Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-24 της ΑΕΚ στον τελικό της Πάτρας και κατέκτησε το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του.

Το ταξίδι επιστροφής του ΠΑΟΚ από την Πάτρα στη Θεσσαλονίκη θα διαρκέσει τουλάχιστον επτά ώρες, ωστόσο οι παίκτες του “δικεφάλου του βορρά” θα έχουν εκλεκτή παρέα στο πούλμαν.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-24 της ΑΕΚ στον τελικό του κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών και κατέκτησε το πρώτο κύπελλο στην ιστορία του τμήματος. Σε έναν αγώνα με δραματική εξέλιξη και την κερκίδα να δίνει τρελό ρυθμό ο ΠΑΟΚ νίκησε στο φινάλε την ΑΕΚ, έστω κι αν έπαιζε από το 54:48 δίχως τον πολυτιμότερο παίκτη του αγώνα, τον Θανάση Τσακίρη (σ.σ. αποβολή με τρεις κόκκινες).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπακαούκας έδωσε στην ΑΕΚ προβάδισμα δύο γκολ (3-5) στα 08:50. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ πίεσε στην άμυνα, ενώ ταυτόχρονα βρήκε λύσεις στην επίθεση του.
Με σερί 4-0 με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Τσακίρη προηγήθηκε με 13-9 στα 23:59. Το πρώτο 30λεπτο ολοκληρώθηκε 14-11 επί της ΑΕΚ με τον ίδιο γκολ να σημειώνει γκολ στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση επέστρεψε στον αγώνα και με δύο γκολ από τον Χριστόφορο Μπακαούκα και ένα από τον Αντώνη Κόντη διαμορφωσε το 15-14 στο 34:55. Αργότερα ο Μαξίμοβιτς ισοφάρισε σε 16-16.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ, εκμεταλλευόμενος τις αποκρούσεις του Γουργούμη στις επιθέσεις των παικτών της ΑΕΚ, επανήλθε μπροστά στο σκορ με 18-16 στο 42:30.
Ο τελικός είχε “ζεσταθεί” για τα καλά με την ΑΕΚ να επανέρχεται στον αγώνα (20-20) με τέρμα του Γιαννόπουλου, ωστόσο ο Μπακαούκας απέτυχε να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του να περάσει μπροστά με τον αρχηγό της ΑΕΚ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Ο Πετρίδης διαμόρφωσε το 24-22 στο 57:16. Ο Μαξίμοβιτς μείωσε προσωρινά για να δοθεί η ευκαιρία στον Παλάσκα να πραγματοποιήσει το 25-23 στο 58:17. Ο Μαξίμοβιτς μείωσε σε 25-24 πριν ο Πετρίδης διαμορφώσει το τελικό 26-24

Τα δεκάλεπτα: 4-5, 11-9, 14-11, 16-15, 20-20, 26-24

Πηγή: Sport24.gr