Η 10η αγωνιστική της Premier League διεξήχθη σε τέσσερις δόσεις, από την Παρασκευή έως την Δευτέρα με σημαντικά και αρκετά αμφίρροπα παιχνίδια.

Η Τότεναμ που ξεπέρασε ένα ακόμη εμπόδιο με την ισοπαλία στο ντέρμπι του «Στάνφορντ Μπριζ», συνεχίζει να συγκατοικεί με την Λίβερπουλ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Λέστερ γνώρισε αναπάντεχη και εκτός προγράμματος ήττα εντός έδρας από την Φούλαμ και υποχωρεί στην κατάταξη.

Μεγάλο ματς στο «Σεντ Μέρι» με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κάνει την ανατροπή (2-0 υπέρ της Σαουθάμπτον το πρώτο ημίχρονο)και να φεύγει με τους τρεις βαθμούς, που την φέρνουν επαφή με τους πρωτοπόρους, έχοντας παιχνίδι λιγότερο.

Στα σημαντικά της 10ης αγωνιστικής η συνεχόμενη κατηφόρα της Άρσεναλ, αυτή τη φορά γνώρισε την ήττα 2-1 στο “Emirates” από την Γουλβς, που πανηγύρισε το πρώτο της διπλό στην έδρα των Λονδρέζων εδώ και 41 χρόνια (από το 1979).

Συναρπαστικό παιχνίδι με αγωνία ως το τέλος το τελευταίο της αγωνιστικής ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Άστον Βίλα στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου, που έληξε με νίκη των γηπεδούχων, αφού οι «χωριάτες» αστόχησαν σε πέναλτι, αλλά και  τους ακυρώθηκε γκολ στις καθυστερήσεις ως οριακό οφσάιντ.

Τέλος η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ είναι η μόνη ομάδα που δεν έχει γευτεί την νίκη ως τώρα.