Νωρίτερα, η ΑΕΚ διέσυρε τον Πανιώνιο με σκορ 89-56 και ο Κολοσσός επιβλήθηκε των Τρικάλων με 82-58. Νίκη «ανάσα» για την Ολύμπια Λ. με 84-78 επί του Ηλυσιακού.

Εκπληκτική η ΑΕΚ διέσυρε με 89-56 τον Πανιώνιο

Καταιγιστική η ΑΕΚ «σάρωσε» τον Πανιώνιο στο άδειο κλειστό του Ελληνικού με 89-56 και έκανε ένα ακόμη βήμα παραμονής για την Α1. Το εκπληκτικό είναι ότι η Ένωση βρέθηκε να χάνει με 14-26 στο 13 έκανε ένα φανταστικό σερί 44-8 που της έδωσε προβάδισμα 58-34 στο 29 και ουσιαστικά «καθάρισε» τον αγώνα.

Κορυφαίοι από την Ένωση που πήρε ρεβάνς για την ταπεινωτική ήττα που υπέστη στον πρώτο γύρο όταν είχε παίξει χωρίς Αμερικανούς, ήταν οι Γκριν με 15 Νικολαϊδης 14, Φράνσις 14, Μέλς 12, Μαζέικα 11 ενώ από τον Πανιώνιο διασώθηκε ο Καλαμπόκης με 19.

Ισόπαλες με 10-10 ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο 7 αλλά η είσοδος του Δημητρη Παπανικολάου έφερε τα πάνω κάτω και οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 10-18 στην πρώτη περίοδο.

Καλύτεροι οι «κυανέρυθροι» στην αρχή της δεύτερης περιόδου και με άμυνα ζώνης μπλόκαραν την Ένωση και προηγήθηκαν με +12 (14-26 στο 13). Εκεί όμως σαν να «αφαίρεσε τις ασφάλειες» από τους παίκτες του Μάρκοβιτς που έπαθαν γενικό μπλάκ άουτ και είχαμε την ανατροπή. Με δύο σερί τρίποντα του Μαζέικα η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 28-28 στο 20 που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Με πιεστική άμυνα στο μισό γήπεδο και με τον Τόριν Φράνσις να «στήνει» πάρτι κάτω από τα καλάθια, οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 23-6 και βρέθηκαν στο +24 (58-34 στο 29 και 60-36 στο 30).

Ο Πανιώνιος, που ήταν σκιά του εαυτό του αδυνατούσε να βρει ρυθμό, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και με την ρακέτα να αποτελεί τεράστιο πρόβλημα δεν μπόρεσε να σταματήσει τους γηπεδούχους. Στο 33 η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +34, (74-41). Τα υπόλοιπα εξι λεπτά ήταν διαδικαστικά με το ταμπλό να γράφει το τελικό 89-56.

«Οξυγόνο» για Ολύμπια 87-78 τον Ηλυσιακό

Ζωντανή» έμεινε η Ολύμπια Λάρισας στην προσπάθεια της να γλυτώσει τον υποβιβασμό καθώς κέρδισε τον Ηλυσιακό με 87-78. Η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη σε ενδεχόμενη ισοβαθμία μειονεκτεί, αφού δεν κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο αγώνα (108-61).

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με αρκετή διάθεση για να βάλουν την μπάλα στο καλάθι. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 19-24 στην πρώτη περίοδο. Να σημειωθεί ότι στο 19 το παιχνίδι διακόπηκε για πέντε λεπτά επειδή έσταζε η οροφή απο την συνεχή βροχή και χρειάστηκε χρόνος για να σκουπιστεί το παρκέ!

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου πάλι οι φιλοξενούμενοι, με τρίποντο του Χατζή, ανέβασαν τη διαφορά στους +7 (22-29) και έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, αλλά η είσοδος του Γερμανού Μπατλερ, έδωσε ρυθμό και λύσεις για τη Λαρισινή ομάδα.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Κουφού στο +3 (39-42).

Με τον Νέστωρα Κόμματο να πετυχαίνει 2/2 τρίποντα στις αρχές της τρίτης περιόδου, η Ολύμπια «ξύπνησε» και πέρασε στην αντεπίθεση.
Τη σκυτάλη πήρε ο καταπληκτικός Μάσι. Ο Αμερικανός που είχε 19 πόντους, 23 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε μια εντυπωσιακή βραδιά γι’ αυτόν και για την ομάδα του, οδήγησε τους συμπαίκτες του να ξεφύγουν με 64-56 στο 30.

Ο Γ.Σ. Ολύμπια ξέφυγε στο +12 (70-58) στο 32’ κι έδειξε να καθαρίζει το παιχνίδι αλλά οι «κιτρινόμαυροι» δεν τα παράτησαν και μείωσαν στους έξι (70-64) στο 35. Και πάλι ο Μάσι με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 75-65 στο 37 και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς.

Ανώτερος ο Κολοσσός συνέτριψε 82-58 τα Τρίκαλα

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στην Α1 πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου με το εντυπωσιακό 82-58 κόντρα στα Τρίκαλα που παλεύουν για τη σωτηρία τους.
O Κολοσσός έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις του και με τους Λανς Χάρις και Κώστα Χαρίση προηγήθηκε με 13-6 και 17-9. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ και μείωσαν σε 21-15 και 23-15 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι με δυνατή άμυνα και αιφνιδιασμούς πάτησαν το γκάζι και άφησαν πολύ πίσω τους αντιπάλους τους. Αρχικά ο Τσάμης ανέβασε το σκορ στο 36-23 ενώ Χάρις, Ντόζιερ αύξησαν τη διαφορά στο +17 (40-23) στο 19. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό στο + 15 (44-29).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και το σκορ έγινε 52-35 στο 26. Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 54-43 στο 29′, αλλά μέσα σε ένα λεπτό ο Κολοσσός έκανε σερί 6-0 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-53.

Μάλιστα ο επίλογος της περιόδου γράφτηκε με μια εντυπωσιακή τάπα του Τσάμη και ένα κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του εξαιρετικού Μοντς μπροστά στον Ζούπαν.

Στη συνέχεια ο Παπάς πήρε τη σκυτάλη και εκτόξευσε το σκορ στο +28 (78-50) στο 35′. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με τον Σφαιρόπουλο να χρησιμοποιεί στο τελευταίο δίλεπτο και τον 18χρονο Δανά.