Σε ένα ματς-θρίλερ έτσι όπως εξελίχθηκε στο φινάλε του, ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ στην παράταση με 76-69 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής αυτής της νίκης των Πατρινών, ο Τζέριαν Γκραντ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας 24 πόντους με 8/8 βολές, 5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 ριμπάουντ αλλά και 3 κλεψίματα.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές με το σκορ να έχει αρκετές διακυμάνσεις, όμως τους Πατρινούς να παίρνουν το προβάδισμα για πρώτη φορά με +7 (11-18) με συνεχόμενα καλάθια του Ανδρέα Χριστοδούλου.

Το πρόβλημα στην περιφέρεια του ΠΑΟΚ ήταν εμφανές και ο Άρης Λυκογιάννης έψαχνε λύσεις για να διορθώσει την επιθετική εικόνα της ομάδας του. Με το που πάτησε παρκέ ο Σαγκαμπά Κονατέ όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν πολύ σημαντικές λύσεις στην επίθεση, έριξαν τη διαφορά, δίχως όμως να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Οι Πατρινοί απάντησαν άμεσα έξω από τα 6,75 (με Γιαννόπουλο και Φορντ), παρότι σούταραν με άσχημα ποσοστά, ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (24-33) και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων (29-35).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο από εκεί που το άφησαν στο πρώτο 20λεπτο, καθώς ανέβασαν τη διαφορά και πάλι στους 9 πόντους, με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τζέριαν Γκραντ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, ο Προμηθέας έβρισκε ευκολότερα πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, έτρεξε ένα 8-0 σερί και ο Αγραβάνης ανέβασε για πρώτη φορά την τιμή της διαφορά στο +10 (36-46).

Από εκεί και πέρα, μετά από το τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη, οι παίκτες του Δικεφάλου φάνηκαν να συνέρχονται και με τους Ζερμέιν Λοβ και Μάλκολμ Γκρίφιν να σκοράρουν από παντού, έτρεξαν ένα 14-2 σερί και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά μετά από πολύ ώρα (50-48).

Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, με τους Πατρινούς να παίρνουν λύσεις και πόντους από την γραμμή των ελευθέρων βολών και να διατηρούν μία μικρή αλλά σημαντική διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων.

Ο Μπο Μπιτς πέτυχε ένα μεγάλο σουτ, ο Γκρίφιν συνέχιζε να σκοράρει, έκανε το 60-60, ο Προμηθέας αστόχησε στην τελευταία επίθεση με τον Τζέριαν Γκραντ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Πατρινοί βρήκαν δύο πολύ μεγάλα σουτ ψυχολογίας με τον Δημήτρη Αγραβάνη (το ένα με ταμπλό), ένα ακόμη με τον Τζέριαν Γκραντ λίγο αργότερα και έστειλαν τη διαφορά στο +8 μετά από ώρα (66-74). Κάπως έτσι, ο Προμηθέας πήρε μία μεγάλη νίκη (69-76) και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Παπαπέτρου, Μάνος

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 Παράταση: 69-76

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λαβ 20 (7/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 21 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Τσαλμπούρης 2 (4 ριμπάουντ), Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4 (8 ριμπάουντ), Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5 (4 ριμπάουντ)

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελέσε 6 (7 ριμπάουντ), Τζεράι Γκραντ 6 (10 ριμπάουντ), Λούντζης 5 (5/6 βολές), Έβανς 6 (4 ασίστ), Αγραβάνης Δ. 9 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ

Τα ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 19/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 13/17 βολές, 37 ριμπάουντ (29+8), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 5 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 17/37 δίποντα, 7/28 τρίποντα, 21/26 βολές, 39 ριμπάουντ (31+8), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 5 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 15η αγωνιστική της Basket League ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει στις 28/2 τη Λάρισα (17:00), ενώ ο Προμηθέας, θα υποδεχθεί μία ημέρα νωρίτερα την ΑΕΚ (27/2 στις 17:00)