Ο Κενυάτης Λούκα Ρότιτς Λούμπουαν ήρθε πρώτος στον 34ο Μαραθώνιο δρόμο της Αθήνας με ανεπίσημο χρόνο 2 ώρες 12 λεπτά 47 δευτερόλεπτα.

Δεύτερος ήταν ο συμπατριώτης του Μπένσον Κιπρούτο και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Μπερνάρ Κιτούρ.

Στην 9η θέση και για 4η φορά συνεχή χρονιά πανελληνιονίκης τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης με τον ανεπίσημο χρόνο 2.24.56.

Δεύτερος πανελληνιονίκης ήταν ο Κώστας Γκελαούζος και τρίτος ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης.

image

Την εκκίνηση για τη διαδρομή των 42,195 χιλιομέτρων του 34ου Αυθεντικού Μαραθώνιου έδωσαν στις 9 π.μ. η Ρένα Δούρου και ο Ηλίας Ψινάκης.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

• Μαραθώνιος: Ποιοί δρόμοι κλείνουν την Κυριακή από τις 5 π.μ. έως 17:30

Mε ρεκόρ συμμετοχών και επετειακό χρώμα πραγματοποιήθηκε ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας, που γιορτάζει 120 χρόνια και είναι αφιερωμένος στη μνήμη του πρωταθλητή, βαλκανιονίκη, ειρηνιστή, γιατρού και βουλευτή της ΕΔΑ, Γρηγόρη Λαμπράκη.

Περισσότεροι από 50.000 δρομείς από όλο τον κόσμο έτρεξαν στη διαδρομή 10 χιλιομέτρων, που ολοκληρώθηκε όπως και ο αγώνας δρόμου των 5 χιλιομέτρων.