηθέα το πρώτο του προβάδισμα από το 4-3, με τον Γκάλινατ να ισοφαρίζει και με τον Κάουαν να αναλαμβάνει δράση για τον Προμηθέα, σκοράροντας πέντε σερί δικούς του πόντους, με τρίποντο και λέι απ, και κάνοντας έτσι το 71-66.

Ο Άρης βρήκε ξανά αντίδραση, απαντώντας με σερί 8-0 και παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (71-74) με μεγάλο τρίποντο του απίθανου Γκάλινατ, ο οποίος έφτασε τους 26 προσωπικούς πόντους, ενώ λίγο αργότερα ο Πάπας ευστόχησε και εκείνος σε τρίποντο, διαμορφώνοντας το 77-76.

Μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του συναρπαστικού ματς, ο Χέιλ έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (82-79) στον Προμηθέα, ο Σταρκ ισοφάρισε με τρίποντο και ο Γκάλινατ έβαλε τον Άρη μπροστά με 84-82, πριν ο Ρέινολντς ευστοχήσει σε μεγάλο τρίποντο για το 85-84, 29,1”’ πριν το φινάλε.

Στη συνέχεια ο Σταρκ πήρε τραβηγμένη και άστοχη προσπάθεια για τον Άρη, ο Πάπας ευστόχησε σε δύο βολές, ενώ στην τελευταία φάση Τολιόπουλος έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή που εκτέλεσε και πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του, με απίθανο τρίποντο στην εκπνοή του ματς!

Οι διαιτητές: Τσιμπούρης, Κατραχούρας, Τσώνος

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 35-50, 63-64, 87-88

Προμηθέας Πάτρας (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης, Χάμιλτον 2, Χρυσικόπουλος 5, Ετσενίκε 19 (5 ριμπάουντ), Χέιλ 18 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ρέινολντς 14 (6 ριμπάουντ), Κάουαν 17 (2 ασίστ), Πλώτας, Μπαζίνας 3, Πάπας 5, Στέφενς 3, Καραγιαννίδης 1

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 15 (2/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπλούμπεργκς 17 (2/3 τρίποντα), Μποχωρίδης 2 (4 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 28 (8 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης, Σταρκ 6 (3 ριμπάουντ), Σανόγκο 4, Κατσίβελης 2, Περσίδης, Χάρελ 6, Καλόγηρος