Ο Μίλτος Τετόγλου είναι ο αναμφισβήτητα κορυφαίος άλτης της εποχής μας και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Έτσι και σήμερα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες Στίβου της Πολωνίας, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ο νικητής στο άλμα εις μήκος με επίδοση 8,34, που είναι η καλύτερη για φέτος στην Ευρώπη.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους εκτός από την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Εθνικών ομάδων, έδωσε πολύτιμους βαθμούς στη χώρα μας, στην προσπάθεια της να παραμείνει στην Α΄Κατηγορία.

Η χώρα μας ολοκλήρωσε την 2η ημέρα των αγώνων στη 13η θέση με 171,50 βαθμούς και διαφορά δέκα πόντων από την Νορβηγία που ακολουθεί στην 14η θέση.

Στην κορυφή της βαθμολογίας παραμένει η Ιταλία με 294 βαθμούς και ακολουθεί η Πολωνία με 258,50.

16. Βέλγιο 159.00

Οι τρεις τελευταίες χώρες υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Οι αγώνες θα ολοκληρωθούν αύριο Κυριακή 24/6/2023 με 12 αγωνίσματα.

Ο Μίλτος Τεντόγλου βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα, πραγματοποιώντας μεγάλα άλματα. Από την αρχή κιόλας του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις του και με άλμα στα 8,08μ. στην πρώτη του προσπάθεια ανέβηκε από νωρίς στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στη δεύτερη προσπάθειά του, ο 25χρονος πρωταθλητής έκανε άκυρο, ενώ στο τρίτο του άλμα έμεινε στα 7.95 μέτρα. Παρά την πίεση του Ιταλού Φουρλάνι και του Ελβετού Εχάμερ, ο Μίλτος ήταν ο μοναδικός που είχε ξεπεράσει το «φράγμα» των 8 μέτρων.

Άκυρη ήταν και η τέταρτη προσπάθεια του Τεντόγλου, ο οποίος στη συνέχεια βρήκε το σημείο εκκίνησης, κάνοντας 8,07μ. στην πέμπτη του προσπάθεια. Το καλύτερο ωστόσο το κρατούσε για το φινάλε, εκεί όπου ο Έλληνας πρωταθλητής… απογειώθηκε στα 8,34μ., καταρρίπτοντας και κάνοντας νέο φετινό ρεκόρ στην Ευρώπη!

Να σημειωθεί ότι η Ελλάδα παίρνει μέρος στους 3ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία – Μαλοπόλσκα 2023» με 170 αθλητές και αθλήτριες. Συμμετέχουν 48 χώρες της Ευρώπης με περίπου 7000 αθλητές και αθλήτριες σε 24 αθλήματα, εκ των οποίων τα 19 θα δώσουν προκρίσεις για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Συγκεκριμένα 10 αθλήματα θα δώσουν 124 προκρίσεις και τα υπόλοιπα εννέα θα προσφέρουν βαθμούς στην Ολυμπιακή βαθμολογία. Επίσης για 12 αθλήματα οι Αγώνες θα έχουν τη μορφή Ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων.

Επίσης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων δεν υπάρχουν μετάλλια, αλλά η κάθε διάκριση μεταφράζεται σε βαθμούς. Από τη στιγμή που υπάρχουν 16 διαγωνιζόμενες χώρες σε κάθε κατηγορία (τρεις κατηγορίες), ο νικητής και η νικήτρια κάθε αγωνίσματος θα προσφέρει στη χώρα του 16 βαθμούς, ο δεύτερος / δεύτερη 15, ο τρίτος / τρίτη 14 κ.ο.κ. Με το τέλος της διεξαγωγής κάθε κατηγορίας, απονέμονται πλακέτες στις τρεις πρώτες χώρες της Τελικής Βαθμολογίας.

Οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες προσπάθησαν για το καλύτερο και κάποιοι σημείωσαν καλές επιδόσεις, δίνοντας βαθμούς στην Εθνική μας.

