Μεγάλη έκπληξη στα Τρίκαλα όπου η τοπική ομάδα νίκησε στην παράταση τον Άρη με 87-85. Εντυπωσιακό το Περιστέρι «σάρωσε» με 90-69 την Ολύμπιας Λάρισας. Σημαντικό βήμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης, έκανε ο Πανελλήνιος, πέρασε, επεισοδιακά, από το κλειστό της Αρτάκη, επικρατώντας με 87-85 του Πανιωνίου. Ο Κολοσσός έφερε τα πάνω-κάτω στο Ελληνικό καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 64-59 και βρέθηκε στην πέμπτη θέση της Α1.

Εκπληκτική νίκη των Τρικάλων 87-85 τον Άρη!

Μεγάλη έκπληξη στα Τρίκαλα όπου η τοπική ομάδα νίκησε στην παράταση τον Άρη με 87-85 ενώ ο κανονικός αγώνας είχε τελειώσει με 73-73. Ήρωας του αγώνα ο Βαγγέλης Σακελλαρίου, ο οποίος με μεγάλο τρίποντο , έκανε το σκορ 86-83 στην παράταση.

Ο Κλαρκ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει ενώ στη συνέχεια ο Τσαϊρέλης με μία βολή έκανε το σκορ 87-83.

Το μόνο που κατάφεραν οι «κιτρινόμαυροι» ήταν να μειώσουν με δίποντο στο τελικό 87-85.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από το ξύλο που έπαιξαν στην δεύτερη περίοδο οι Ντίκελ και Μάιλς με αποτέλεσμα οι διαιτητές να τους αποβάλουν με ντισκαλιφιέ.

Περίπατο το Περιστέρι 90-69 την Ολύμπια Λάρισας

Εντυπωσιακό το Περιστέρι «σάρωσε» με 90-69 την Ολύμπιας Λάρισας στο κλειστό « Ανδρέας Παπανδρέου» που ήταν άδειο λόγω τιμωρίας.

Κορυφαίοι για την ομάδα των δυτικών προαστίων ήταν οι Παπανικολόπουλος, Μπράμος, Τσιάκος, Άρνολντ και Φέισον, ενώ από τους Θεσσαλούς ξεχώρισε ο Μάσι.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο κιόλας ημίχρονο,την ανωτερότητα τους. Με τους Παπανικολόπουλο, Μπράμος και Τσιάκο, να είναι ασταμάτητοι, το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 27-21 και στη δεύτερη ξέφυγε με +17 (51-34) που ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και με τους Άρνολντ και Φέισον να μην έχουν αντίπαλο προηγήθηκε με 70-53 στο 30΄ και ουσιαστικά τελείωσαν τον αγώνα.

Η τέταρτη περίοδο ήταν διαδικαστική με τον Σκουρτόπουλο να δοκιμάζει διάφορα σχήματα και να δίνει χρόνο στους αναπληρωματικούς.
Να σημειωθεί ότι οι Λαρισαίοι τελείωσαν τον αγώνα με διπλάσια λάθη (16 έναντι 8 των γηπεδούχων), αποτέλεσμα της καλής άμυνας του Περιστερίου.

«Κλειδώνει» θέση στην τετράδα

Σημαντικό βήμα για την κατάληψη της τέταρτης θέσης, έκανε ο Πανελλήνιος, πέρασε, επεισοδιακά, από το κλειστό της Αρτάκη, επικρατώντας με 87-85 του Πανιωνίου. Φωνάζουν για τη διαιτησία οι γηπεδούχοι.

Η φάση του Έρτσεγκ 32 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και με το σκορ στο 76-80, όπου ο Πανιώνιος διαμαρτύρεται για φάουλ στον Κροάτη, έμελλε να σημαδέψει τον αγώνα, ο οποίος διακόπηκε σε εκείνο το σημείο για περίπου πέντε λεπτά.

Κολοσσιαία νίκη στο Ελληνικό 64-59!

Ο Κολοσσός έφερε τα πάνω-κάτω στο Ελληνικό καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 64-59 και βρέθηκε στην πέμπτη θέση της Α1.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο πρώην “κιτρινόμαυρος”, Σάσα Βασίλιεβιτς, λόγω της ευστοχίας του από την γραμμή των βολών (στο τελευταίο λεπτό είχε 6/6).

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας για αυτό και το χαμηλό σκορ 2-4 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρέθηκε και στο +7 (2-9 στο 6΄), όμως, η ΑΕΚ δεν άργησε να περάσει στην αντεπίθεση. Με καλή άμυνα, και μπορστάρη τον Τόριν Φράνσις έκανε σερί 15-0 και προσπέρασε με 17-9 (στο 11΄).

Ο Κολοσσός δεν τα παράτησε. Η είσοδος του Τσάμη άλλαξε τη ροή του ματς και με σερί 11-3 ισοφάρισε σε 20-20 στο 13΄ Η ΑΕΚ με τους Μακ και Καλλινικίδη ανέβασαν την απόδοση τους και οδήγησαν την Ενωση στα αποδυτήρια με +5 (32-28).

Ο Κολοσσός ισορρόπησε σε 40-40 και 43-43, ενώ με καλάθι του Ζάρα προσπέρασε για πρώτη φορά 43-45. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 36΄, οπότε οι φιλοξενούμενοι με ένα επί μέρους σκορ 10-2 «έχτισαν μια διαφορά 7π. (60-53).

Από τα 6.25μ. ο Ακης Καλλινικίδης μείωσε σε 56-60 (17΄΄ πριν το τέλος). Ο Σάσα Βασίλιεβιτς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 56-62, ο Γκριν μείωσε επίσης με τρίποντο σε 59-62, ενώ και πάλι ο Σάσα Βασίλιεβιτς έγραψε από την γραμμή των βολών το τελικό 64-59.