Πρώτη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League. H Ένωση πέρασε νικηφόρα με 103-101 στην παράταση (85-85κ.α.) από την έδρα της Βενέτσια, για τη 2η αγωνιστική του Γ’ ομίλου.

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε αρκετά βελτιωμένη σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας με την Εστουδιάντες με μεγαλύτερη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και σαφέστατα με μεγαλύτερη όρεξη και νεύρο. Ο Μάικ Γκριν, που τον τελευταίο καιρό αμφισβητήθηκε έντονα, ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης πετυχαίνοντας 23 πόντους και παίρνοντας την ομάδα στην πλάτη του στις τελευταίες επιθέσεις. Μεγάλη εμφάνιση και από τους Σάκοτα και Μαυροειδή, με 15 και 18 πόντους αντίστοιχα. Πρωταγωνιστές για την Βενέτσια ήταν οι Ορέλικ (25 π. και 10 ριμπ.) και Τζόνσον (20), ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Μάικ Μπράμος.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85κ.α., 101-103 παρ.

Η ΑΕΚ, με τον Δημήτρη Μαυροειδή να είναι «ζεστός» στα πρώτα λεπτά (3/3 διπ.), ήλεγχε τον αγώνα, αλλά η Βενέτσια με τρία σερί τρίποντα κατάφερε να «χτίσει» μια μικρή διαφορά (18-11 στο 7΄) την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (21-15). Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση με όπλο την άμυνα της και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ (30-32 στο 16΄). Η ιταλική ομάδα όμως με ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου επανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια στο +4 (38-34). Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν μικρά ξεσπάσματα, βασιζόμενοι κυρίως στον Ορέλικ, που τους κρατήσουν μπροστά στο σκορ χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν από τους «κιτρινόμαυρους».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση χτυπώντας μέσα από την ρακέτα πλησίασε την Βενέτσια στο καλάθι (72-70 στο 35΄), αλλά οι Ιταλοί με ένα σερί 5-0 πήραν και πάλι διαφορά ασφαλείας. Η ομάδα όμως του Μανωλόπουλου δεν τα παράτησε και με μια επική αντεπίθεση πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους και πέρασε μπροστά με 77-79 1΄λεπτό πριν την λήξη. Με τον Μάικ Γκριν να μετράει 4/4 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα η ΑΕΚ είχε προβάδισμα 3 πόντων (82-85) 9΄΄ πριν την λήξη. Τα λάθη όμως του Λαρεντζάκη, αρχικά αντιαθλητικό φάουλ στον Τζόνσον, που με 2/2 βολες μείωσε σε 84-85, και στην συνέχεια φάουλ σε νεκρό χρόνο στον Ορέλικ που ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές, έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί η ΑΕΚ  με δύο σερί τρίποντα από τους Σάκοτα και Γκριν πήρε διαφορά 6 πόντων (87-93 στο 43΄).  Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και 39΄΄ πριν την λήξη ισοφάρισαν εκ νέου (97-97). Η ΑΕΚ όμως με τα καλάθια των Γκριν και Τζέιμς πήρε το διπλό με το τελικό  101-103.

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8, Πέριτς 19 , Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (10ρ.), Μπόλπιν, Μπιλίγκα 6, Γουάτ 9 .
ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12, Τζέιμς 4, Γκριν 23 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (1), Ατιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.

Πηγή: Πρακτορείο Sport