Απίστευτη κούρσα έκανε η Γεωργία Δεσπολλάρη, που τερμάτισε δεύτερη στη σειρά της στα 800μ., «θρυμμάτισε» το προσωπικό της ρεκόρ και έδωσε πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα.

Η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε φοβερή κούρσα στα 800μ., τερματίζοντας δεύτερη στη σειρά της και κάνοντας ατομικό ρεκόρ, με χρόνο 2:02.31. Μάλιστα, έχασε την πρωτιά από την Καμίλε Λάους για μόλις τρία δέκατα του δευτερολέπτου, χαρίζοντας στην Ελλάδα 7 πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθειά της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων ανοικτού στίβου στη Σιλεσία.

Η 20χρονη είναι μάλιστα και… ποδοσφαιρίστρια, αφού εκτός από τον στίβο είναι μέλος της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου του Παναθηναϊκού!

Ο Μιχάλης Αναστασάκης στάθηκε αντάξιος των προσδοκιών και με βολή στα 74,12 μ. κατέκτησε την τρίτη θέση στη σφυροβολία, χαρίζοντας στην ομάδα πολύ σημαντικούς βαθμούς στην προσπάθεια της να ανακάμψει βαθμολογικά.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου ξεκίνησε τον αγώνα του με χαμηλή βολή στα 69,97 μ., στη συνέχεια όμως βρήκε το ρυθμό του, αφού σημείωσε 72,87 μ., 74,12 μ., 74,12 μ. άκυρη και 73,60 μέτρα.

“Κατάφερα να δώσω τους βαθμούς που έπρεπε στην ομάδα και να κάνω έναν σχετικά καλό αγώνα. Σίγουρα θα ήθελα να έχω τελειώσει με μια μεγαλύτερη βολή, καθώς είναι στις δυνατότητες μου. Είναι ένας διαφορετικός αγώνας από τους άλλους, αφού ο στόχος είναι οι βαθμοί και λιγότερο η επίδοση. Η χρονιά μέχρι τώρα έχει εξελιχθεί καλά, καθώς είμαι σταθερός”, είπε ο Αναστασάκης. Νικητής στη σφυροβολία ήταν ο Πολωνός Νοβίτσι με 79,61 μ. και δεύτερος ο Τόμας Μάρνταλ με 76,50 μέτρα.

Στο επί κοντώ των γυναικών η Κατερίνα Στεφανίδη κατέλαβε την πέμπτη θέση ολοκληρώνοντας τον αγώνα της στα 4,40μ.

Η σπουδαία αθλήτρια μπήκε στον αγώνα στο συγκεκριμένο ύψος και κατάφερε να ξεπεράσει τον πήχη με τη δεύτερη προσπάθειά της. Στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 4,50μ.

Σημαντικούς βαθμούς στην ομάδα πρόσφερε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που ήταν έβδομη στα 100μ. εμπόδια Γυναικών με 13.22, επίδοση που σημείωσε και η πρώτη της αργής σειράς, που πήρε τελικά την έκτη θέση στο σύνολο.

Ένα λάθος περίπου στο πέμπτο εμπόδιο στοίχισε στον Κώστα Δουβαλίδη μια επίδοση ανάλογη των δυνατοτήτων του. Ο έμπειρος αθλητής παρότι έφυγε πολύ καλά, περίπου στα μισά της κούρσας, χτύπησε το εμπόδιο με αποτέλεσμα να χάσει το ρυθμό του και να υποχωρήσει.

Ο αθλητής τερμάτισε στην τέταρτη θέση της σειράς του στα 110μ. εμπόδια Ανδρών, με 13.90, μια επίδοση που δεν τον αντιπροσωπεύει αφού είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ο αθλητής του Μπάμπη Σδρόλα κατέλαβε την 12η θέση στο σύνολο των δύο γκρουπ.