Με την πολύ δύσκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ, ολοκληρώθηκε σήμερα Δευτέρα 20/11, η 7η αγωνιστική της Basket League, που δεν έφερε αλλαγές στη βαθμολογία, ωστόσο είχε συναρπαστικά παιχνίδια, τρία εκ των οποίων ντέρμπι των τριών μεγαλύτερων πόλεων και ένα που εξελίχθηκε έτσι.

Στο ντέρμπι της Αθήνας, που έκλεισε και την αυλαία της αγωνιστικής, ο Παναθηναϊκός, έχοντας τον Κέντρικ Ναν να κάνει πράγματα και θαύματα από το τέλος της τρίτης περιόδου και να μετράει συνολικά 18 πόντους, λύγισε την ΑΕΚ με 86-85 και έμεινε αήττητος για 7ο παιχνίδι στην Basket League.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και χάρη στην καλή της επιθετική λειτουργία προηγήθηκε με +11 (48-37), προτού η ΑΕΚ αντιδράσει στην επανάληψη και με άμυνα για σεμινάριο, ανατρέψει την κατάσταση, φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη αφού προηγήθηκε με +4 (81-85) ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Άλεκ Πίτερς και Αϊζάια Κάναν, που έβαλαν μαζί 48 πόντους με 12/16 τρίποντα, σημείωσε άνετη εκτός έδρας νίκη με 111-83 επί του Αμαρουσίου.

Στα χέρια του ΠΑΟΚ κατέληξε το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Η ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε με 82-76 του Άρη, σε ένα ματς που φάνηκε αρχικά ότι θα έχει πολύ πιο εύκολο έργο. Κι αυτό γιατί ο Δικέφαλος έκανε ότι ήθελε στο παρκέ στο πρώτο μέρος, παίρνοντας μία διαφορά 20 πόντων (54-34, 20′).

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν τεράστια προσπάθεια για να ξαναμπούν στο ματς, πλησίασαν σε απόσταση ενός καλαθιού (68-66, 32’30”), όμως ο τραυματισμός του Ίσμαελ Σανόγκο στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, τους στοίχισε αρκετά και δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή.

Στο ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας ήταν σαρωτικός και νίκησε τον Απόλλωνα με 106-68, ανεβαίνοντας στο 5-2, ενώ στο 1-6 έπεσε η ομάδα του Κώστα Δελέγκου, που βρίσκεται πάνω από την Καρδίτσα, η οποία δεν έχει πάρει ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.

Την τέταρτη συνεχόμενη του νίκη πέτυχε το Περιστέρι, που ζορίστηκε αρκετά από το Λαύριο, αλλά τελικά επικράτησε με 89-87 για να βρεθεί για πρώτη φορά φέτος σε θετικό ρεκόρ (4-3).

Ο Κολοσσός τέλος, δυσκολεύτηκε αλλά τελικά λύγισε την Καρδίτσα με 73-67, υποχρεώνοντας την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου στην 7η συνεχόμενη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια της.